Студен бран во Шпанија: замрзната земја (освен Канарските острови)

Луѓе во градот Буњола, во Сера де Трамунтана (Мајорка).

La студен бран дека во моментов живееме во Шпанија, оставаме снег на многу ниски нивоа и на места каде што обично не се појавува овој феномен, како на пример во голем дел од Балеарските Острови и во заедниците на медитеранскиот брег.

Денес, среда, 18 јануари, многу заедници се во состојба на готовност за ниски температури, ветер и снежни врнежи.

Прогноза за денес 18 јануари

Слика - АЕМЕТ

Температури

На овој ден се очекуваат температури до 12 степени под нулата во точките на Арагон, Каталонски Пиринеи, Албарасин, Јилока, Гадар, Маестраго и во Пиринејската Сарагоса. Во провинциите Авила, Бургос, Леон, Сеговија, Сорија и Замора тие се во портокалова готовност за температури помеѓу -10 и -11ºС. Во Паленсија, Саламанка и Ваladадолид има жолто предупредување за мразови помеѓу 6 и 9 степени под нулата.

Снег

Иако нивото на снег ќе се задржи денес помеѓу 0 и 300 метри, алармирање за снег има во Алмерија и на југозападот од Мурсија.

Лошо море

На медитеранските брегови, како и во балеарискиот архипелаг морето ќе продолжи да биде многу нестабилно, со североисточен ветер и интервали на сила 8, што ќе фаворизира формирање на бранови високи до 5 метри.

Прогноза за утре, 19 јануари

Слика - АЕМЕТ

Температури

Заедниците на северната половина на полуостровот, како и на медитеранскиот брег, ќе бидат во состојба на готовност поради температурите што можат да бидат до -15ºС во точките на Пиринеите и Пиринејскиот систем. Во областите на внатрешноста на полуостровот, температурите може да не се искачат над 5ºС, додека во остатокот од земјата се очекуваат максимални до 15ºС во Средоземното море и до 20ºС во архипелагот Канар, кој не бил под влијание на бранот на студ

Снег

Во однос на ризикот од снежни врнежи, Албасете, Мурсија, Алмерија, Аликанте и Валенсија ќе бидат во состојба на жолта готовност.

Лошо море

За утре состојбата ќе започне да се подобрува на Балеарските Острови, кои ќе останат во состојба на готовност, овој пат жолто заради ветерот и бурното море со бранови од 2-3 метри. На медитеранскиот брег ситуацијата ќе биде комплицирана, особено на брегот на Валенсија поради силниот ветер и брановите што може да достигнат 5 метри.

Ситуацијата се очекува да стивне од 20 јануари. Има помалку.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.