Стратусот

 

Stratus

Во нашиот преглед на различните видови облаци, во оваа прилика започнуваме да ги опишуваме Стратус или Страта, кои се еден од двата рода класифицирани како ниски облаци. Тие се опишани како генерално сив облачен слој, со униформа основа, од која може да паѓаат врнежи, ледени призми или кинара. Кога Сонцето е видливо низ слојот, неговиот преглед е јасно разликуван. Овие облаци понекогаш се појавуваат во форма на излитени парчиња (фрактус), под другите облаци.

 

Стратумот нормално се наоѓа помеѓу 0 и 300 м над земјата и е составен од мали капки вода иако при многу ниски температури може да се состојат од мали честички мраз. Тие се формираат со комбиниран ефект на ладење во долните слоеви на атмосферата и турбуленции поради ветерот. Нормално тие се формираат на земја, за зрачење ноќ или од адвекција на релативно топол воздух над поладна земја додека е над морето, ладењето обично се одвива преку напредок.

Стратус формира „море од облаци“

Стратус формира „море од облаци“

 

Тие произведуваат магла доколку се исто ниво со површината. Stratus fractus се формираат како дополнителни облаци (панус) под Алтостратус, Нимбостратус, Кумолонимбус и врнежи од врнежи. Кога произведуваат магла, тие обично се поврзани со антициклонично време, додека кога се појавуваат под Алтостратус или Нимбостратус, тие се поврзани со Топол фронт. Тие исто така се појавуваат искинати под Кумулонимбусот, во бура или дожд.

 

Тие не треба да се мешаат со Altostratus или Nimbostratus, овие имаат „влажен“ изглед, додека Stratus имаат „сув“ изглед. Врнежи во Стратус Тој е многу слаб и во Нимбостратус е умерено, затоа е друга дискриминаторска карактеристика.

 

Ако се фотографирани како произведуваат магла, побарајте референтни предмети како што се дрвја, згради или издигнувања на теренот. Интересни се за фотографирање доколку се појават под Нимбостратус, растргнат од дожд или снег.

 

Два вида (nebulosus и fractus) и три сорти (opacus, translucidus, undulatus) се препознаени во Stratus.

 

Извор - АЕМЕТ

Повеќе информации - Нимбостратус, Алтостратус


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.