Столбови на светлината, прекрасен светлосен ефект

Столбови на светлината во ексон

Столбови на светлината во acksексон, Вајоминг, САД

Иако на прв поглед многумина би помислиле дека разнобојните зраци на светлината од горната слика доаѓаат од вештачки извор, во реалноста тие се појавуваат спонтано како резултат на низа фактори на животната средина. Познат како светлечки столб или столб на светлината, овој природен феномен се карактеризира со блескави колони кои се чини дека се искачуваат кон небото. Овој прекрасен ефект се јавува кога светлината се рефлектира директно на чашата на мраз што има во атмосферата.

Светлината што доведува до такви прекрасни снимки може да дојде од три различни извори: од Месечината, Сонцето или од вештачки извор, како што се светла од домови и улични светла. Кога сончевите зраци го предизвикуваат феноменот, тие се нарекуваат соларни столбови. Под овие редови, имаме пример од вториот тип:

Соларен столб во Мисури

Соларен столб на Националниот бегалски центар за диви животни Сквав Крик во Мисури, САД

Уште неколку фотографии од светлечки столбови што ни доаѓаат од Северна Европа:

Столбови на светлината во Финска

Столбови на светлината во Рука, Финска

Столбови на светлината во Шведска

Столбови на светлината во Шведска

Повеќе информации - Руски научници известуваат дека го достигнале езерото Восток на две милји под арктичкиот мраз

Извор - Слики во светот
Фотографии - Тристан грешко, крајна нестабилност, Тимо tonутн-Симст, Arарл Лангекер Гриндхауг


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   ПИЛАР МОРА dijo

    ОБРАЗОВ ДЕКА Е ФЕНОМЕН, задоволен сум да го носам неговото име дека природата е вонредна и убава

бул (точно)