Спирална галаксија

карактеристики на спирална галаксија

Низ целиот познат универзум имаме бројни видови галаксии. Една од нив е спирална галаксија. Тоа е огромна акција група на starsвезди во форма на диск кои имаат спирални краци и потсетуваат на обликот на ветерницата. Обликот на краците варира на многу начини, но тие обично се разликуваат во целиот кондензиран центар во кој никнуваат спиралите. Бидејќи скоро 60% од познатите галаксии се спирали, ние ќе го фокусираме овој напис да ви го објасниме.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за спиралната галаксија и нејзините карактеристики.

клучните карактеристики

спирални краци

Две третини од спиралните галаксии имаат централна лента која е составена од една од ваков вид позната како забранета спирална галаксија. Вака се вика за да може да се разликуваат од едноставните. Има само две спирали кои излегуваат од шипката и ветрот во иста насока. Пример за овој вид спирална галаксија е Млечниот пат. Централната испакнатина на овој вид галаксија е црвеникава боја поради присуството на starsвезди кои се постари. Во јадрото на галаксијата има мала количина гас и во центарот обично се поставува црна дупка.

Дисковите што ги сочинуваат рацете на спиралната галаксија се со синкаста боја и се богати со гасови и прашина. Повеќето од овие краци се полни со млади, потопли везди кои постојано кружат околу скоро кружни патеки. Што се однесува до спиралите, постојат различни видови спирали кои можат да одат од оние што се завиткуваат околу централната испакнатина до оние што имаат отворено распоредени раце. Повеќето од нив се истакнуваат по тоа што имаат голем број на млади starsвезди, сини и со високи температури.

Во спиралната галаксија имаме и сферичен ореол кој го опкружува целиот диск во целост, составен од малку количество гас и прашина. Во овој сферичен ореол има стари oldвезди кои се групирани во топчести starвездени јата. Овие топчести starвездени јата не се ништо повеќе од огромни групи везди кои содржат до милијарди starsвезди и се движат со голема брзина.

Видови спирална галаксија

средна галаксија

Како што споменавме претходно, постојат различни видови спирална галаксија во зависност од формата на краците и составот на ентериерот. Да ги класифицираме овие галаксии според нивната морфологија, вилушката за подесување создадена од Едвин Хабл. Оваа класификација подоцна е изменета од други астрономи со додавање на нови карактеристики и нови видови.

Хабл ги кодира галаксиите со буква на овој начин: E за елиптични галаксии, SO галаксии со леќеста форма и со S за спирали. Бидејќи се зголемуваат информациите за овој вид галаксија, додадени се и други категории, како што се забранети спирални галаксии, оние со СБ и галаксии чија форма не следи шема и се неправилни: Irr. Околу 90% од сите забележани галаксии се елипсовидни или спирални. Само 10% се во категоријата Ир.

Нашата галаксија, млечен пат тоа е од типот SBb. Сонцето е во една од спиралните краци познато под името Орион. Раката на Орион е така наречена затоа што се наоѓаат starsвездите на ова соelвездие. Со Theвездието на Орион е едно од највпечатливите што може да се види од нашата планета.

Потекло на спиралната галаксија

спирална галаксија

Потеклото на спиралната галаксија не е познато со сигурност, но постојат некои теории за тоа. За почеток, астрономите забележаа дека различните структури што ја сочинуваат спиралната галаксија ротираат со различна брзина. Оваа ротација се нарекува диференцијална ротација и тоа е единствена карактеристика на овој вид галаксија. Во внатрешноста на дискот спиралите се вртат многу побрзо отколку надвор, додека во областа на сферичниот ореол тие не ротираат. Поради оваа причина се сметаше дека тоа е причината за појавата на спиралите. Во моментов, ова е доказ за постоењето на темна материја.

Ако е така, спиралите ќе траат кратко во астрономска смисла. И тоа е дека овие спирали ќе навиваат на себе и ќе завршат да исчезнат.

Разлики со елиптичната галаксија

Лесно е да се помеша спиралната галаксија со елиптичната галаксија. Најочигледна разлика меѓу нив е што starsвездите во елиптичната галаксија се распределуваат порамномерно отколку во спиралите. Во овој вид спирална галаксија, theвездите се појавуваат поконцентрирани во црвеникавите дискови и расфрлани во спиралните краци. Од друга страна, ако ја анализираме дистрибуцијата на theвездите во елиптичната галаксија, ќе видиме дека има овална форма.

Друга карактеристика што помага да се разликуваат двата типа на галаксии е присуството или отсуството на меѓуerstвезден гас и прашина. Ако одиме во елиптични галаксии, ќе видиме дека поголемиот дел од материјата е трансформиран во starsвезди и затоа тие имаат малку гас и прашина. Во спиралната галаксија имаме области каде гасот и прашината раѓаат нови starsвезди. Овие области се повеќе во изобилство.

Друга карактеристика што можеме да ја разгледаме за да ги разликуваме овие галаксии е забележителната разлика што постои во бројот на везди. Астрономите разликуваат sвездени популации според тоа дали се млади или постари. Елиптичните галаксии содржат повеќе антички starsвезди и неколку елементи потешки од хелиумот. Од друга страна, ако ги анализираме спиралните галаксии, го гледаме тоа тие содржат популации и на помлади andвезди и на постари starsвезди. Сепак, во делот на дискот и рацете преовладува помладата популација и со висок степен на металност. Ета значи дека тие содржат поголема концентрација на тешки елементи и остатоци од starsвезди кои веќе исчезнале. Од друга страна, во сферичниот ореол се наоѓаат најстарите starsвезди.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за спиралната галаксија и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.