стромболска ерупција

ја превртуваат дланката

Кога вулканите еруптираат тие го прават тоа на различни начини. Постојат некои фактори кои предизвикуваат ерупциите да имаат различни карактеристики и последици. Во овој случај, ќе се фокусираме на типот на стромболична ерупција. Вулканот Ла Палма има а стромболска ерупција. Што значи ова?

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за ерупцијата на Стромболија, нејзините карактеристики, потекло и последици.

Што е стромболска ерупција

видови на стромболија ерупција

Стромболска ерупција е експлозивна вулканска ерупција која наизменично се менува помеѓу интензивна и мирна активност. Тоа е типична ерупција на вулкани на Канарските острови, како на пр вулканот на островот Ла Палма, кој го добил своето име од вулканот Стромболи на малите еолски острови во близина на Сицилија, Италија.

Експлозиите на Стромболиските ерупции се создаваат со акумулација на гасови кои се ослободуваат од самата магма додека се искачува. Стромболските вулкани исфрлаат гас, пепел, лава и вулкански бомби со таква сила што гаѓаат вулкански столбови високи неколку километри.

Температурата на магмата во овие ерупции обично е околу илјада Целзиусови степени.

Видови експлозивни ерупции

стромболска ерупција

Нашата почетна точка е дека вулканите се сложен природен процес кој започнува длабоко во Земјата, каде што магмата се формира во мантија, продолжува да расте низ кората и се исфрла нанадвор. Магмата е мешавина од стопена карпа, гасови и течности што се појавуваат во Земјата. Кога магмата ќе стигне на површината, нејзиното име станува лава. Не е целата магма иста, и затоа, лавата од вулканите не е иста.

Вулканските ерупции имаат различен степен на ерупција. Всушност, вулканолозите користат скала наречена Индекс на вулканска експлозивност (VIE) за да ја измерат јачината на вулканот. Во оваа скала има октави.

Во сите експлозивни ерупции, гасовите и пирокластиците насилно се исфрлаат во атмосферата, но во оваа категорија, некои се понасилни од другите. Стромболците се најмалку деструктивни од експлозивните ерупции кога сметаме дека тие можат да предизвикаат катастрофални експлозии, како што е онаа на вулканот Кракатаа во 1883 година, кој го опустоши истоимениот индонезиски архипелаг.

Други експлозивни ерупции се:

  • Вулкан: овој материјал е повеќе вискозен од Стромболиската ерупција, така што се создава поголем притисок во комората на магмата како што магмата се крева.
  • Пелеана: составен од повеќе вискозен материјал од Стромболските ерупции, се карактеризира со светли лавини од пепел или пирокластични текови и формирање на куполи од лава и пемзави конуси.
  • Плински: Тие се силно експлозивни, со многу бурни манифестации, исфрлање на големи количини на вулкански гасови, остатоци и пепел од магмата со киселински состав. Вулканските гасови што ги исфрла се многу токсични, а лавата е богата со силикати. Името го добило во чест на Плиниј Постариот, кој починал во 79 година од нашата ера. C. кога еруптирала планината Везув и ја закопала Помпеја. Тоа беше првата таква ерупција опишана и беше изведена од внукот на Плиниј Постариот, Плиниј Помладиот.

Ризици од стромболичен осип

осип на дланката

Постојат различни видови на вулкански ерупции, во зависност од експлозивноста на вулканот и протокот на лава.

Карактеристика на Стромболскиот вулкан е тоа што ерупцијата е спорадична, генерално не многу насилна, а лавата не еруптира континуирано. Вулканите ослободуваат пирокластичен материјал (жешка мешавина од гас, пепел и фрагменти од карпи) од пукнатините на површината на Земјата. Нејзиното времетраење може да варира од неколку недели до неколку месеци.

Стромболските вулкани обично достигнуваат височини до 1.000 метри и исфрлаат повеќе од 10.000 кубни метри материјал. Покрај стромболиите, експертите разликуваат пет други видови на ерупции. Најмалку ризична вулканска активност е хавајскиот вулкан, кој има многу малку пирокластичен материјал, едвај никакви експлозии, а лавата е прилично течна. Вториот е вулкански, исфрлајќи големи облаци од пирокластичен материјал и големи количини вулканска пепел.

Плинската ерупција, од друга страна, е една од најспектакуларните (и најстрашни), со многу бурни експлозии, многу пепел и обилна леплива лава. Магмата може да ги сруши планинските врвови и да создаде кратери. Од друга страна, тие лави од типот Пелеано брзо се зацврстиле, формирајќи приклучок во кратерот. Конечно, хидровулканските ерупции се случуваат поради интеракцијата на магмата и водата.

подлабоки аспекти

Една експлозија обично исфрла пирокластични волумени кои се движат од 0,01 до 50 кубни метри. при променливи брзини на празнење кои се движат од 104 до 106 kg/s. Кога еруптивната активност е продолжена, подебелиот материјал во проксималниот регион често формира пепелни конуси кои можат да достигнат височини од неколку стотици метри. Прскање на лава, наслаги од бомби и блокови често може да се видат во непосредна близина на цевките и депозитите на пепел во областите на средно растојание.

Поради минливи промени во шемите на ерупции и варијабилност во распрснувањето на вулканската пепел, проксималните и дисталните членови на наоѓалиштата на Каскадата, исто така, може да покажат изразена основна карпа, со меѓупростори од вулканска пепел и карпи, додека компонентите во зародиш покажуваат меурчиња од гас и промени во кристалноста.

Краткотрајните стромболиски ерупции хранети со базалтичка магма, како онаа забележана на вулканот Лаима во мај 1994 година, исфрлаат фина вулканска пепел за да формираат пирокластични формации кои се состојат од црн пепел и аголни морфологии, стакло, плагиоклазни кристали, оливин и железо и оксиди титаниум.

Како пример за ерупција на Стромболи која продолжи да формира конуси од пепел со текот на времето, иконски и добро документиран случај во Јужна Америка е Божиќната ерупција од 1988-89 година. Постојат научници кои опширно ја проучувале еволуцијата на еруптивниот циклус и карактеристиките на исфрлениот материјал, а вториот одговара на: 1) вулканска пепел составена главно од неправилна скорија со мал дел од кристали; 2) субсферични до неправилни 3) бомби, па дури и метрички, се прошируваат блиску (<2 км) до каналот, со фузиформни, сплескани субсферични, плетени и неправилни и сплескани морфологии; 4) Има многу малку случајни и дополнителни карактерни блокови.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Стромболиската ерупција и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.