Структурна геологија

Структурна геологија

Во рамките на науката што ја знаеме како геологија постојат различни гранки кои го продлабочуваат проучувањето на инертниот дел на нашата планета. Една од овие гранки е структурна геологија. Тоа е гранка на геологија која е директно поврзана со геолошката дисциплина која се занимава со анализа на структурата на почвите, карпите и геотехниката. Прилично важна гранка на науката во однос на геологијата е да може да се разбере потеклото и формирањето на наслагите и како е формиран сегашниот топографски модел на површината на земјата.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и значење на структурната геологија.

клучните карактеристики

Профил на почва

Структурната геологија е многу важна во областа на градежништвото бидејќи е основа на градежни проекти за згради, мостови, брани, патишта итн. и Служи како алатка за спречување и ублажување на контролата на геолошките ризици.

Структурната геологија е онаа што ги вклучува сите процеси и елементи кои се поврзани со тектонските сили кои се присутни во земјината кора. Се сеќаваме дека теорија на тектоника на плочи ни кажува дека земјината кора е составена од тектонски плочи кои со текот на времето се движат благодарение на струи на конвекција на Земјината мантија.

Структурната геологија се заснова на структурата на земјината кора или на одреден регион. Анализирајте ги воздигнувањата на фолијациите, линиите и другите тектонски елементи. Исто така, се анализира деформацијата што постои во тектонските плочи благодарение на присутните карпи. Тој е способен да ги препознае сите тектонски структури што постојат во еден сектор, без разлика дали се работи за раседи или споеви, меѓу другите.

Благодарение на структурната геологија, може да се научат одлични информации за сите процеси и елементи што се поврзани со тектонските сили. Сите геолошки структури се специјално анализирани за да се разјасни дејството на различните сили насочени во текот на геолошката историја. Овие анализи имаат голема научна вредност и можат да помогнат во истражување и истражување. И, тоа е дека на многу наоѓалишта им треба одредено учество од одредена тектонска средина за да се формираат.

Геотехниката е исто така важна област во структурната геологија. Таа се заснова на проучување на квалитетот на карпата. Тоа е, начинот на кој карпата се крши или однесувањето на карпестите фрактури. Овие карактеристики се особено важни во областа на рударството или ископувањето тунел, бидејќи е потребно да се направи детална студија за тоа дали карпата е способна да поддржува работи и останува стабилна. Мора да се изврши студија за да се процени можниот ризик од колапс.

Важноста на напрегањата во структурната геологија

Структурна геологија надворешни агенси

Кога зборуваме за напори, се повикуваме на силата што се применува во одредено подрачје на карпа. Оваа сила може да дојде од геолошки агенси надворешни или тектонски стресови. Единицата за мерење што се користи во овие случаи е килограм на квадратен сантиметар.

Во зависност од природата на овие применети напрегања, може да се препознае во три сорти: компресија, напнатост и смолкнување.

 • Компресија: тоа е стресот на кој се подложени карпите кога се компресирани од сили кои се насочени едни против други по иста линија. Кога ова се случува природно, има тенденција да сече во насока на стрес преку формирање на разни набори или раседи. Ова зависи од однесувањето на карпата, без разлика дали е еластична или кршлива.
 • Тенсион: затегнувачкиот напон е резултат на силите што дејствуваат по иста линија, но во спротивни насоки. Напорот делува на издолжувањето и одвојувањето на карпата.
 • Ножици: е напор кој делува паралелно, но во спротивни насоки. Овој вид на стрес резултира во деформација со поместување по тесно распоредени рамнини. Многу стресови на смолкнување се непосредни последици од земјотрес.

Важноста на карпестата деформација во структурната геологија

Дефекти

Друг важен дел кога се прават геолошки студии е деформација на карпите. Деформацијата се користи како израз што се однесува на промените што може да ги предизвика и во формата и во обемот на карпата. Овие промени доаѓаат како резултат на применетите напори. Со овој применет стрес, карпата е способна да се крши или да се формира во преклоп.

Деформацијата на карпата ќе биде кога интензитетот на напорот е поголем од отпорот што карпата е способен да го даде.

Условите и опкружувањата во кои се одвива формирањето на карпите се доста разновидни. Ова е затоа што тие можат да се најдат од површински нивоа до рамномерно Длабоко 40 километри. Променливите што дејствуваат на овој геолошки процес се генерално услови на притисок и температура под кои се развиваат овие процеси. Со цел да се разберат и интерпретираат условите на формирање на секоја геолошка структура, од суштинско значење е да го поврземе со структурно ниво, па затоа се нарекува структурна геологија.

Структурно ниво е секој дел од кората во која доминантните механизми на деформација на карпа остануваат исти. Тоа е, поимот ниво е оној што се однесува на различните домени кои се надредени едни на други. Ако ја сметаме површината на нашата планета како горна граница и го направиме центарот на планетата најдлабока зона, има 3 структурни нивоа.

 • Горно структурно ниво: Се наоѓа на површината на земјата и служи како референца со низок притисок и температура. Тука карпите имаат кршливо однесување и преовладуваат раседи.
 • Средно структурно ниво: се наоѓа на ниво на квота од 0 до 4.000 метри. Доминантен механизам е свиткување на карпите поради нивното однесување или еластичен. Карактеристични се и наборите.
 • Пониско структурно ниво: Се смета за ниво на метаморфизам и е длабоко помеѓу 4.000 и 10.000 метри. Најповршните нивоа на ова структурно ниво преовладуваат на изедначување на карпите со горниот фронт на шистозност. Како што одиме подлабоко, не наоѓаме доминација на структурите на проток кои содржат набори придружени со шистозит и фолијација.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за структурната геологија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.