Сребрен јодид

создавање дожд

Едно од хемиските соединенија што создаде најмногу полемики во последниве години е сребрен јодид. Тоа е неорганско соединение кое е составено од атом на сребро и атом на јод. Тоа е светло обоена жолта кристална цврста материја која има тенденција да потемни кога е изложена на светлина подолго време. Не е растворлив во вода, но може да се раствори во присуство на висока концентрација на јодиден јон.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, својства и употреби на сребрен јодид.

клучните карактеристики

сеење на облаци

Станува збор за неорганско соединение кое содржи кристална структура слична на мразот. Со текот на годините, искуството со ова соединение созреа и му беа дадени бројни намени. Една од нив е да служи како семе за производство на дожд и промена на климата. Оваа употреба е под знак прашалник поради потенцијална штета сребрениот јодид може да предизвика кога се раствора во вода. Понатаму, не се познати долгорочни ефекти што може да ги има модификацијата на климата во регионот.

Од деветнаесеттиот век се користи во фотографијата благодарение на можноста да се затемни со светлина. Исто така се користи во антимикробни терапии. Неодамна има некои студии за употреба на сребрен јодид во отстранувањето на радиоактивниот јод во отпадот произведен во нуклеарните централи.

Тоа е соединение што токсичен е за луѓето, животните и растенијата. Затоа, постојат големи полемики во врска со употребата на сребрен јодид за модификација на климата и генерирање дожд. Структурата на ова соединение е формирана од неговата состојба на оксидација на среброто и јодот со валентност -1. Врската помеѓу двата јони е многу силна и стабилна. Ова е една од причините што е тешко нерастворлива во вода. Кристалната структура зависи од температурата во која се наоѓаме. Под 137 степени има кубна форма, помеѓу 137 и 145 степени имаме цврста боја со зеленикаво-жолта или бета форма. И на крај, ако температурата се искачи над 145 степени, тој ќе го претстави сребрениот јодид со жолта боја и во својата алфа форма.

Својства на сребрен јодид ефекти на сребрен јодид

Знаеме дека во својата природна физичка состојба е цврст со светло жолта боја што формира хексагонални или кубни кристали. Неговата молекуларна тежина е 234.773 грама за секој крт а неговата точка на топење е 558 степени. За да може Хелиодор да зоврие сребро, мора да достигне температура од 1506 степени.

Како што споменавме претходно, тоа е неорганско соединение практично растворливо во вода. Тој е нерастворлив во киселини освен хидродиодна киселина и е растворлив во концентрирани раствори како што се алкални бромиди и алкални хлориди. Меѓу неговите хемиски својства имаме киселини кои се концентрирани се додека се високи температури и полека напаѓаат. Раствори во кои има вишок на јодиден јон се раствораат, формирајќи комплекс од јод и сребро. Една од својствата за која се истакнува е тоа што е чувствителна на светлина. Ако светлината е изложена подолго време, таа полека потемнува и формира метално сребро.

Употреби на сребрен јодид

сребрен јодид

Ова соединение се добива во природата во форма на минерал јодаргирит. Штом се најде во лабораторија, може да се подготви со загревање на растворот на сребро нитрат со раствор на алкален јодид, како што е калиум јодид. На овој начин, сребрениот јодид се создава вештачки.

Една од најконтроверзните употреби на сребрен јодид низ историјата е да се генерира дожд. Знам Може да аплицирате во облаци за да ја промените количината или видот на врнежите. Може да предизвика процеси на град, да растера ладни магла или да ослабне урагани. За да го направите ова, може да се растера како да е семе во ладен облак што содржи супер ладена течна вода. Ета значи дека температурите се под 0 степени. Имајќи кристална структура слична на структурата на мразот, се залага за замрзнување на супер ладената вода.

Проблемот со употребата на сребрен јодид за генерирање дожд е неговите негативни ефекти. И, тоа е што по дисперзијата како семе во облаците се наоѓа во него и се мие со врнежи. Присуството на тврдо растворливо сребро во дождовната вода е нешто што мора да се земе предвид бидејќи е загадувачко и токсично за растенијата, животните и луѓето. Морската средина влијае и на сите животни и растенија.

Сеидбата на облак е експеримент што беше спроведен пред неколку децении. Ако облаците се засадени соодветно на истата област, може да создаде кумулативен ефект на јодид на сребро. Според повеќе неодамнешни студии, концентрацијата на јодид на сребро пронајдена во области каде што е користена техниката за сеење облаци е многу поголема од границата од која е токсична за некои риби и пониски организми.

Може да се каже дека единствената рационална употреба на јодид на сребро ќе биде ослабување на ураганите, со што се намалуваат нивните последици.

Други намени

Како што споменавме претходно, поради чувствителноста на светлината се користеше на фотографијата. Тоа е материјал способен да реагира во присуство на светлина. Ова значи дека се користи при добивање на фотосензитивни материјали како што се фотографски ролни на кои биле нанесени кристалите. Благодарение на сребрениот јодид, успеавме да фотографираме од стара камера.

Друга употреба е во отстранување на радиоактивен јод. Бидејќи има висока нерастворливост, предложено е да се отстрани радиоактивниот јод што се наоѓа во водниот отпад генериран во нуклеарните централи.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за јодидот на сребро и неговата употреба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.