Структурата на Земјата

Планетата земја

Ивееме на многу сложена и комплетна планета која има безброј аспекти што го прават да остане во рамнотежа и да овозможи живот. Структурата на Земјата Фундаментално е поделен на два дела. Прво се анализира внатрешноста на нашата планета. Важно е да знаете што има во внатрешноста на Земјата за да разберете многу надворешни аспекти. Потоа, исто така е неопходно да се анализираат сите надворешни делови за, како целина, да се знае планетата каде што живееме.

Во овој пост ќе ја анализираме и длабоко ја познаваме целата структура на Земјата. Дали сакате да дознаете повеќе за тоа?

Внатрешна структура на Земјата

Внатрешна структура на Земјата

Земјата претставува структура формирана со концентрични слоеви каде што се менуваат сите елементи што го сочинуваат. Фактот дека тие се одделени со слоеви можеме да го знаеме благодарение на движењето на сеизмичките бранови кога ќе се појави земјотрес. Ако ја анализираме планетата одвнатре кон надвор, можеме да ги набудуваме следниве слоеви.

Јадрото

Внатрешно јадро

Јадрото е внатрешниот слој на Земјата каде се наоѓаат големи количини на железо и никел. Делумно е стопен и е причина Земјата да има магнетно поле. Исто така се нарекува ендосфера.

Материјалите се топат поради високите температури на кои се наоѓа јадрото. Некои од внатрешните процеси на Земјата се манифестираат на површината. Можеме да видиме земјотреси, вулканизам или поместување на континентите (тектоника на плочи).

Палто

Копнена мантија

Земјината мантија е над јадрото и е составена претежно од силикати. Тој е погуст слој од внатрешноста на земјата и помалку густ кога се приближува до површината. Исто така се нарекува мезосфера.

По овој широк слој се одвиваат бројни феномени на конвекција на материјали. Овие движења се она што ги тера континентите да се движат. Потоплите материјали што доаѓаат од јадрото се издигнуваат и кога ќе се оладат, се враќаат внатре. Овие струи на струење во мантијата се одговорни за движење на тектонски плочи.

Кортекс

Модели на структурата на Земјата

Тоа е најоддалечениот слој на внатрешноста на Земјата. Исто така се нарекува литосфера. Составен е од лесни силикати, карбонати и оксиди. Најгусто е таму каде што се наоѓаат континентите и најтенок е таму каде што се среќаваат океаните. Затоа, таа е поделена на океанска и континентална кора. Секоја кора има своја густина и е составена од одредени материјали.

Тоа е геолошки активна област каде се манифестираат многу од внатрешните процеси. Ова се должи на температурите во внатрешноста на Земјата. Постојат и надворешни процеси како на пр ерозија, транспорт и седиментација. Овие процеси се должат на сончевата енергија и силата на гравитацијата.

Надворешна структура на Земјата

Надворешниот дел на Земјата исто така е составен од неколку слоеви кои ги групираат сите копнени елементи.

Хидросферата

Хидросфера

Тоа е збир на целата површина на вода што постои во земјината кора. Можете да ги најдете сите мориња и океани, езера и реки, подземни води и глечери. Водата во хидросферата е во постојана размена. Не останува на фиксно место. Ова се должи на циклусот на вода.

Само морињата и океаните зафаќаат три четвртини од целата површина на земјата, така што нивната важност на планетарно ниво е голема. Благодарение на хидросферата планетата има своја карактеристична сина боја.

Големи количини на растворена материја се наоѓаат во водни тела и се подложени на големи сили. Силите што дејствуваат на нив се поврзани со ротацијата на Земјата, лунарната атракција и ветровите. Заради нив се јавуваат движења на водени маси како што се океанските струи, бранови и плима. Овие движења имаат големо влијание на глобално ниво, бидејќи влијаат на живите суштества. Климата е под влијание и на морските струи со ефекти како Ел Нињо или Ла Ниња.

Што се однесува до свежите или континенталните води, можеме да кажеме дека тие се многу важни за функционирањето на планетата. Тоа е затоа што тие сочинуваат најмногу климатизирани ерозивни агенси на површината на земјата.

Атмосфера

Слоеви на атмосферата

Атмосферата Тоа е слојот на гасови што ја опкружува целата Земја и тие се од суштинско значење за развој на животот. Кислородот е гас за климатизација за живот каков што го знаеме. Покрај тоа, многу гасови помагаат во филтрирање на сончевото зрачење што може да биде смртоносно за живите суштества и екосистемите.

Атмосферата пак е поделена на различни слоеви, секој со различна должина, функција и состав.

Почнувајќи од тропосферата, е оној што е директно на цврстата површина на Земјата. Тоа е многу важно затоа што е местото каде што живееме и оној што доведува до појава на метеоролошки појави како што е дождот.

Стратосферата тоа е следниот слој што се протега над околу 10 км од тропосферата. Во овој слој е заштитата на УВ зраците. Тоа е озонската обвивка.

Мезосферата следи повисоко и исто така содржи малку озон.

Термосфера се нарекува на овој начин затоа што, како резултат на влијанието на сончевото зрачење, температурите можат да надминат 1500 ° С. Во него има област наречена јоносфера, во која многу атоми губат електрони и се во форма на јони, ослободувајќи енергија што ги сочинува северните светла.

Биосфера

Биосфера

Биосферата тоа не е слој на самата Земја, но тоа е збир на сите екосистеми што постојат. Сите живи суштества што ја населуваат нашата планета ја сочинуваат биосферата. Затоа, биосферата е дел од земјината кора, но исто така и од хидросферата и атмосферата.

Карактеристиките на биосферата е таканаречената биодиверзитет. Станува збор за целата голема разновидност на живи суштества и форми на живот што се наоѓаат на планетата. Покрај тоа, постои рамнотежна врска помеѓу сите компоненти на биосферата што е одговорна за сè да функционира правилно.

Дали структурата на земјата е хомогена или хетерогена?

структура на земјата

Благодарение на различните методи на истражување, познато е дека внатрешноста на нашата планета е хетерогена. Таа е структурирана во концентрични зони кои имаат различни својства. Методите на студии се како што следува:

 • Директни методи: Тие се оние што се состојат од набудување на проучување на својствата и структурите на карпите што ја формираат површината на земјата. Сите карпи може да се допрат директно од површината за да можат да се знаат сите нивни својства. Благодарение на ова, во лабораториите се проценуваат сите карактеристики на карпите што ја сочинуваат земјината кора. Проблемот е што овие директни студии можат да се вршат само длабоко до околу 15 километри.
 • Индиректни методи: се оние кои служат за толкување на податоците за да се заклучи каква е внатрешноста на Земјата. Иако не можеме директно да им пристапиме, можеме да ја знаеме внатрешноста благодарение на проучувањето и анализата на некои својства како што се густината, магнетизмот, гравитацијата и сеизмичките бранови. Дури и со анализа на метеорити, може да се заклучи и внатрешниот копнен состав.

Меѓу главните индиректни методи што постојат за да се направи внатрешната структура на земјата се сеизмичките бранови. Студијата за брзината на брановите и нивната траекторија овозможи да се знае внатрешноста на Земјата, физичка и структурна. И дали е тоа однесувањето на овие бранови се менува во зависност од својствата и природата на карпите тие минуваат низ Кога постои зона на промена помеѓу материјалите, тоа се нарекува дисконтинуитет.

Од сето ова сознание, произлегува дека внатрешноста на Земјата е хетерогена и е структурирана во концентрични зони кои имаат различни својства.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за структурата на Земјата и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Што е важно dijo

  страната е многу добра

 2.   Марсело Даниел Салцедо Герара dijo

  Многу добро на страницата, научив многу за оваа тема

 3.   Хозе Рејес dijo

  Одлично објавување, многу комплетно.