Виндгуру Тарифа, што е тоа и како да се консултираме?

Лого на Виндгуру

Постојат многу страници на кои можете да ја проверите временската прогноза, но не сите се за loversубителите на спортот што се практикуваат на море, како што е Виндгуру. Оваа страница е многу лесна за употреба, многу интуитивна, затоа е многу практична кога сакате да ја проверите прогнозата за следните неколку дена за одредено место.

Но, покрај тоа што можете да ја проверите брзината и насоката на ветерот, можете да ја видите и температурата, веројатноста за врнежи и многу, многу повеќе. Прочитајте за да дознаете како да го извлечете максимумот од мрежата и Како да ја проверите прогнозата на Виндгуру Тарифа.

Што е Виндгуру?

Виндгуру

Слика - слика од екранот

Тоа е услуга специјализирана за временски прогнози за оние кои сакаат спортови практикувани во морето, како што се сурфање на ветер, иако како што реков, употребата е многу интуитивна, затоа секој може да биде консултиран.

Тоа не покажува официјални предвидувања, бидејќи е направено со цел да им се помогне на луѓето воопшто, и да се предвиди точно какво ќе биде времето е задача што и денес е многу комплицирана. Но, фактот дека не е официјално, не значи дека станува збор за страница, да речеме, слаба или неквалитетна, спротивното: Во него ќе најдете многу информации што можат да бидат корисни, како што се предвидувања за плима, мапи за прогнози, бранови, тие дури имаат и форум каде што можете да ги консултирате сите сомнежи дека имате.

Постојат две верзии: една слободен со кои можете да ги видите главните метеоролошки податоци, и уште еден од плаќа, благодарение на што ќе можете да уживате уште повеќе на мрежата, бидејќи рекламните банери повеќе нема да бидат прикажани и ќе ги видите предвидувањата многу поажурирани. Ако сакате да се претплатите, прво мора да се регистрирате со кликнување на „Регистрирај се“ во страничната лента (лево од вас), а потоа да ја активирате претплатата на Windguru PRO, чии цени се како што следува

Надоместоци за виндгуру:

 • Една година: 19,90 евра
 • Две години: 34,90 евра
 • Еден месец: 2,90 евра

Табела за предвидување

Виндгуру

Слика - слика од екранот

Веднаш штом ќе пристапиме до мрежата, добиваме слика слична на оваа. Во него ја гледаме табелата за предвидување, што е прикажано со времето на иницијализација на моделот на UTC (може да се види во горниот лев агол); во последниот ред ќе го видите координати на местото, и географската ширина и должината, временска зона на што одговара, времето на изгрејсонце и зајдисонце, и на температура на површината на морето.

Во временскиот извештај гледате:

 • GFS модел (Глобален систем за предвидување, или на шпански глобален систем за предвидување), што е модел на број на метеоролошки предвидувања создадени и користени од Националната администрација за океани и атмосфера на Соединетите држави (НОАА).
 • Брзина на ветерот 10м од површината.
 • Изменета брзина на ветер, односно проценка за тоа колку ќе биде добар ветерот во оние области кои се најчувствителни на некои насоки на ветерот.
 • Насока на ветрот.
 • Температура на 2м над земјата, според GTOPO30, што е дигитален модел на висина со 30 лачни секунди и SRTM (мисија за радарска топографија на шатлот), што е модифициран радар што генерираше комплетна база на податоци за топографија со висока дефиниција во скоро секој цврст терен на планетата Земја.
 • Термичка сензација, што е очигледна температура што ја чувствуваме во зависност од ветерот, влажноста и температурата.
 • Изотерма 0ºС, или надморска височина каде што температурата е 0 степени. Се гледа само ако моделот предвидува температури под 5ºС.
 • RH, што е скриено од нерегистрираните корисници.
 • Атмосферски притисок на ниво на море во hPa. Видливо за регистрираните корисници.
 • Облачно покривање, односно ако облачноста е голема, средна или мала.
 • Врнежи предвидени во милиметри.
 • Значителна висина на бранот.
 • Период на бран за неколку секунди.
 • Доминантна насока на брановите.
 • Оценка на Виндгуру. Ако сте сурфер, ова ќе го обожавате. Во зависност од бојата и бројот на starsвезди, ќе знаете дали денот е одличен да ја извадите масата. На пример, жолтите starsвезди значат дека денот е многу добар, особено ако има 3; Од друга страна, ако видите сини starsвезди, подобро е да почекате малку, бидејќи тоа значи дека температурите ќе се спуштат на 10ºC или помалку.

И кога станува збор за бранови, температури и други, дали размислувате да одите во Тарифа и дали сакате да знаете какво ќе биде времето?

Временска прогноза за Тарифа (Виндгуру Тарифа)

Виндгуру Тарифа

Слика - слика од екранот

За да ја проверите временската прогноза за Тарифа, првото нешто што треба да направите е, се разбира, пристап до веб-страницата на Виндгуру. Потоа, за да го пронајдете, треба:

 • Кликнете на мени, што е горе лево, веднаш под »датотека» и »плима и осека».
 • Потоа изберете го географска област (Европа), земја (Шпанија), и конечно локација (Стапка)

Откако ова ќе биде готово, ќе ја добиете Виндгуру Тарифа:

Прогноза за стапка

Слика - слика од екранот

И подготвени. Така, веќе можете да знаете што ќе прави времето во следните неколку дена. Лесно нели?

Дали ја знаевте веб-страницата на Виндгуру?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.