Конвекциски струи

Термичка конвекција

Сигурно сте чуле за тоа струи на конвекција кога сме разговарале за различното слоеви на Земјата. Кога зборуваме за струења на конвекција во земјата, зборуваме за разликите во густината на материјалите што ја сочинуваат мантијата на земјата. Постојат и струи на струење како течности што се движат затоа што има разлики во температурата.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè за тоа.

Кои се струењата на конвекцијата

Конвекциски струи во маслото

Кога наидуваме на течности кои се движат и се движат затоа што постои разлика во температурата или густината имаме струи на конвекција. За да постои овој вид струја, мора да има течност, или течност или гас. Ова е затоа што честичките во цврста состојба се фиксни и не се движат, затоа не можете да видите проток како резултат на разликите во температурата и густините.

Разликата помеѓу температурите на една или друга област во рамките на истиот материјал е она што предизвикува трансфер на енергија од поголема површина на помала. Конвекцијата се одвива сè додека не дојде до целосна рамнотежа. Кога овој процес се јавува поради пренос на топлина, се формираат струи на материјата што се движат од едно на друго место. Затоа, исто така се смета за процес на масовно пренесување.

Конвекциски струи што се случуваат од природно тие се нарекуваат и слободна конвекција. Ако, на пример, оваа конвекција се одвива во внатрешноста на апаратот како вентилатор или пумпа, тоа се нарекува присилна конвекција.

Зошто се формираат струи на конвекција?

Конвекциски струи

Овој вид феномен се одвива поради температурна разлика што предизвикува честичките да се движат создавајќи струја. Оваа струја може да се појави и кога има разлика во густината. Нормално, протокот оди во правец од каде што има поголема температура или густина до таму каде што има помалку температура и густина. Овие струи на струење се одвиваат и во воздухот. Тековите на атмосферскиот притисок дуваат во правец од каде има поголема густина до таму каде што има помалку. Во случај на невреме, зоната со низок притисок ќе биде цел на правецот на ветерот.

Ова е она што ја прави зоната со низок притисок место каде има врнежи од дожд, па дури и невреме. Кога струјата ја пренесува топлината од зоната со висока енергија во зоната со ниска енергија, се јавува оваа конвекција. Во гасови и во плазматскиот песок и централната температура што доведува и до региони со поголема и помала густина, каде што атомите и молекулите се движат за да ги пополнат областите што се испразнети. На сумиран начин може да се каже дека топлите течности се зголемуваат додека ладните течности тонат континуирано.

Ова ќе се случи природно, освен ако нема извор на енергија, како што е сончева светлина или извор на топлина, што го менува правецот на овие струи. Конвекционите струи се одвиваат сè додека не се унифицираат температурите и густините. Дека температурите и густините биле целосно униформни низ слоевите на Земјата е покомплицирано. Ова се должи на фактот дека континенталната кора е во континуирано создавање и уништување, затоа е шеста континуирано вметнува материјали со различна температура и густина на мантијата на земјата. Да не ги спомнувам температурите во внатрешното јадро.

Материјалите во внатрешното јадро на нашата планета се цврсти поради силниот притисок што постои во центарот. Надворешното јадро, пак, има флуидни материјали затоа што, иако температурите се многу високи, нема толку силен притисок.

Поради ова континуирано воведување на материјали и разликата во температурата и густината е толку голема, постојат таканаречени струи на конвекција на мантијата и се причина за движење на Тектонски плочи.

Некои примери

За да можеме да ставиме неколку примери што го прават сето ова многу појасно, ќе го опишеме следново: многу научници ги анализираат силите што дејствуваат на течност со цел да ги категоризираат и разберат конвекцијата. Овие сили можат да вклучуваат гравитација, површински напон, електромагнетни полиња, вибрации, разлики во концентрацијата и формирање врски помеѓу молекулите. Овие струи на струење може да се моделираат и опишат со употреба на различни скаларни равенки за транспорт.

Пример за струја на конвекција може да биде онаа што се произведува со врела вода во тенџере. Веднаш штом ќе се додадат неколку грашок или парче хартија за да се следи протокот на струја, може да се види како изворот на топлина во внатрешниот дел на дупката ја загрева водата и му дава енергија, правејќи ги молекулите да се движат побрзо. . Кога материјалот се воведува на ниска температура, тоа исто така влијае на густината на водата. Како што водата се движи кон површината, остава одредена енергија што излегува во форма на пареа. Испарувањето ја лади површината доволно за некои молекули да потонат на дното на садот.

Друг пример за струја на конвекција на топол воздух е оној што се јавува во куќа кога воздухот се крева низ покривот или поткровјето на една куќа. Тоа е затоа што топол воздух е помалку густ од студениот, така што има тенденција да се крева. Како што споменавме претходно, можеме да го видиме и со ветрот. Сончевата светлина и зрачењето го загреваат воздухот во атмосферата воспоставување на температурна разлика што го придвижува воздухот. Колку е поостра температурната разлика помеѓу една област и друга, толку е поголем режимот на ветерот. Ова е затоа што повеќе воздух ќе се движи од зоната на повисок притисок во зоната на помал притисок.

Се надевам дека со овие примери стана многу појасно што се струењата на конвекцијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.