Смолкнување

опасни слетувања поради ветер

Денес ќе разговараме за една од најопасните метеоролошки појави за авијацијата. Станува збор за стриже. Меѓу воздушните несреќи што се предизвикани од метеорологијата и условите на животната средина, влегува смолкнување. Само помалку од 10% од несреќите се предизвикани од времето. Дури и да е така, овој феномен е втората причина, зад мразот, што произведува несреќи.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и последици од смолкнувањето.

клучните карактеристики

смолкнување на ветерот

Прво на сите е да се знае што е смолкнување. Познато е и под името смолкнување на ветерот и е разликата во брзината или насоката на ветерот помеѓу две точки во земјината атмосфера. Во зависност од тоа дали двете точки се на различни ставови за различни географски локации, смолкнувањето може да биде вертикално или хоризонтално.

Знаеме дека брзината на ветерот зависи главно од атмосферскиот притисок. Насоката на ветерот оди според атмосферскиот притисок. Ако на некое место има низок атмосферски притисок, ветерот ќе оди кон тоа место бидејќи ќе го „пополни“ постојниот јаз со нов воздух. Ножици на ветер може да влијае на брзина на летање на авион за време на полетување и слетување катастрофално. Мора да се има предвид дека овие две фази на лет се најранливи.

Градиентот на ветерот може сериозно да влијае на овие основи на летот. Тоа е исто така доминантен фактор што ја одредува сериозноста на бурите. Во зависност од протокот на ветерот, брзината и атмосферскиот притисок, може да се забележи сериозноста на невремето. Дополнителна закана е турбуленцијата која често се поврзува со смолкнување. Исто така, има влијание врз развојот на тропските циклони. И тоа е дека оваа промена на брзината на ветерот влијае на бројни метеоролошки варијабли.

Атмосферски ситуации на смолкнување

формирање и брзина на ветерот

Да видиме кои се главните атмосферски ситуации што можеме да ги најдеме со овој метеоролошки феномен за време на авијацијата или едноставно во атмосферата:

  • Фронтови и фронтални системи: Значителна смолкнување на ветерот може да се забележи кога температурната разлика од предната страна е 5 степени или повеќе. Исто така, треба да се движи со околу 15 јазли брзина или повеќе. Фронтовите се појави кои се јавуваат во три димензии. Во овој случај, смолкнувањето со кои се соочува може да се забележи на која било висина помеѓу површината и тропопаузата. Се сеќаваме дека тропосферата е регион на атмосферата каде се случуваат метеоролошки појави.
  • Пречки да течат: Кога ветерот дува од правецот на планините, на падината може да се забележи вертикална смолкнување. Ова е промена во брзината на ветерот бидејќи воздухот има тенденција да се движи нагоре по планината. Во зависност од атмосферскиот притисок на брзината што првично ја носи ветерот, можеме да забележиме поголемо или помало зголемување на брзината.
  • Инвестиции: Ако сме во чиста и тивка ноќ, во близина на површината се формира инверзија на зрачењето. Оваа инверзија покажува дека температурата на површината е помала на површината на земјата и поголема на надморска височина. Триењето не влијае на ветерот над него. Промената на ветерот може да биде во 90 степени во правец и до 40 јазли во брзина. Некои струи на ниско ниво може да се набудуваат ноќе. Разликите во густината исто така можат да предизвикаат дополнителни проблеми во авијацијата. Да не заборавиме дека густината е важен фактор што делува во правец на ветерот.

Смолкнување и авијација

смолкнување и авијација

Toе видиме што ќе се случи кога ќе се случи овој метеоролошки феномен и одиме во авион. На прв поглед е доста тешко да се идентификува. Ета значи дека на пилотите на летот не им е премногу лесно да ги идентификуваат овие типови метеоролошки појави. Во извештаите за авијација, пилотите се добро информирани за ситуацијата во соочување со овој вид феномен, така што тие можат да бидат подготвени и да можат да земат ефикасни решенија. Всушност, многу авиони имаат свој детектор за смолкнување.

Кога ќе најдете област каде насоката на ветерот се менува целосно во средина на полетување или слетување, најдобро што може да се направи е да не се менува конфигурацијата на рамнината и да се стави максимална моќност. Во случај на слетување, подобро е да го прекинете маневарот и да се искачите пред да влезете во областа. Во секој случај, мора да се земе предвид дека се работи за комплицирана ситуација, бидејќи нервите исто така можат да играат лоша игра.

Причината за овој феномен е разновидна и главно влијае на локалните услови на секој аеродром. Орографијата на околниот терен е одговорна за пренасочување на протокот или ветерот. На пример, на Канарските острови, аеродромите се погодени повеќе или поретко поради важното олеснување на архипелагот. Тука е местото каде што гледаме дека некои феномени се почести за авионите што слетаат во овие области.

Промени во аголот

Ајде да замислиме како авион лета право и ниво што е во зона на атмосферски проток во надолна насока. Поради својата инерција, авионот за момент ќе остане со постојана брзина и траекторија во однос на Земјата. За сето ова време, ефективната струја околу нејзините крилја е веќе усогласена со нејзината патека на летот, но таа ќе има стекнато вертикална компонента. Theелијата ќе доживее негативен полнеж, а пилотот ќе биде ограничен со темперамент додека седиштето ќе се сруши под него.

По првичниот влез во низводно, енергетските ефекти се зголемуваат и авионот сам го враќа прилагодениот агол. На овој начин, тие продолжуваат со бојата нормално, освен ако новата патека на летот не вклучува стапка на спуштање во однос на Земјата. Тоа е, еквивалентно на надолен проток на воздух или лебдат сега вклучува нагорна вертикална компонента.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за смолкнувањето и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.