Студијата ги потврдува ефектите на климатските промени врз флората и фауната во Европа

Пеперутка опрашувајќи цвет од ехинацеа

Глобалната просечна температура се зголемува побрзо отколку што многу видови можат да се прилагодат. Во последните 37 години, има зголемување од 1,11 степени, што може да изгледа незначително; сепак, реалноста е многу поинаква.

Оваа промена, колку и да е мала, предизвикува сериозно влијание врз природата, како што е потврдено со истражување на 1166 видови животни и растенија спроведено од Дијана Е.Балер, од Центарот за биодиверзитет и клима за истражување на Сенкберг (Германија) заедно со други истражувачи од Универзитетот во Мадрид Реј Хуан Карлос и Националниот музеј природни науки (CSIC).

Animивотните и растенијата се навикнати да живеат во одредена област, толку многу што ако однесете некое нордиско животно во пустината Сахара, ќе помине многу лошо и ќе има многу потешкотии да се прилагоди; Од друга страна, ако истото животно се наоѓало во област каде временските услови биле слични на оние од неговото место на потекло, тоа би се прилагодило без проблеми, па дури би можело да се натурализира и да ги елиминира автохтоните видови.

Ова, дури и ако е само пример, веќе се случува. Теренските видови навикнати да живеат во топли области се шират додека популациите на видовите ладни области се намалуваат. И, ако зборуваме за водни животни, според студијата, рибите од умерените води се движат кон Северното Море, каде што температурата е поладна.

Риба плива во морето

За да се дојде до овие заклучоци, Истражувачите анализирале компилација на студии на 1758 локални популации, со вкупно 1166 видови од 40 класи, меѓу кои имало цицачи, птици, лишаи, растенијаитн. Досега беа испитани само еден, два или максимум три специфични видови. Ова е прва истрага за групирање на толку голем број животни и растенија.

Благодарение на овие видови студии, »можеме да дадеме одговори на некои од најважните еколошки прашања во нашето време, рече Боулер.

Можете да го прочитате овде (Тоа е на англиски јазик).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.