Столбови на Херкулес

Laколони на Херкулес Тие биле легендарен елемент што постои уште од античко време и има митолошко потекло како што се случува со со theвездијата. Овие колони биле граница на светот познат на Грците, сè додека грчки историчар познат како Херодот не успеал да ги помине во XNUMX век п.н.е. и да докаже дека тоа не е крај на светот.

Во оваа статија ќе ви ја кажеме целата историја и митологија на колоните на Херкулес.

Херкулес и 12-те специјални трудови

Херакле не е ништо повеќе од херој од грчката митологија кој првично не бил наречен така. Неговото име на почетокот беше Алчео или Алцидес. Тој беше син на Бог Зевс и Алкмена, смртна кралица. Од раѓањето на Бог и смртник роден полубог кој е познат како Херакле.

Кога достигнала зрелост и зрелост, тоа било кога неговото име било променето, бидејќи било познато во Грција и било во чест на божицата Хера. Веќе се наоѓа во неговиот пасус во митологијата на Рим кога ќе започне да го именува Херкул. Ова име стана многу попопуларно и затоа е претежно познато денес.

Херкулес мораше да работи посебни работи бидејќи имаше огромна сила. Постојат различни верзии од гледна точка на најпроучливите за митологија. Според некои аспекти, Херкулес полудел поради некоја причина што не е наведена и тој ги убил своите деца. Кога го разбра разумот, тој побара прошка од Oracle of Delphi и го побара тоа се ставил во служба на кралот Тиринс за да може да го прочисти своето злосторство. Кралот Тиринс бил Евристеј и тој бил задолжен за испраќање на Херкулес да работи работи што никој друг човек не можел да ги направи.

Постои уште една верзија на приказната, многу помала, дека Херкул бил роб на Евристеј од раѓање. Се вели дека работните места што секој човек не може да ги направи е да ја постигнат својата слобода. Причините зошто Херкул бил роб на Евристеј бил заради одредени мешаници што постоеле помеѓу односот на боговите и луѓето.

Алкмена, мајката на Херкул, потекнуваше од линијата Персеј. Хера, која беше сестра и сопруга на Зевс, беше jeубоморна на Алкмена. За да и се одмазди, тој очекувал да биде породена сопругата на кралот Стенело, синот на Персеј, така што нејзиниот син Евристео се родил пред Херакле. Ова е причината што тој стана негов слуга според овој аспект на митологијата.

Потекло на колоните на Херкул

Колони на Херкулес завршува на светската митологија

Откако ќе влеземе во контекст, ќе анализираме какво е потеклото на колоните Херкулес. Евристеус немаше намера да го ослободи Херкулес бидејќи сакаше тој да продолжи да ги извршува оние работи што никој човек не може да ги направи. Тој му ги доверил задачите кои се сметаат за невозможни и го испраќал на сè подалечните места. Главната цел на Еуристео беше дека патувањето на Херкулес ќе биде доволно комплицирано така што тој почина обидувајќи се и повеќе нема да се врати.

Неговата десетта работа беше да бара добиток на Герион. За време на ова патување тој беше во можност да стигне до западните граници на целиот свет во тоа време познат како крај на светот. Се наоѓал на островот Еритреја, место каде Херкулес морал да се соочи со славното двоглаво куче поврзано со Серберус, чуварот на подземниот свет. Тој исто така се соочи со Хидра, која се грижеше за воловите.

Една конфронтација што ја имаше беше оној на самиот Герион, кој беше внук на легендарната Медуза. Според легендата, тој имал само две нозе, но половината нагоре има 3 стебла, 6 раце и 3 глави. Низ целата работа што требаше да ја направи Херкулес е од каде потекнуваат колоните на Херкулес.

Постојат неколку верзии за тоа. Според првата верзија, Херкулес поставил две колони кои ја врамуваат точката на неговиот премин кон островот Еритреја, како потсетник за неговиот подвиг за неговото големо дело. Овие две колони ги поставил самиот Херкул. Постои уште една претерана верзија во која тој го вели тоа Херкул рачно ги оддели двете планини што беа поврзани. Овие планини беа Абила и Калпе и може да им даде влез во морето што го преплави целиот создаден нов простор.

Каде се колоните на Херкул

Столбови на Херкулес

Многу луѓе кои сакаат митологија, прашуваат кои се колоните на Херкул. Тогаш беше границата на познатиот свет за време на развојот на античката грчка култура. Бидејќи е дел од митологијата, нејзината точна географска позиција е предмет на разни толкувања. Едно од најточните толкувања е она што вели дека се наоѓа во медитеранскиот слив.

Грчкото име за колоните на Херкул беше Стела од Херакле и беше променето од Римјаните во колони на Херкул. Северна колона која е скоро сигурно идентификувана како Карпа на Гибралтар. Јужната колона може да биде и планината Хачо, лоцирана во Сеута и планината Муса, лоцирана во Мароко.

Greaterе ја анализираме подетално онаа на Карпата на Гибралтар, која се смета за северна колона. Тоа е варовнички масив кој потекнува од периодот на Јура. Има површина од приближно 6 квадратни километри и скоро вертикални wallsидови. Овие wallsидови може да се видат кога влегуваат во морето и доаѓаат да го одделат Медитеранот од Атлантскиот океан. Ова им овозможува на Африка и Европа да бидат скоро во контакт. Целиот овој регион се протега од Пиринејскиот масив до јужната граница на атласскиот ланец и од атлантскиот брег на Португалија и Мароко до Тунис и е под влијание на контактната зона на евро-азиските и африканските плочи помеѓу Азорските Острови и Тунис.

Целата оваа страница има геолошка сложеност што се манифестира благодарение на декстралните минливи раседи.

Како што можете да видите во геологијата, постојат и митолошки приказни. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за колоните на Херкул.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.