Строматолити

значењето на строматолитите

На нашата планета постојат различни геолошки форми и структури кои можат да н surprise изненадат доста. Еден од нив се строматолити. Тие се ламинирани или стратификувани карпести структури кои се формираат од седименти и / или минерали кои се таложат со текот на времето поради постоење на заедници и од зелени и од сини алги. Овие строматолити може да се најдат и во свежа и во солена вода и во депозити на испарување.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се карактеристиките, каде се наоѓаат и каква е важноста на строматолитите.

Што се строматолити

строматолити

Строматолитите се структури стратификувани или стратификувани карпести формации формирани од седименти и / или минерали депонирани од заедници на сино-зелени алги и тие можат да се најдат во тела со свежа или солена вода и испарувачки седименти на различни места на планетата. Сино -зелените алги, попознати денес како цијанобактерии, претставуваат група водни прокариоти - кои припаѓаат на царството на бактерии - кои можат да добијат енергија од сончева светлина, односно да вршат фотосинтеза.

Цијанобактериите се една од најважните и најобилните групи на прокариотски организми, како и секој тип на бактерии, тие се микроскопски, едноклеточни организми, иако имаат тенденција да прераснат во колонии доволно големи за да се видат со голо око. Овие фотосинтетички микроорганизми можеби се првите живи организми на земјата, бидејќи најстарите пронајдени фосили потекнуваат од стари повеќе од 3.000 милијарди години и се цијанобактерии кои се наоѓаат во строматолитите.

Строматолитите се структури формирани од метаболичките активности на микробните заедници, во кои доминираат цијанобактерии, кои можат да таложат и да депонираат голема количина на седименти и минерали, главно варовник. Овие карпести структури се сметаат за најстари екосистеми на нашата планета, а Заливот Ајкула во Западна Австралија е дом на најстарите примероци.

Важноста на строматолитите лежи во нивниот микробен состав, бидејќи цијанобактерии кои содржат тие произведуваат големи количини на кислород потребен за животните и другите организми во биосферата.

клучните карактеристики

карпи во езерата

Ајде да видиме кои се главните карактеристики што ги имаат строматолитите по кои можат да се издвојат:

 • Тие се карпести структури формирани од микроорганизми, главно цијанобактерии, се нарекуваат и органски седиментни структури бидејќи се добиени од метаболичките активности на микроорганизмите што ги сочинуваат.
 • Тие можат да покажат други организми, како што се едноклеточни алги, габи, инсекти, ракови, итн., Во зависност од тоа каде се наоѓаат.
 • Неговиот карпест состав е формиран од мешавина од варовник и доломит (тие се богати со калциум карбонат).
 • Тие се формираат во правец на сончева светлина како растенија, така што тие „растат“ вертикално и се наредени во чаршафи или слоеви, слој по слој.
 • Надворешниот слој е најмладиот, а најдолгиот е основата.
 • Тие растат или се населуваат многу бавно, така што скоро секогаш имаат структура стара стотици или илјадници години.
 • Liveивеат во плитки или плитки води, растат на земја и се многу чувствителни на климатските промени, промените на нивото на морето и загадувањето.
 • Тие можат да достигнат висина од околу 50 см од земјата и се правоаголни, во форма на колона, во форма на купола, сферични, нодуларни или целосно неправилни.
 • Постојат многу стари целосни фосили.

Важноста на строматолитите

живи карпи

Строматолитите обично постојат во водната средина на океанот или во свежа вода, и обично се формираат во плитки води. Западниот врв на Австралија е едно од најпознатите места каде што постојат „модерни“ строматолити во езерата со многу сол.

Строматолитите биле и продолжуваат да бидат витални за животот на површината на земјата. Бидејќи цијанобактериите што ги содржат се едни од најстарите организми досега, се верува дека неговите фотосинтетички активности придонеле за формирање на атмосфера богата со кислород во која живееме во моментов и на крајот доведе до формирање на аеробни организми.

Покрај тоа, како што веќе споменавме, овие структури с contribute уште придонесуваат со многу кислород во нашата атмосфера, така што нашиот живот зависи од нив. И покрај нивната релативно едноставна структура, строматолитите се сметаат за многу важни за областите на биологијата, геологијата, па дури и астрономијата, главно затоа што може да се добијат информации од нивното истражување. На пример, во геологијата, строматолитите даваат вредни информации за поддисциплини како што се стратиграфија, седиментологија, палеогеографија, палеонтологија и геофизика.

Сепак, генерално, неговата важност лежи во следните функции:

 • Објаснете ги условите на предците во некои средини, особено во однос на количината на сол и таложење на различни соединенија.
 • Идентификувајте места каде што имало биолошка активност во минатото.
 • Одредете ја возраста на некои екосистеми.
 • Нацртајте го претходното крајбрежје.
 • Ограничете го времето на потекло на фотосинтетичките организми (како алги) и формирање на биолошки заедници.
 • Разберете ја стапката на акумулација на талог на одредени места.
 • Дознајте како изгледаат микрофосилите.

Места во светот каде што можеме да ги најдеме

Како што споменавме порано, постојат бројни места во светот каде што можеме да најдеме строматолити. Сепак, ние ќе истакнеме некои фиксни места каде што знаеме дека можеме да најдеме:

 • Националниот резерват Пампа дел Тамаругал, во Тарапака, провинција Тамаругал, Чиле.
 • Басенот Куатросинегас, во белата пустина Коахуила и езерото Алчичица, Мексико.
 • Лагуната Бакалар, на полуостровот Јукатан, јужно од Мексико.
 • Лагуна Салада, во државата Рио Гранде до Норте, Бразил.
 • Езерото Салда, во Турција.
 • Егсума Кис, област Езума, Бахами.
 • Павилион Езеро, Британска Колумбија, Канада.
 • Сино езеро, југоисточна Австралија.

Строматолити тие не се вообичаена структура во сите водни екосистеми на нашата планета, но генерално тие се дистрибуираат во ограничена средина каде што условите го фаворизираат таложењето на минералите што ги сочинуваат.

Во Мексико, познати се само 4 локации кои опишуваат „неодамна“ формирани строматолити:

 • Слив на Куатросиенегас: Се наоѓа во резерватот на долината Куатросиенегас во близина на пустината Коахуила во државата Коахуила де Сарагоса во северниот дел на земјата.
 • Езеро Алхчица: Солено езеро со висока концентрација на магнезиум во суверена слободна држава Пуебла, во близина на центарот на земјата.
 • Лагуна де Бакалар, позната и како Лагуна де лос Сиет Боите на Бакалар: Се наоѓа на полуостровот Јукатан, и припаѓа на државата Кинтана Ру.
 • Лагуна Чичанканаб: исто така припаѓа на државата Кинтана Ру.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за строматолитите и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.