Суво време

Знаеме дека постојат бројни видови клими на планетата, во зависност од различните карактеристики на секоја од нив. Денес ќе разговараме за него суво време. Тоа е оној вид клима што претставува просечни годишни врнежи од дожд и помалку од испарување и транспирација што се случува во истиот временски период. Со други зборови, количината на вода што е вклучена во екосистемот е помала од изгубената. Покрај тоа, бидејќи воздухот е многу сув, има малку облаци и дејството на сонцето е многу интензивно.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, варијабли и важност на сувата клима.

клучните карактеристики

сува вегетација

Во сува клима, летото е многу топло и ретко врне дожд. Од друга страна, за време на зимскиот период температурите можат да бидат нешто постудени или потопло, но ноќите се секогаш студени. Тие главно се карактеризираат со тоа што имаат голема разлика во температурите помеѓу денот и ноќта. Сувото време се генерира како резултат на глобалната циркулација на воздухот. Според циркулацијата шема за ние знаеме дека воздухот и потопло има тенденција да се крева во атмосферата и е охрабрен од сончевата светлина. За време на процесот на греење воздухот губи дел од водената пареа.

Кога топол воздух се крева, тој се среќава со други поладни слоеви на надморска височина. Тогаш се спушта стотици километри од екваторот до и повторно се загрева додека се спушта. Кога воздухот се спушта од поголеми височини, тој губи сè повеќе водена пареа до тука, што дава потполно сув воздух. Давајќи ја причината зошто во сувата клима доминира воздух со мала влажност.

Постојат и други фактори кои исто така придонесуваат за генерирање на области со сува клима. На пример, највисоките планини се одговорни за блокирање на ветровите преполнети со влага од ова море. На голема надморска височина, планините го принудуваат воздухот да се крева. Како што се крева воздухот, тој се лади и врне на падините од него. Една од облаците ја испушти целата вода, преостанатиот воздух ќе остане со многу мала влажност. Ова ја зајакнува сувоста на пустините и степите.

Најнормално е што по планинскиот венец на голема надморска височина, има широк речен терен, преовладувачката клима е сува.

Метеоролошки варијабли на сувата клима

суво време

Да видиме кои се метеоролошките променливи кои преовладуваат во суво време:

 • Мали врнежи од дожд: Знаеме дека главната карактеристика за која се издвојува сувата клима се слабите и ретки врнежи од дожд. Во суви или полупустински области има вредности на врнежи од само околу 35 сантиметри годишно. Во некои пустини има години во кои не добива капка дожд. Од друга страна, степите добиваат малку повеќе дожд, но немаат вредности поголеми од 50 сантиметри годишно. Количината на дожд што паѓа на овие места служи само за одржување на расфрланите треви и грмушки. Не постои вегетација од типот на дрво што може да се одржи. Преовладувачката вегетација се треви и грмушки.
 • Големи екстензии: Друга карактеристика на сувата клима е дека регионите каде што се наоѓа имаат тенденција да заземаат големи области. Сушните и полусушните региони на светот сочинуваат околу 26% од целата површина на земјата. Така знаеме дека сувата клима има многу големи места. Во овие средини, растенијата и животните се прилагодија за да можат да живеат со многу слаби врнежи од дожд, сув ветер и високи температури во текот на целата година.
 • Зголемено испарување: Како што споменавме претходно, сувата клима се издвојува по тоа што има помала количина на врнежи отколку што испарува и се провидува со дејството на растенијата. Во посушните региони на Блискиот исток има годишни просеци од 20 сантиметри врнежи од дожд, додека годишните стапки на испарување и транспирација се повеќе од 200 см. Ова екстремно испарување придонесува да има суви и густи почви во кои вегетацијата е ретка.
 • Екстремни температури: широката варијација на температурите се јавува и сезонски и дневно. Бидејќи сончевите зраци се подиректни во овие области, температурните флуктуации помеѓу денот и ноќта се екстремни. Знаеме дека пустините имаат многу жешки лета, додека ноќите се ладни, а зимите благи. Од друга страна, пустините кои се студени имаат зими што можат да станат екстремно студени, со температури дури и под замрзнување.

Флора и вегетација на сува клима

сува климатска вегетација

Како што рековме, постојат растенија и животни кои морале да се прилагодат на овие поекстремни услови за да преживеат. Toе анализираме која флора и вегетација преовладуваат во сувата клима. Некои од најраспространетите видови на овие места се оние што ќе ги споменеме:

 • Нопален кактус: тоа е растение составено од бројни кружни влошки кои растат на дебело, тркалезно стебло. Сите влошки се покриени со трње, што би станале нивни лисја. Овие листови се обликуваат на овој начин за да се намали површината и да се намали стапката на потење. Покрај тоа, помага да се заштити растението од тревојади животни кои се хранат со него. Потребно е да може да ја зачува максималната количина на вода што е можно во нејзината внатрешност без да ја изгуби преку потење, додека го спроведува процесот на фотосинтеза.
 • Кактус Сагуаро: тоа е кактус чија кожа е мазна и восочна и има еден вид ребро што се протега од врвот до дното долж целото растение. Неговите гранки растат исправено, а трупот може да стане висок и да расте во добри услови. Нејзините боцки се долги 5 см и се наоѓаат на секое од вертикалните ребра.
 • Пустински облаци: Тие се растенија што излегуваат од своите корени и се водат од ветрот. Тие обично растат прилично брзо се додека не можат да станат растение чие цвеќе е трнливо. 'Рбетниците служат за намалување на површината низ која губат вода. Познати се под името на естепикурзори, тие се типични оние што се гледаат во западните филмови, како што е типот. Благодарение на ова лежиште тие можат да ги рашират своите семиња преку земјата.

фауна

Фауната создаде различни адаптации низ целата еволуција за да може да преживее во овие средини. Ајде да видиме кои се главните видови и нивните карактеристики:

 • Akeвечарка: Постојат бројни видови на akeвечарка и нивните модели на стапалата се исти, но со различни бои. Има глава во форма на триаголник и aвонче на крајот од опашката. Тие имаат добра камуфлажна способност и нивната исхрана е месојадна.
 • Трнлив ѓавол: тоа е гуштер со големина на рака. Има боцки во форма на конус и грпка што служи за заштита.
 • Којот: нивното крзно е кафеаво и се меша со кафеави, сиви или црни влакна. Тие се хранат главно со зајаци и други глодари.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за сувата клима и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.