Со Taвездието Бик

Со Taвездието Бик

Има илјадници со constвездија низ целото небо. Денес ќе разговараме за една од со theвездијата на зодијакот која е претставена со вол или бик. Станува збор за соurвездието на Бик. Ова со constвездие може да се види доста импозантно на theвезденото небо и е многу блиску до со theвездијата на Шкорпија и Лав. Во овој регион каде што се наоѓа ова соlationвездие, наоѓаме и две starвездени јата кои се доста добро познати.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за соelвездието Бик.

Каде е со theвездието Бик?

Соurвездието Бик на небото

Ако сакаме да го најдеме ова со constвездие преку небото, прво мора да го побараме соelвездието Овен. Ова соelвездие се наоѓа на запад, а со theвездието Близнаци било на исток. Ако ги најдеме овие две со constвездија, можеме да видиме дека помеѓу просторот помеѓу едното и другото е со theвездието Бик.

Заедно со со theвездијата Шкорпија и Лав, тоа е едно од најстарите познати. За Вавилонците тоа било многу важно соelвездие бидејќи кога сонцето ја преминало соelвездието Бик, тие започнале да го започнуваат својот календар. На југ од ова со constвездие можеме да го лоцираме Орион и на север од Персеј (врска).

клучните карактеристики

Со Constвездија на небото

Оваа соelвездие е пресечена од галактичкиот екватор. Овој галактички Еквадор е оној надлежен за поделба на Млечниот пат на два дела. Од една страна, го имаме небесниот екватор и од друга страна имаме елипсовидна. Ова или претставува траекторија на theвездите на небото.

Друга од главните карактеристики на ова со constвездие е тоа што се наоѓа во две отворени starвездени јата и е поблиску до нашата планета. Овие две starвездени јата имаат свои имиња. Тие се Плејади и Хијади. Можеме да ја набудуваме оваа соelвездие со релативна леснотија користејќи двоглед или телескоп. За повеќе почетници препорачуваме телескопи од опсегот Наб Skyудувач на небо. Тие се прилично лесни за препознавање бидејќи можат да се видат јасно во вселената.

Главни starsвезди на соelвездието Бик

Starвезден кластер

Тоа е со constвездие со голема разновидност на starsвезди, јата и маглини. Имајќи големи јата на starsвезди, мора да знаеме како да разликуваме кои се најпопуларни. Toе направиме список на најпознатите starsвезди и нивните главни карактеристики:

  • Алдебаран: нејзината главна карактеристика е дека е најсјајната starвезда во целото соelвездие. Има боја помеѓу црвена и портокалова што е доста интензивна. Ова е она што го прави прилично лесно да се препознае. Обично е придружена со друга starвезда која има помала осветленост.
  • Алционе: тоа е најсјајната starвезда во кластерот Плејади. Од сите theвезди во гроздовите, таа е најмладата.
  • Таури, двојно starвездено: го добива ова име затоа што на прв поглед може да се види како да се работи за две многу блиски starsвезди. Поради оваа причина, таа се нарекува и бинарни starsвезди и тие се бели.
  • Таури, растителна starвезда на спиралната низа: Со ова долго име зборуваме за еден вид спектрална starвезда А што е во фаза на еволуција. Оваа starвезда потекнува преку спојувањето на водородот во хелиум. Оваа хемиска реакција се јавува на ист начин како и на сонцето.

Групи и маглини

Небулози на со theвездието Бик

Сега ќе разговараме за кластерите и маглините што ги содржи оваа констелација на Бик. Претходно споменавме дека има два вида кластери: Плејади и Хиадес. Плејади е група од 7 starsвезди кои се наоѓаат во ова соelвездие и се најблиску до Земјата. Тие се сметаат за највидливи од сите theвезди во ова соlationвездие и се многу стари. Нивната слава се должи на фактот дека тие се рашириле низ историјата и имале доста репутација на појавување во бројни легенди и митови.

Хијадите се уште еден признат и најстар кластер на везди во вселената. Се проценува дека се стари околу 625 милиони години.

Што се однесува до маглините, има и такви во рамките на ова со constвездие. Првиот е познат како маглина од рак. Тоа е маглина што е формирана од останатите кои оставиле супернова. Откритието е направено благодарение на некои арапски и кинески астрономи во 1.054 година. Во центарот на оваа маглина можеме да видиме две starsвезди, но со помала осветленост. Во студиите спроведени за подобро разбирање на карактеристиките на оваа маглина, откриено е дека емитира моќно електромагнетно зрачење.

Се нарекува уште една од маглините што ја има со constвездието Бик Рефлексија маглина. Неговата главна карактеристика е тоа што има сина боја и хемиски состав на гас, железо, водород, кислород, силициум, јаглерод и starвездена прашина.

Митологија и астрологија на Бик

За соelвездијата на небото има многу митови и приказни. Според грчката митологија, Бикот го претставува минотаурот. Овој минотаур не е ништо повеќе од Зевс трансформиран во бик. Во легендата се вели дека Зевс е длабоко в inубен во Европа и одлучува да се трансформира во прекрасен и кротк бик. Европа, гледајќи го, се впушти во тоа и Зевс ја искористи ситуацијата за да може да ја киднапира и да потоне во морето. Таму е таму каде што го поседува и тие татко на 3 деца се викаат Минос, Радамантис и Сарпедон.

Од моментот во кој митологијата кажува за постоењето на овие деца е кога Минос ја претставува соelвездието на Бик. Од друга страна, во египетската митологија оваа со constвездие е претставена како боговите Озирис и Изида. Овие два бога се претставени со тело половина бик половина крава.

Оваа соelвездие е втора во зодијакот и нејзин владетел е планета венера. Луѓето родени под знакот Бик се почувствителни. За нив се вели дека се луѓе на кои може да им се верува целосно и честопати се одлични пријатели и loversубовници. Тие се исто така многу трпеливи луѓе и се карактеризираат со физичка и интелектуална сила.

Како што можете да видите, со theвездието Бик е доста добро познато низ целиот свет. Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.