Слика и видео: Спектакуларно »невреме» на Северна светлина во Канада

Слика - НАСА

Северните светла се најимпресивниот природен спектакл на зимата. Спектакл во кој Канаѓаните можеа да уживаат неколку часа по зимската краткоденица и тоа НАСА ја сними сликата со »дневно-ноќниот бенд» (DNB) од вашиот инструмент VIIRS (Видлив инфрацрвен замислен радиометар пакет или видлив инфрацрвен радиометар на шпански) од сателитот Suomi NPP.

DNB детектира сигнали на слаба светлина како што се аурори, сјај на воздухот, одблесоци на гас и рефлектирана месечева светлина. По тој повод, откри „бура“ на поларната светлина во северна Канада.

Како се појавуваат аурори?

Аурорите се феномени типични за половите, и на север и на југ. Кога ќе се појават на јужниот пол, тие се познати како јужни аурори и кога се појавуваат на северниот пол, како северни светла. Обајцата се јавуваат кога сончевиот ветер се судира со магнетното поле на Земјата. Притоа, енергијата се протега и се акумулира во себе, сè додека линиите на магнетното поле повторно не се приклучат и ненадејно го ослободат, поведувајќи ги електроните назад кон планетата.

Откако овие честички ќе се судрат со горниот дел од атмосферата, се создава она што го нарекуваме аурора, што е она што предизвикува обојување на небото на поларните региони.

Видео на северните светла во Канада

Сега кога знаеме како се произведуваат, ајде да уживаме во нив. Можеби сме далеку од половите, но барем секогаш ќе ги имаме видеата. И, се разбира, оваа е навистина импресивна:

Канаѓаните, без сомнение, имаа почеток на најстудената сезона во годината на најшарена и највпечатлива, не мислите ли? Северните светла привлекуваат големо внимание, бидејќи знаете дека, ако имате среќа да ги видите, најверојатно ќе бидете изненадени. Неговото движење и неговите бои изгледаат земени од сон, што, за среќа, е реално.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.