Возраст на земјата

Земјата видена од вселената

Тоа е, барем за момент, единствената планета на која има живот. Тоа е само вистинското растојание од сонцето за да може да има вода во течна форма и температура доволно пријатна за да растат милиони растенија и животни. Земјата.

Колку години имаш? Неговото патување да биде она што е денес е многу долго и оптоварено со опасност. Вселената не е безбедно место. Но, Кое е староста на земјата и како е пресметано?

Колку години има Земјата?

Планетата Земја гледана од вселената

Иако не постои точен број, за нашата планета се знае дека е стара околу 4.500 милијарди години. Геолозите и геофизичарите успеаја да ја пресметаат возраста со мерење на брзината со која елементите во радиоактивниот метал ураниум се распаѓаат во олово. Исто така, користејќи радиометриски техники за датирање, тие откриле колку се стари метеорити, што е слично на оној на Земјата и Месечината.

Најстариот познат минерал е циркониум од областа Jackек Хилс во Западна Австралија. Се проценува дека се стари 4.404 милиони години. Најстарите метеорити пронајдени во Сончевиот систем, односно подмножества богати со калциум-алуминиум, се стари 4.567 милиони години. Ова значи дека Сончевиот систем започна да се формира пред 4.567 милиони години.

Една хипотеза вели дека Земјата започнала да се формира кратко време откако се појавиле метеоритите, но сè уште не е можно да се прецизира нејзината точна старост.

Први теории

Карпа планина

Долго време се сметаше дека планетата е тука засекогаш, сè додека натуралистите не почнаа да ги разбираат различните промени што ги претрпе планетата со проучување на слоевите на неа. Никола Стено беше еден од првите што ја сфати врската помеѓу фосилните остатоци и гореспоменатите слоеви. Околу 1790 година, британскиот натуралист Вилијам Смит претпостави дека ако два слоја карпа на различни места содржат слични остатоци од фосили, голема е веројатноста дека двата слоја потекнуваат од исто време. Години подоцна, неговиот внук, Johnон Филипс, пресметал користејќи ги овие техники дека староста на Земјата ќе биде околу 96 милиони години.

Натуралистот Михаил Ломоносов сметаше дека Земјата се формирала независно од остатокот на универзумот, неколку стотици илјади години порано. Во 1779 година, францускиот натуралист Комте Ду Буфон спроведе експеримент: тој создаде глобус со намалена големина, чиј состав беше сличен на планетата, а потоа ја измери неговата брзина на ладење. Така, тој ја процени староста на земјата на околу 75 илјади години.

Сепак, Дури во 1830 година геологот по име Чарлс Лајел сугерираше дека планетата постојано се менува. Ова, иако денес за нас е нешто природно и сосема логично, во тоа време тоа беше многу нова теорија, бидејќи тие сметаа дека планетата е нешто статично, дека се менува само преку природни катастрофи.

Пресметки

Телото на Глазгов Вилијам Томсон објави во 1862 година серија пресметки според кои проценува дека возраста на нашата планета е помеѓу 24 милиони и 400 милиони години. Лорд Келвин, кој подоцна ќе се нарече така, претпостави дека Земјата се формира како топка од стопена карпа и го пресмета времето што требаше процесот на ладење да ја достигне сегашната просечна температура (14 ° C). И покрај сè, геолозите не беа многу убедени дека оваа хипотеза е валидна.

Чарлс Дарвин, кој ги проучувал делата на Лајел, ја предложил својата теорија за природна селекција, процес со кој биле неопходни низа промени во организмите и, се разбира, време за да се појават.. Затоа, тој сметаше дека 400 милиони години се недоволни.

Во 1856 година германскиот физичар Херман фон Хелмхолт и во 1892 година канадскиот астроном Симон Newукомб ги презентираа своите пресметки. Првиот беше стар 22 милиони години, а вториот 18 милиони години. Научниците стигнале до овие бројки со пресметување на времето што ќе му требаше на Сонцето да се развива до моменталниот дијаметар и интензитет од маглината гас и прашина од која се формираше.

Развојот на радиометричкото датирање

Седименти и фосили

Денес можеме да добиеме идеја за тоа колку се стари карпи и минерали благодарение на радиометричкото датирање, што е постапка што Артур Холмс ја разви на почетокот на XNUMX век и се базира на пропорциите на изотопот наречен татко и на еден или повеќе потомци чиј полуживот е познат.

Радиометричкото датирање за прв пат е објавено во 1907 година од страна на Бертран Болтвуд и денес тој е главниот извор на информации за староста на карпите, или самата планета Земја. Постојат различни методи на запознавање, а тоа се:

 • Јаглерод 14 метод: Корисно е за датирање во археологија, антропологија, климатологија, океанографија, едафологија и неодамнешна геологија.
 • Метод на калиум-аргон: се користи во геологијата.
 • Метод на рубидиум-етронтиум: се користи при датирање на антички копнени карпи, како и на примероци од Месечината.
 • Методи на ториум 230: се користи при датирање на многу стари океански талог.
 • Методи на олово: се користи во геологијата.

Така, Холмс направил мерења на примероци од карпи и во 1911 година заклучил дека најстариот бил стар 1600 милиони години.. Но, овие пресметки не беа многу сигурни. Две години подоцна беа објавени резултати кои покажуваат дека елементите имаат изотопи, што се различни варијанти со различни маси. Во 30-тите, се покажало дека изотопите имаат јадра формирани со различен број неутрални честички или неутрони.

Делото на Холмс беше игнорирано сè до 1920-тите, кога Во 1921 година на годишниот состанок на Британското здружение за унапредување на науката, членовите утврдија дека староста на планетата е неколку милијарди години и дека радиометричкото датирање е веродостојно. Во 1927 година го објави своето дело »Возраста на Земјата, вовед во геолошките идеи во кое проценува дека е старо помеѓу 1600 и 3000 милиони години.

Околу 1931 година Националниот совет за ресерхија, на Националната академија на науките на Соединетите држави, назначи комитет за да открие кое е староста на Земјата. Холмс, како една од ретките луѓе кои знаеја радиометриски техники за датирање, беше поканет да се приклучи на комитетот. Нивниот извештај наведува дека радиометричкото датирање е единствениот сигурен метод што може да се искористи за да се утврдат низите на геолошките времиња.

Конечно, CC Patterson ја пресметал староста на Земјата во 1956 година користејќи изотопско датирање на ланецот на метеорити на распаѓање на олово во ураниум.

Планетата земја од вселената

Нашата планета има уште многу милиони години живот пред себе. Ако на крајот се појави теоријата дека Сонцето ќе ја „проголта“ Земјата кога ќе се претвори во црвен гигант, можеме да бидеме скоро сигурни дека таа сепак ќе кружи околу Сонцето околу 5 милијарди години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Анонимен dijo

  Тие се само претпоставки, сè уште е јасно познато дали овие информации се точни. Но, тие се оние кои се најблиску до реалноста.

 2.   Даниел Ринкон dijo

  Најважниот заклучок недостасуваше, а тоа е пресметка на староста на земјата според најновата студија на CC Patterson во 1956 година со употреба на изотопи на ланецот на метеорити на распаѓање на олово на ураниум.