Карактеристики и важност на стратосферата

Стратосферата е вториот слој на атмосферата

Нашата атмосфера има различни слоеви во кои има различни гасови со различни состави. Секој слој на атмосферата има своја функција и свои карактеристики што ја прават различна од останатите.

Имаме тропосферата кој е слојот на атмосферата во која живееме и во кој се случуваат сите метеоролошки појави, стратосферата кој е слојот на атмосферата во кој се наоѓа озонскиот слој, мезосферата каде се појавуваат северните светла и термосферата што се граничи со вселената и каде температурата е многу висока. Во овој пост ќе се фокусираме на стратосферата и важноста што таа ја има за животот на нашата планета.

Карактеристики на стратосферата

Во стратосферата, температурите се многу ниски и растат на надморска височина

Стратосферата е на висина од висок околу 10-15 км и се протега до околу 45-50 км. Температурата во стратосферата варира на следниот начин: прво, таа започнува да е стабилна (бидејќи се наоѓа на височини близу до тропопаузата каде што температурата останува иста) и прилично ниска. Како што се зголемуваме во надморска височина, температурата на стратосферата се зголемува, бидејќи апсорбира се повеќе и повеќе сончево зрачење. Однесувањето на температурата во тропосферата работи спротивно на она што го прави тропосферата во која живееме, тоа е, наместо да се намалува со висината, тоа се зголемува.

Во стратосферата речиси и да нема движење во вертикална насока на воздухот, но ветровите во хоризонтална насока често можат да достигнат 200 км на час. Проблемот со овој ветер е тоа секоја супстанција што ќе стигне до стратосферата е дифузна низ целата планета. Пример за ова се CFC. Овие гасови составени од хлор и флуор го уништуваат озонскиот слој и се шират низ целата планета поради силните ветрови од стратосферата.

Во стратосферата тешко дека има облаци или други метеоролошки формации. Понекогаш луѓето често го мешаат зголемувањето на температурите на стратосферата со нејзината близина до Сонцето. Логично е да се мисли дека колку е поблиску до Сонцето, толку ќе биде потопло. Сепак, тоа не е случај за тоа. Во стратосферата можеме да се сретнеме познатиот озонски слој. Озонскиот слој сам по себе не е „слој“, туку е област на атмосферата во која концентрацијата на овој гас е многу поголема отколку во остатокот од атмосферата. Озонските молекули се одговорни за апсорпција на сончевото зрачење што не погодува директно од Сонцето и овозможува живот на Земјата. Овие молекули кои ги апсорбираат сончевите ултравиолетови зраци ја трансформираат таа енергија во топлина и, затоа, температурата на стратосферата се зголемува во висина.

Затоа што има тропопаузата во кој воздухот е многу стабилен и нема струи на ветер, размената на честички помеѓу тропосферата и стратосферата е скоро нула. Поради оваа причина, тешко е да има водена пареа во стратосферата. Ова значи дека облаците во стратосферата се формираат само ако е толку студено што малата количина на постоечка вода кондензира и формира ледени кристали. Тие се нарекуваат ледени кристални облаци и не предизвикуваат врнежи.

На крајот на стратосферата е стратопаузата. Тоа е област на атмосфера каде завршуваат високите концентрации на озон и температурата станува многу стабилна (околу 0 степени целзиусови). Стратопаузата е онаа што и отстапува на мезосферата.

Како aубопитност, само хемиските соединенија кои имаат долг век на траење се оние што можат да стигнат до стратосферата. Сега да, откако ќе бидат таму, тие можат да останат долго време. На пример, материјалите што ги емитираат големи вулкански ерупции се способни да останат во стратосферата скоро две години.

Озонскиот слој

Озонскиот слој претрпе штета како резултат на CFC, но веќе се опоравува

Озонскиот слој не секогаш има иста концентрација на овој гас далеку од тоа. Во стратосферата, озонот постојано се формира и уништува истовремено. За да се формира озон, зраците на сончевата светлина мора да ја разложат молекулата на кислород (О2) на два атома на кислород (О). Еден од овие атоми кога се среќава со друга молекула на кислород реагира и формира озон (О3).

Така се формираат молекулите на озонот. Сепак, природно, исто како што се создадени, тие се уништени од сончевото зрачење. Зраците на светлината од Сонцето паѓаат врз молекулата на озонот и повторно ја уништуваат за да се појават молекула на кислород (О2) и атом на кислород (О). Сега атомот на кислород реагира со друга озонска молекула и формира две молекули на кислород и така натаму. Тоа е природен циклус кој е во рамнотежа помеѓу формирањето и уништувањето на молекулите на озонот. На овој начин, овој слој на гасови може да апсорбира голема количина штетни ултравиолетови зраци и да нè заштити.

Така било веќе подолго време. Циклус каде концентрацијата на озон се одржуваше во релативно стабилна и постојана концентрација со текот на времето. Сепак, постои и друг начин да се распадне во озон во атмосферата. Хлорофлуоројаглеводороди (CFC) тие се многу стабилни во атмосферата и затоа можат да ја достигнат стратосферата. Овие гасови имаат прилично долг век на траење, но кога ќе стигнат до стратосферата, ултравиолетовите зраци од Сонцето ги уништуваат молекулите, предизвикувајќи радикали на хлор кои се многу реактивни. Овие реактивни радикали ги уништуваат молекулите на озонот, така што количината на озон што се уништува вкупно е многу поголема од онаа што се создава. На овој начин е нарушен балансот помеѓу генерирањето и уништувањето на озонските молекули способни да апсорбираат сончево зрачење што е штетно за нас.

Последици од дупката во озонскиот слој

За жал, порано оваа тема не беше позната толку детално, така што човековите активности (употреба на аеросоли на хлорофлуоројаглерод) успеаја да стигнат до стратосферата големи количини на хлор и бром кои ги уништуваат молекулите на озонот. Бидејќи за реакција е потребна светлина и формирање на поларни облаци на многу ниски температури, најниските нивоа на озон се јавуваат во пролетта на Антарктикот и озонската дупка се формира особено над Антарктикот. Овие озонски дупки предизвикуваат повеќе ултравиолетово зрачење да ја достигне површината на Земјата и да го забрза одмрзнувањето.

Кај луѓето, деградација на озонскиот слој предизвика зголемување на инциденцата на рак на кожата заради поголема количина на сончево зрачење што стигнува до нас. Засегнати се и растенијата, особено оние кои растат и имаат послаби и помалку развиени стебла и лисја.

Влијанија на авионите во стратосферата

Авионите летаат во долната стратосфера за да избегнат преголем отпор во трупот

Авионите имале влијание и на стратосферата, бидејќи тие обично летаат на висина помеѓу 10 и 12 км, односно во близина на тропопаузата и почетокот на стратосферата. Како што расте воздушниот сообраќај, емисиите на јаглерод диоксид (CO2), водена пареа (H2O), азотни оксиди (NOx), сулфурни оксиди (SOx) и саѓи се зголемени во атмосферата помеѓу горната тропосфера и долната стратосфера.

Денес, авионите предизвикуваат само помеѓу 2 и 3% од глобалните емисии на стаклена градина. Ова не е од големо значење ниту во однос на глобалното затоплување. Сепак, она што е навистина важно за авионите е дека гасовите што ги испуштаат го прават тоа во горниот дел од тропосферата. Ова предизвикува испуштената водена пареа да ги зголеми шансите за формирање облаци од цирус кои задржуваат повеќе топлина на Земјата и придонесуваат за глобално затоплување.

Од друга страна, азотните оксиди емитирани од авионите се исто така опасни, бидејќи тие се поврзани со исчезнување на озонот во стратосферата. Мораме да мислиме дека иако стаклените гасови што ги емитираат авионите немаат многу долг век на траење за да стигнат до стратосферата, тие можат да го сторат тоа, бидејќи се ослободуваат на висина многу близу до неа.

Стратосфера iosубопитност

мали слоеви на микроби живеат во слоевите

Овој слој на атмосфера има некои куриозитети што може да нè изненадат. Меѓу тие куриозитети се:

  • Густина на воздухот е 10% помал тоа на површината на земјата
  • Температурите во долните слоеви се околу -56 степени во просек и воздушните струи достигнуваат 200 километри на час.
  • Постојат извештаи кои обезбедуваат постоењето на мали микроорганизми кои живеат во стратосферата. За овие микроби се верува дека потекнувале од вселената. Тие се бактериски спори, исклучително отпорни организми кои можат да формираат заштитен слој околу себе и затоа ги преживуваат ниските температури, сувите услови и високите нивоа на зрачење што се наоѓаат во стратосферата.

Како што можете да видите, атмосферата има одлични функции за нас и за остатокот од живите суштества што ја населуваат нашата планета. Стратосферата содржи нешто што е потребно за нашиот опстанок и кое, иако е со километри висок, ние мора да го заштитиме.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.