Средновековен календар

средновековен календар

Календарот е еден од тестовите за концептот на социјалното време. Анализирајќи ја, можеме да добиеме информации за другите карактеристики на општеството. Односот помеѓу популарните верувања и христијанските верувања, социјалната структура, концептите на човечкиот живот итн. Тие се рефлектираат во уметнички или литературен календар што ги покажува овие карактеристики, како и вербални изрази што ги нарекуваме поговорки. Денес ќе разговараме за средновековен календар.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за историјата, важноста и како можете да го видите средновековниот календар.

Историја на средновековниот календар

потекло на месеци

За време на средниот век, календарите користени во средновековните документи во христијанските земји на Пиринејскиот полуостров биле различни од календарите што ги користиме денес. На едната рака, календарот е главно обележан со шпанската ера, иако наскоро ќе видиме и други модели. Од друга страна, датумот и денот на месецот го следат римскиот календар, а времето на денот го следи нормалното време што се користи во манастирот.

Овој метод на запознавање се чини дека бил користен на Пиринејскиот полуостров уште од XNUMX век, а бил широко промовиран во Визиготите и високиот среден век. Генерално се верува дека неговото потекло се однесува на Хиспанците кои биле населени од Римјаните. Според ова гледиште, тоа се случило во 38 година п.н.е., односно во 716 година кога бил основан градот Рим, иако знаеме дека не бил. Тоа навистина се случило до крајот на кантабриските војни во 19 п.н.е.

Затоа, ако имаме документ датиран според шпанска ера, мора да одземеме 38 години и ќе ја добиеме годината што одговара на тековниот календар. На пример, ако документот е датиран во беше 1045 година, потоа да ја пресметаме годината според нашиот календар: 1045 - 38 = 1007, односно одговара на 1007 година од нашиот календар.

Беше христијанин

Бев шпанска

Во 532 година, монахот Дионисиј Скуд го пресметал датумот на кој ќе се роди Исус Христос: 25 декември 752 година по основањето на Рим. Како резултат на овој несекојдневен настан, беше утврдено дека по 31 декември 752 година, од основањето на Рим, беше проследено со 1 јануари, година 1 од христијанската ера. До денес не е позната точната пресметка што Дионис ја користел за да го донесе овој заклучок од календарот. На крајот, тоа беше погрешно помеѓу разликата од 4-7 години. Сепак, уште од неговата елаборација, таа служеше за броење на нашите години.

Исто така, морам да имам предвид дека 0 година не беше замислена. Тогаш е кога тие почнаа да ја користат кратенката АД што значеше ано домини или година на Господ. Постојат неколку начини на користење на датирањето од христијанската ера во зависност од денот што е избран за почетокот на годината. Ајде да видиме кои се различните видови што постојат:

 • Година на обрежување: годината започнува на 1 јануари и е режимот што го користиме во моментов. Исто така се користеше за започнување на граѓанската година во Рим. Тоа е вид на година што ја користеле меровиншките кралеви во XNUMX век. Таква беше реперкусијата што можеше да се прошири низ остатокот од Европа од XNUMX век. Пристигнувањето во Шпанија и нејзиниот официјален статус започнаа во XNUMX век.
 • Година на воплотувањето: тука годината започнува на 25 март, кога Богородица го зачнала Исус, односно девет месеци пред раѓањето на Христос.

Годината на воплотувањето може да се датира на два различни начина. Од една страна, ја имаме пресметката Писан што се користи во Пиза и Сиена меѓу другите градови во италијанската Тоскана. За да можете да се префрлите на друг календар, доволно е да се одземе една година од датумот ако е помеѓу 25 март и 31 декември и да остане иста се додека е во другиот интервал.

Од друга страна имаме фирентинската пресметка. Годината започнува тука на 25 март, но откако Дева Марија го зачна Исус Христос. Тогаш, ако датумот на Фиренца е помеѓу 1 јануари и 24 март, треба да се додаде една година за да се пренесе на нашата пресметка. Ако датумот на Фиренца е помеѓу 25 март и 31 декември, тој останува ист. Се користел во круната на Арагон сè до владеењето на Педро IV.

Средновековен календар: други години

карактеристики на средновековниот календар

Постојат и други видови на години во рамките на средновековниот календар. Ајде да видиме кои се тие:

 • Година на раѓањето: годината започнува на денот на раѓањето на Христос што беше 25 декември. Се користеше главно во италијанските држави и во други земји од 1350 век. Тој беше основан како официјален претставник во Арагон во 25 година. Во овој случај, ако датумот беше помеѓу 31 и XNUMX декември, ќе требаше да се одземе една година од тој датум. Останатите денови се совпаѓаат.
 • Година на воскресение: тоа е последниот тип на година што постои во средновековниот календар. Најкомплицирано е да се префрлиме во нашиот календар, бидејќи Велигденската недела нема определен ден. Тоа зависи од лунарниот календар и кога е поставено одбележувањето на Светата недела.

Месеци од годината

Од средновековниот календар се извлекуваат месеците во годината што се наоѓаат во документите кои датираат од високиот среден век. Ако во римскиот календар по Јулијанската реформа што ја дели годината на 12 месеци, како што ја познаваме денес. Ајде да видиме кои се месеците на средновековниот календар:

 • Јануари: неговото име потекнува од зборот врата и е поврзано со Бог Јанус. Ова е затоа што тоа е месецот што ја води годината.
 • Февруари: тие доаѓаат од името фебруа што значи фестивали за прочистување. Мора да имаме предвид дека во Јулијанскиот календар сите години што се делат со 4 беа скокови, додека во нашиот е на секои 4 години.
 • Март: Тоа е месец посветен на Богот на војната.
 • Април: името на потеклото е неизвесно.
 • Мај: името може да потекнува од римската божица Маја чиј празник Римјаните го славеле во текот на тој месец.
 • Јуни: името на месецот потекнува од основачот на римската република.
 • Хулио: тоа е име во чест на Јулиј Цезар што никој не кисели овој месец.
 • Август: 3030 30 година активно се нарекува Секстилис, но од 8 п.н.е мирисот на царот Август се викаше август.
 • Септември: Се вика ова затоа што е седми месец од март
 • Октомври: Порано беше осми месец од март.
 • Ноември: Порано деветти месец од март
 • Декември: Порано десетти месец од март

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за средновековниот календар и неговата историја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.