Струјата на Хумболт

Брег на Чиле со струи на Хумболт

Климата на Јужна Америка е исклучително разновидна поради географски, атмосферски и океански фактори. Во специфичниот случај на Чиле и Перу, океанскиот фактор е од суштинско значење поради т.н. Струја на Хумболт.

Но Кое е нејзиното потекло и какви ефекти има врз климата? Allе зборуваме за сето ова и за многу повеќе во ова специјално.

Кој е потокот на Хумболт?

Температури на Тихиот океан

Оваа струја, позната и како перуанска струја, Тоа е морска струја предизвикана од издигнување на длабоки води и, според тоа, многу студена, што се јавува на западните брегови на Јужна Америка. Тој беше опишан од германскиот натуралист Александар фон Хумболт во неговото дело „Патување до рамноправните региони на Новите континенти“ објавено во 1807 година.

Тоа е најважниот проток на ладна вода во светот, а исто така и еден од оние што има позабележителни ефекти врз климата, во овој случај, на бреговите на Чиле и Перу поради комбинираните ефекти од движењето на земјината ротација и центрифугалната сила на океанските води во екваторијалната зона.

Кога излегуваат од длабочините на крајбрежјето, неговите води имаат многу ниска температура, околу 4ºC, и течат во северна насока долж западниот брег на Јужна Америка, паралелно со крајбрежјето до достигнување на географската ширина на екваторот. . Од оваа причина, температурата на овие води е помеѓу 5 и 10ºC пониска отколку што треба да биде, земајќи ги предвид нејзината локација и близина до екваторот.

Пустината Атакама

Студените води се многу хранливи: конкретно, содржат високо ниво на нитрати и фосфати од морското дно, на кое може да се храни фитопланктонот, што, пак, може брзо да се размножува и да стане дел од исхраната на зоопланктонот, на кој ќе се хранат поголеми животни, а исто така и луѓе.

Ако зборуваме за климата, иако е сушна и пустина, благодарение на струјата Хумболт некои многу издржливи растенија, како што се кактуси во пустината Соноран, можат да живеат поради обилни магли и магли кои се кондензирани на бреговите.

Сепак, понекогаш струјата не се појавува, а северните ветрови носат топла вода на југ. Кога ова ќе се случи, топла струја, позната под името Ел Нињо, ја заменува предизвикувајќи пораст на температурите за околу 10ºС, што претпоставува намалување на флората и морската фауна и закана за преживување на оние копнени животни кои се хранат со неа, како што се птиците.

Ефекти врз климата

Плажа на Перу

Како што рековме, климата на крајбрежјето на Јужна Америка е генерално сува, пустинска. Поради географската ширина, таа треба да биде тропска и суптропска, но бидејќи нејзините води се помеѓу 5 и 10ºС пониски отколку што треба, атмосферата се лади.

Така, во она што треба да биде место на бујна дождовна шума и со пријатни температури, во областите што се во контакт со оваа струја наоѓаме релативно ладни крајбрежни пустини, како Атакама, чии температури се движат од -25ºС до 50ºС, и која е исто така најсушна на Земјата. И покрај тоа што е близу до екваторот, дождовите се многу малку и само неколку растенија и животни можат да преживеат.

Некои примери се:

 • Растенија: Рицинус, Шизопеталон тенуифолиум, Сенецио мириофилус, Копијапоа
 • Животни: морски лавови, лисици, долга опашка змија, гасеници, мантили за молење, скорпија

Дали климатските промени влијаат на струјата на Хумболт?

Терестријална температура

За жал да. Студените и алкалните води имаат високо ниво на кислород, благодарение на што многу животни можат да живеат во нив, но водата што е скоро деоксигенирана има тенденција да се шири со зголемувањето на температурите, така што некои мораа да одат на друго место; Сепак, други, како што е перуанската аншоа, биле фаворизирани и биле во можност да се размножуваат на таков начин што денес ги има во изобилство во рибарски бродови.

Перуански и чилеански води тие се закиселуваат поради глобалното затоплување. И како последица на овој процес, дури и климата на крајбрежјето на Јужна Америка може еден ден да се промени, загрозувајќи го екосистемот.

Покрај тоа, феноменот Ел Нињо е интензивиран и има експерти кои велат дека, како што се загрева планетата, хаосот што ќе го предизвика ќе биде поголем, бидејќи тоа не само што влијае на климата предизвикувајќи значителни суши и поплави, туку исто така и на посевите. Како последица на тоа, цената на храната ќе стане поскапа бидејќи ќе биде потешко да се произведува.

Досега, најлошото Ел Нињо беше во 1997 година, но во 2016 година е скоро идентично. Со потопли води, метеоролошките појави како урагани или торнада ќе станат поинтензивни.

Дали ја знаевте струјата на Хумболт?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

30 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   говорница dijo

  благодарам за помошта ESTEBAN

 2.   можеби dijo

  Ви благодарам многу што ми помогнавте во домашните задачи, а мојот учител ми даде 20

 3.   јуана dijo

  многу ми помогна

 4.   marcos dijo

  она што го сакам е твојата флора и фауна од потокот humbolt

  1.    јени dijo

   Сакам да знам која е неговата функција

   1.    Моника санчез dijo

    Здраво Jени.
    Морските струи дистрибуираат топлина низ целата планета, а во случај на Хумболт, ова е струја на ладна вода што директно влијае на климата што постои на бреговите на Перу и Чиле, предизвикувајќи нивно регистрирање температури пониски од оние што би ги допреле заради нејзината состојба во однос на екваторот.

    Покрај тоа, благодарение на струјата Хумболт, многу морски животни можат да живеат таму по должината на бреговите на Перу и Чиле, бидејќи носи многу хранливи материи. Всушност, тоа обезбедува повеќе од 10% од светските улов на риби.
    Честитка.

    1.    florence gonzales dijo

     Ви благодарам многу на Моника санчез што ни помогнавте при домашните задачи

     1.    њуадемус dijo

      Здраво Мис Флоренсија, би сакал да знам каде поминува струјата на Хумболт во Перу. Го чекам мојот одговор Ве молам, помогнете ми
      Ви благодарам


 5.   естер врана дијаз dijo

  благодарам за помошта ... многу интересно

 6.   Андреа Арацели Салас Ајала dijo

  која е локацијата на струјата на хуболт

 7.   Jeff dijo

  Ви благодариме за информацијата и задржете ги навредливите коментари ...

 8.   Карлос Алонсо dijo

  Сакам да знам каде е струјата на humboldt

 9.   Ariana dijo

  која е локацијата на струјата на хуболт

 10.   ianанела dijo

  Сакам да знам како ништо не се развива моресссссссссссссссссссс

 11.   Кристен dijo

  добра задача

 12.   Тони Манрике dijo

  многу добро ви благодарам на сите

 13.   Виктор Гузман и ossоси Ц. dijo

  благодарение

  1.    Моника санчез dijo

   До тебе

 14.   карен паукер dijo

  Сакам да направам во случај на поплава

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Карен.
   Во случај на поплава, бидете смирени и држете се подалеку од столбови, дрвја или нешто слично, бидејќи може да паднат. Исто така, се препорачува да не го користите автомобилот, или да шетате низ поплавените подрачја.
   Секогаш следете ги упатствата на цивилната заштита, полицијата и другите. Ако поплавата е значителна, мора да се оддалечите што е можно подалеку се додека не се смири ситуацијата.
   Поздрав. 🙂

 15.   Ангел Алехандра dijo

  Госпоѓице, може да се покаже на остатокот од источните брегови на Америка и Африка Евроазија. поврзани со тие ажурирања,. те молам благодарам ..

 16.   камила dijo

  кои места се најпогодени

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Камила.
   Најпогодено место е целиот западен брег на Јужна Америка, планините Анди. Погодени земји се Перу, Боливија, Чиле.
   Честитка.

 17.   Sergio dijo

  Добро попладне, работам за морските струи во Перу и нивното влијание врз КЛИМАТА, би сакал библиографски или виртуелни препораки. Ја пребарував библиотеката на СМ, ​​аграрната, но не можам да ја најдам, каде може да ги најдам овие информации? Благодарам однапред.

 18.   песочна dijo

  која е локацијата
  n од потокот на humboldt

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Сенди.
   Во Тихиот океан, во близина на Чиле и Перу.
   Честитка.

 19.   њуадемус dijo

  Зошто струјата Хумболт поминува во Перу, г-ѓа Флоренсија

 20.   Стефани dijo

  Здраво, би сакал да знам кои облаци се формираат од присуството на перуанското море.

 21.   Феликс dijo

  Добро, оваа информација за струјата на Перу многу ми помогна и точно е дека сега во Перу се доживуваат катастрофи со оваа климатска промена во Ел Нињо претежно поројни дождови (што, пак, предизвикуваат хуајко) зголемување на температурата.

 22.   Цитално dijo

  Како океанските струи како оваа го фаворизираа човечкиот живот? Тој се надеваше дека менајуден е работа на моето момче. Ви благодарам