Сув мраз

Сув мраз и неговиот импресивен имот

Сигурно некогаш сте чуле за сув мраз. Тоа е јаглерод диоксид во цврста состојба, замрзнат при атмосферски притисок на температура од -78,5 ° С. Карактеристиката што го прави попосебна е тоа што кога ќе се „стопи“ оди директно во гасовита состојба без да остави никаков вид на влага. Оттука е познат како сув мраз.

Дали сакате да ги знаете неговите својства и различните намени?

Карактеристики и својства

Меур од сув мраз

Сувиот мраз се добива од гас генериран како нуспроизвод на други индустриски процеси. Сувиот мраз се произведува во постројки за согорување и реакции на ферментација. Како што споменавме претходно, станува збор за замрзнат јаглерод диоксид. Овој гас на многу ниска температура е способен да биде во цврста состојба. Кога се сублимира, не создава никаков вид на течност, вода или влажност.

Кога овој гас се сублимира во атмосфера натоварена со СО2, има тенденција да ја намали количината на влага во животната средина. Ова го прави овој гас многу корисен за употреба кога се обидува да зачува производи што се чувствителни на влага.

Секој килограм сув мраз генерира 136 фригори енергија. Гасот е на температура од -78,5 ° C и дава дополнителни 16 фригири, што овозможува да се добие вкупно 152 фригори за секој килограм сув мраз.

Предности на сув мраз над вода

Како да направите домашен мраз дома

Во еднаква тежина, сувиот мраз е способен да лади 170% повеќе од конвенционалниот мраз. Ова е многу интересно во кујната, бидејќи е способно побрзо да ги лади производите. Бидејќи густината на сувиот мраз е поголема од 1,5 Kg / dm3 и густината на водениот мраз е еднаква на 0,95 Kg / dm3, излегува дека еднаков волумен на користен мраз, сувиот мраз има капацитет за ладење еквивалентен на 270% во споредба со традиционалниот мраз. Ова има критичко влијание врз оние места каде што волуменот што го зафаќа мразот е фундаментален, сувиот мраз е најдобриот избор за да се искористи овој простор.

Уникатен ефект

Сувиот мраз не само што има посебни својства како оние споменати погоре, туку се смета и за бактериостатско и фунгистатичко средство. Кога се појавува сублимација, се создава атмосфера чијашто концентрација на СО2 е толку голема што се врши антимикробно дејство. Затоа, тоа е одличен гас да го забави растот на бактерии, мувла и квасец и да се создаде целосно санирана средина.

Овој гас е способен да го помести кислородот присутен во атмосферата, внатре во контејнери и во контејнери, што придонесува за подобрување на биолошкиот квалитет на местата каде што треба да се чуваат и зачувуваат одредени производи.

За што е?

сув мраз што се користи при готвење

Сувиот мраз денес се користи за различни третмани и активности. Меѓу неговите употреби наоѓаме:

 • Медицински и научни истражувања: За да се зачуваат органите за трансплантација или студии, се препорачува да се користи сув мраз, бидејќи неговиот голем ладилник го одржува во добра состојба. Исто така се користи во научни истражувања за одржување на биолошки производи на ниски температури, ладни егзотермични реакции и ултра-брзо замрзнување на клетки, ткива, бактерии и вируси.
 • Во реставрација: Во високата кујна, сувиот мраз се користи за да се отвори свет на можности да се создадат тотално егзотични јадења со висок квалитет и цена. Благодарение на својствата на овој мраз, за ​​клиентот може да се постигнат многу интересни и привлечни резултати. Најсофистицираните готвачи можат да елаборираат од оригинални презентации до ароматични магли, ладни инфузии, текстури и контрасти во муси и паштета, кашеста маса, сладоледи, пени и креми или да создадат впечатливи импресивни ефекти со чад во комбинирани и разработени коктели.
 • Индустрија: Во индустријата овој елемент се користи за да се олесни составувањето и прилагодувањето на парчињата со ладна контракција. Се користи и за криогено мелење и расипување на пластика и гуми.
 • Агро-храна: Во овој сектор се користи за ладење на тесто во месеници за време на мелење и мешање на месо, длабоко замрзнување на храната и регулирање на температурата. Употребата на сув мраз во транспортот обезбедува одржување на ладниот ланец.
 • Дистрибуција од голем обем: Се користи кога е потребна итна поправка во случај да се исклучи одредена опрема за ладење и да се одржи ладниот ланец.
 • Криогено чистење: честичките од сув мраз може да се инјектираат под висок притисок за да се исчистат сите оние површини што претрпеле некаков вид на промена од вода, како во некои електрични инсталации.
 • Земјоделство: Се користи со добри резултати за контрола на штетници како глодари, молови и инсекти.
 • Компјутери и електроника: Тоа е многу добра опција за ладење на електронски уреди и подобрување на нивните перформанси, забрзување на преносот на електричните сигнали.
 • Градба: Се користи за замрзнување на подови и цевки за да се создаде приклучок пред одржувањето.

Како да направите сув мраз дома

ефекти за забава со сув мраз

Ако сакате да ги видите специјалните ефекти на сувиот мраз дома, само треба да ги имате следниве материјали:

 • СО2 - јаглерод диоксид (можеме да го добиеме од апарат за гаснење пожар)
 • Торба или крпа
 • Адаптер за надувување на велосипедски тркала

Торбената кеса (важно е да има пори така што ќе дозволи малку излегување на гас) мора да ја поставите околу млазницата на апаратот за гаснење или на цилиндарот СО2 што го користиме. Откако ќе ја поставиме кесичката, оставаме гас да се ослободи така што тој влегува во вреќата. Кога се ослободува гасот, притисокот во него ќе предизвика автоматско замрзнување и ќе имаме сув мраз. Овој сув мраз може да се искористи за да им даде импресивен ефект на нашите десерти и пијалоци, бидејќи кога ќе дојде во контакт со вода, тој ќе го сублимира и ќе ја создаде таа импресивна бела пареа.

Како што можете да видите, сувиот мраз е широко користен во многу сектори и неговите ефекти никогаш не престануваат да нè воодушевуваат. Сега кога ги знаете неговите својства, осмелете се да го користите дома и да ги изненадите пријателите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе Ривера dijo

  При подготовка на сув мраз дома, тие споменуваат адаптер за надувување на велосипедските тркала. Во кој момент се користи ова за подготовка на сув мраз?