Сува бура

удар на гром

Дали некогаш сте го чуле концептот на сува бура. Тоа се случува кога ќе се појави грмотевица која произведува малку или воопшто нема дожд. Можеби изгледа како противречност во смисла на грмеж без врнежи, иако тоа се случува доста често. Во делови на западниот дел на Соединетите држави има тенденција да се случува со голема фреквенција, особено во текот на пролетните и раните летни месеци.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за сувата бура, нејзините карактеристики и опасност.

Што е суво невреме

молња во сува бура

Кога зборуваме за сува бура, се повикуваме на еден вид електрична бура која има малку или воопшто нема врнежи. Обично се гледа од небото со чести молњи и грмотевици, но тоа не дава дожд. Во западниот дел на Соединетите држави има тенденција да се случува често во текот на пролетните и раните летни месеци. Тоа е во овие области каде што индексот на топлина може да биде многу висок и ниска влажност. Познато е како сува бура бидејќи се јавува кога температурата и топлината се среќаваат под облакот. Овој дел од облаците е познат како воздушна крошна.

Мора да се земе предвид дека навистина врне дожд, но со оглед на температурите, врнежите, без разлика дали се дожд или други, не можат да стигнат до земјата бидејќи испаруваат додека паѓаат близу до земјата. Веќе видовме во други статии дека ова тип на дожд е познат под името Вирга. Затоа, навистина паѓа дожд, но не се цени бидејќи испарува пред да падне на површината.

Главни причини

бура без дожд

Да видиме кои се главните причини за сувото невреме. Број еден причина за потекло на овие типови на бури се должи на шумските пожари. Масивните шумски пожари генерираат зголемување на температурата и намалување на влажноста на животната средина. Кога гром удира на сув извор на гориво на земјата, се појавува пожар. Овие зраци имаат тенденција да влијаат особено на летните месеци. Иако не врне дожд барем на ниво на земја, невремето има многу молња. Ударите на гром што се случуваат во суви услови се познати како сува молња. Токму поради овие суви зраци може да удри во извор на гориво и лесно да запали оган.

Вегетацијата и флората се често суви во овој период од годината и лесно запаливи. Дури и кога дождовите можат да достигнат копно, влажноста е премала за да има какво било влијание врз пожарите. Дополнително, овие бури можат да создадат силен ветер. наречени микропарси кои можат да влијаат на пожарите што ги отежнува гаснењето.

Потенцијал на сува бура

Ајде да видиме сега кој е потенцијалот на сувото невреме. Гореспоменатите микробурзи се метеоролошки феномен кој е поврзан со овие типови на бури. Кога врнежите испаруваат кога капките вода се приближуваат до нивото на земјата, земјата малку се лади. Понекогаш почвата станува радикално студена за кратко време. Знаеме дека студениот воздух е потежок и има тенденција брзо да падне на земја. Ова поместување на воздухот кон нивото на земјата може да создаде силни ветрови. Со малку или без дожд што ја создава сувата бура и ниската влажност ги прави условите за микро-експлозиите доколку се идеални.

Ветровите генерирани од овие услови на животната средина можат да подигнат голема количина прашина и други остатоци, особено во најсушните региони. Сето ова резултира во голема бура од прашина што може да предизвика доста проблеми. Овие бури се познати како хабови и често се случуваат во западните држави. Против овие бури од прашина има бројни протоколи за заштита. Треба да се има на ум дека токму овие бури со прашина наидете, може да умрете од задушување.

Опасност

опасност од сува бура

Најнормално е што овие типови на бури може да се предвидат многу однапред. И, тоа е дека условите за обука се доста евидентни. Постојат многу поранливи области и жителите можат да бидат предупредени на почетокот на суво невреме. Метеоролозите на инциденти се нарекуваат IMET и тие се обучени да бараат горива што помагаат во ширењето на пожарите. Овие метеоролози се обучени за мало предвидување на времето. На овој начин, тие го знаат однесувањето на пожарните операции според сегашните услови на животната средина.

Тие исто така дејствуваат како управувачи кои можат да помогнат во координирање на сите напори за следење за временски прогнози. Одлуките донесени од овие метеоролози се земени предвид за да се подобри контролата и ограничувањето на пожарите врз основа на предвидувањата што тие можат да ги направат за брзината и насоката на ветерот.

Најчесто е дека нормалното невреме е придружено со тушеви. Сепак, не е невообичаено да се најде ваков вид на суво невреме во нашата земја. Обично се формира кога содржината на вода во облакот не е премногу голема за да се создадат тушеви, бидејќи температурата е многу висока и околината е сува. Вака испаруваат капките вода пред да стигнат до површината на земјата. Тие обично се многу опасни, бидејќи молњата што паѓа од суви бури може да предизвика шумски пожари кога ќе достигнат шумска маса или сув пилин. Бидејќи не врне или врне многу малку, големи се шансите за пожар.

Како што можете да видите, на овие типови на бури им треба повеќе или помалку точна прогноза за да можат да се избегнат повеќето шумски пожари што се случуваат во области каде овие состојби се случуваат често.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е суво невреме и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.