Како метеоролозите се во можност да го предвидат времето за неколку години?

температури

Во последно време многу се зборува за тоа како ќе бидат температурите во 2017. Исто така се вели дека биле 2016 и 2014 година најтопло откако се забележани температури и дека се проценува дека и 2017 година ќе биде многу жешка, иако не и најжешка.

Многу луѓе ќе се запрашаат како метеоролозите се во можност да ги предвидат овие температури ако сè уште не пристигнале. Како ги знаете температурите што ќе бидат во 2017 година, ако годината штотуку започна?

Многу топли години

Бидејќи има записи за температура од 1880 година, 16 години од овој втор милениум, тие се највисоки. Минатата година беше трета година по ред како се постигнува нов годишен рекорд во светската температура.

Контроверзност за временските прогнози произлегува од метеорологијата. Бидејќи, и покрај тоа што никогаш не биле забележани ненормално високи температури, сепак постои скептицизам против антропогено потекло на високи температури и глобално затоплување. Коренот на оваа полемика произлегува од неможноста на метеоролозите да предвидат добро време за три или четири дена. Тие ова го земаат како доказ дека научниците не можат да ја предвидат климата на Земјата за неколку години, па дури и со децении.

Ако е така, зошто научниците се потпираат на можноста да предвидат натпросечна температура со месеци однапред, и како се разликуваат климатските предвидувања од временските прогнози?

Движењата што ги има атмосферата

Нормално, да се предвиди времето неколку дена однапред, еволуцијата на обрасци на притисок во атмосферските системи. Иако временската прогноза две недели однапред енормно се подобри, бидејќи атмосферските системи не траат долго, тие стануваат помалку точни.

температури

Кога станува збор за предвидување на формирање на системи со низок притисок, тоа претставува тешкотии, бидејќи движењето од само 75 километри на исток или запад во однос на предвидената траекторија, може да значи разлика помеѓу снежна бура, ветер и дожд. или лажен аларм. Нешто слично се случува со летни бури и предвидувања за дожд.

Сепак, ова не значи дека Не треба да се потпираме на силни предупредувања за невреме и временски прогнози.

Временски предвидувања

За разлика од предвидувањата засновани на метеоролошки системи, климатските предвидувања за температурите и врнежите користат сосема различни податоци.

Да се ​​предвидат овие временски променливи месеци, години или децении однапред, тие се базираат на варијации во океаните, соларни варијации, вулкански ерупции и, се разбира, зголемување на концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата. Овие променливи еволуираат и се менуваат со месеци и години за разлика од атмосферските системи кои можат да се променат за неколку часа или денови.

предвидување

Важен фактор кој варира од неколку месеци до една година е феноменот на Ел Нињо. Периодичното затоплување на океанските температури низ тропскиот Пацифик. Овој образец на затоплување на океаните и неговите поврзани ефекти врз атмосферата има силно влијание надвор од тропските предели, што може да се претстави во предвидувањата на климата.

Човечки и природни фактори

Покрај ефектите на океаните и водните тела, познати се и други природни фактори како вулкански ерупции кои влијаат на стапката на глобално затоплување. Но, треба да се спомене дека, досега, најголемото зголемување на глобалните температури се должи зголемувањето на концентрацијата на стакленички гасови (GHG) предизвикана од луѓето и индустриската револуција.

Затоа, проекциите за затоплување на пошироки временски размери (повеќе децении или повеќе) се засноваат на симулации на климатски модел и на нашето разбирање за тоа колку е климасен систем чувствителен на идните зголемувања на концентрациите на стакленички гасови во иднина. Овие модели демонстрираат дека глобалното затоплување во не толку далечна иднина ќе доминира со зголемено ниво на стакленички гасови во споредба со зголемувањето на природните температури, или од океанските маси или од вулкански ерупции.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.