Што е стратиграфија

Стратиграфија

Геологијата е многу голема наука која пак има помали гранки кои го продлабочуваат проучувањето на абиотскиот дел на нашата планета. Една од гранките на геологијата е стратиграфија. Тоа е наука која ги проучува толкувањето, описот, идентификацијата и вертикалната и хоризонталната низа на слоевите. Тоа е гранка на науката која ни овозможува да знаеме одлични информации за минатото на нашата планета.

Во оваа статија ќе разговараме со вас за тоа што е стратиграфија, колку е корисна и кои цели ги проучува.

Што е стратиграфија

Позиција на слоеви

Тоа е гранка на геологија која толкува и опишува како се поставувале слоевите во текот на илјадници години. Со цел подобро да го протолкуваме сето ова, мора да имаме предвид дека станува збор за скала од геолошко време. Карпите се надредени во слоеви и секој слој останува во времето кога е депониран. Затоа, ни нуди информации за оваа ера во која се наоѓаме. На пример, седиментните карпи што се формираат денес се прилагодувале во текот на илјадници години што ги зеде за нивно формирање. Токму ова ќе даде информации за ерата во која е формирана.

Она што стратиграфијата се обидува е да знае и проучи какви информации ни даваат раслоените карпи. Тоа е исто така гранка на геологија која е одговорна за мапирање и корелација на овие карпи. Така ги одредуваат редоследот и времето на настаните во геолошко време утврдени низ историјата на нашата планета.

Бидејќи седиментните карпи се составени од материјали кои од една или друга причина се формирани во карпи, тие се основните материјали што ги проучува стратиграфијата. Процесите што потекнуваат од формирање на седиментни карпи е првото поле со кое стратиграфијата мора да работи. Исто така, им помага на гранката на науката позната како палеонтологија да даде до знаење каков вид живи суштества населувале за време на формирањето на овие седиментни карпи.

Кога се прави стратиграфски запис за некое место, ако се добие резултат на континуитет на овие седиментни процеси на формирање карпи низ геолошко време. Како да е основа на сите податоци потребни за да се разбере еволуцијата на животот на планетата земја. Благодарение на стратиграфијата Беше можно да се знаат одлични информации како што е конфигурацијата на тектонските плочи низ времето и дел од климатските промени на глобално ниво.

Цел на стратиграфијата

Што проучува стратиграфијата

Оваа гранка на геологија има неколку главни цели. Ајде да ја анализираме секоја од нив:

 • Идентификација на материјали. За да се знае хронолошкиот редослед на формирање на седиментни карпи, потребно е да се идентификува од какви материјали се состојат овие карпи.
 • Ограничување на стратиграфските единици. Стратиграфска единица е онаа што има единствена компонента низ целиот слој. Тоа е, не наоѓаме вид на седиментна карпа што е формирана во одредено време.
 • Организација на стратиграфски единици. Откако ќе бидат идентификувани материјалите и стратиграфските единици, се прави обид да се нарачаат навреме. Тоа е, кои стратиграфски единици се формирале порано, а кои се формирале после. На овој начин е можно да се добијат одлични информации за геологијата на теренот.
 • Анкета на стратиграфски пресеци. Не само што стратиграфијата на теренот е позната како функција на висината. Можете исто така да го процените формирањето и староста на одредени карпи.
 • Генетско толкување на единиците. Кога анализирате стратиграфска единица, можете да ги анализирате сите компоненти и причината зошто се формирани.
 • Корелација и распределување на времето. Станува збор за проценка на староста на карпите и знаењето и на живите суштества и на глобалната клима што постоела во тоа време.
 • Анализа на сливот. Стратиграфијата е важна гранка на науката кога станува збор за проучување на формирањето на речните сливови низ целиот свет.

И тоа е наука способна да снима форми, литолошки композиции, физички и хемиски својства, старосни врски, оригинални сукцесии, дистрибуција и содржина на фосили на седиментни карпи. Со сите овие информации можете да дознаете повеќе за геологијата на земјата и времето кога е формирана. Сите овие карактеристики служат за сукцесивно препознавање и реконструкција на геолошките настани што се случиле низ историјата на Земјата.

Основни принципи на стратиграфија

Геолошки пресек на терен

Оваа наука е основана во одредени прилично основни принципи од кои се развива остатокот од стекнатото знаење:

 • Принцип на оригинална хоризонталност или суперпозиција на слојот. Тоа е принцип што утврдува дека слоевите се депонираат хоризонтално, а најстариот е дури под и најмладите горе. Ако продолжите да анализирате странично, можете да видите дека тие не се прекинати од ерозија.
 • Врски и инклузивни односи. Ако видиме пресек на стратумот, мора да знаеме која е постара карактеристиката беше процесот што го сече од оној што е исечен. Карпа е помлада од карпестите фрагменти вклучени во неа.
 • Актуелизам. Станува збор за тој принцип што претставува дека „сегашноста е клучот на минатото“. Под ова се подразбира дека реките, карпите, морињата и континентите се промениле во сите нивни делови. Сепак, законите што ги опишуваат промените и правилата во кои промените на овие елементи подлежат да останат непроменети со текот на времето.
 • Фаунално наследување. Исто како што слоевите имаат хронолошки редослед, фосилите пронајдени во слоевите исто така имаат препознатлив редослед.
 • Сукцесија на фацијали. Поентата е дека хоризонталното наследување на фацијалите е исто како и вертикалното.

Како што можете да видите, важно е да ги знаете слоевите за да дознаете повеќе за геологијата на нашата планета. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за стратиграфијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.