Глобалното затоплување не запре од 1998 до 2012 година, открива студијата

Одмрзнување на Арктикот

Слика - НАСА

Според новата студија објавена во списанието „Природа климатски промени“, недостатокот на податоци за температурата на Арктикот генерираше очигледно забавување на глобалното затоплување помеѓу 1998 и 2012 година. Научниците од Универзитетот во Алјаска Фајбанкс (UAF), заедно со други експерти од Кина, го конструираа првиот светски сет на температури на површината.

Притоа, тие го открија тоа стапката на глобално затоплување продолжи да се зголемува за 0,112 степени Целзиусови секоја деценија наместо да се намалува на 0,05 степени на деценија во текот на тој период, како што се сметаше порано.

Тимот научници повторно ги пресметаа просечните глобални температури помеѓу 1998 и 2012 година и она што го открија е навистина драматично: Арктикот се загрева многу повеќе од остатокот на планетата во просек. „Ние проценуваме нова стапка на глобалното затоплување на Арктикот на 0,659 степени Целзиусови по деценија во тој период. Претходните студии заклучија дека затоплувањето е 0,130 степени на деценија. Веќе беше познато дека станува збор за многу ранлива област, но овој нов извештај ни покажува дека реалната состојба е многу полоша.

Повеќето од сегашните проценки користат глобални податоци што претставуваат долг временски период, но Арктикот нема робусна мрежа на инструменти за собирање податоци за температурата. Затоа, истражувачите се потпреа на податоците собрани од Меѓународната програма за арктички пловила на Универзитетот во Вашингтон (САД) и ги коригираа температурите на површината на морето од Националната администрација за океани и атмосфера на САД (НОАА). за глобални податоци.

Арктички мраз

Арктикот останува, а сега повеќе од кога и да е, област што истражувачите мора да продолжат да ја проучуваат, бидејќи ако некогаш се веруваше дека не е доволно голем за да влијае на просечните глобални температури, според атмосферскиот научник Ксиангдонг hangанг, од UAF Меѓународен центар за истражување на Арктикот, Арктикот »е неопходен дел од равенката и одговорот влијае на сите нас".

За да дознаете повеќе, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.