Со constвездието Андромеда

соromвездието андромеда

Во рамките на соelвездијата на небото, наоѓаме некои што се документирани од астрономот Иригација Птоломеј. Меѓу 48-те со constвездија документирани од овој астроном, од кои се наоѓаат 88 модерни соelвездија, ги имаме Со constвездието Андромеда. Тоа е со constвездие што може да се види од која било географска ширина се додека е над 40 степени јужно. Во внатрешните ширини, со theвездието останува под хоризонтот и се наоѓа во првиот квадрант на северната хемисфера.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, историја, потекло и состав на со constвездието Андромеда.

клучните карактеристики

собата на соelвездието

Во рамките на списокот на 88 модерни соelвездија, Андромеда е на 19-то место според својата големина. Неговата површина од 722 квадратни степени и соседните соelвездија се: Касиопеја, гуштер, Пегаз, Персеј, Рибата и триаголникот. Меѓу најважните објекти што припаѓаат на со theвездието е галаксијата Андромеда. Оваа галаксија е позната и под името Месиер 31. Тоа е еден вид спирална галаксија која е најблиску до млечен пат.

Една од главните карактеристики на со constвездието Андромеда е дека се знае дека има големи метеорски дождови наречени Андромедиди. Дождот се појавува секоја година во месец ноември, бидејќи се одвива влез во атмосферата од остатоците на кометата Биела. Овој метеорски дожд бил особено спектакуларен во последните децении на XNUMX век. Со оглед на тоа што во моментов има само малку остатоци од кометата, практично е невозможно да се набудува овој туш со голо око.

Потекло и митологија на со constвездието Андромеда

галаксија андромедра

Како што може да се види во грчката митологија, Андромеда била ќерка на Касиопеја и Цефеј. Двајцата биле кралеви на Етиопија. Фигурата на Андромеда игра важна улога во митот за Персеј. Во митологијата се вели дека кралицата Касиопеја секогаш се фалела дека нејзината ќерка е најубава од сите Нереиди. Нереидите биле нимфи ​​кои поседувале огромна убавина и живееле на дното на морето. Поради дрскоста на Касиопеја, остатокот од Нереидите и му се одмазди на Бог Посејдон.

Оттогаш започнаа проблемите. Како одговор на барањата на Нереидите, Посејдон го испратил чудовиштето Цетус да ги уништи ирвасите на Касиопеја и Цефеј. Во негова одбрана, тие го користеа Oracle of Amun и тој пренесе дека за да го спаси своето кралство мораше да ја жртвува својата ќерка Андромеда за да го смири чудовиштето. Тогаш, Андромеда беше врзана за карпа крај морето и беше понудена како почит кон Цетус. Според митологијата, херојот Персеј се појавил со цел да го уништи чудовиштето и да ја спаси жената. Оттогаш, Персеј и Андромеда беа во брак и имаа девет деца. По смртта на Андромеда, божицата Атина ја смести на небото и ја претвори во со aвездие. Поради оваа причина, со constвездијата поврзани со митот за Персеј се поставени околу него.

Arsвезди на со theвездието Андромеда

Андромеда соelвездие и карактеристики

Како што споменавме претходно, таа се заснова на прилично голема група на starsвезди што се сметаат за една од најголемите досега. Има 3 големи starsвезди со очигледна големина помала од 3. Овие starsвезди го имаат името Алфа Андромеда, Бета Андромеда и Гама Андромеда. Toе ги анализираме главните карактеристики на секоја од нив:

Алфа Андромеда

Таа е најсјајната starвезда во со theвездието Андромеда. Познато е под името Алферац или Сира. Се смета за вид на бинарна starвезда која е составена од две starsвезди кои кружат една над друга. Сместено е на растојание од 97 светлосни години од планетата земја. Оваа starвезда припаѓа и на со theвездието Пегаз. Неговата очигледна големина е 2.07 и е најсјајна од сите mercвезди со жива-манган.

Бета Андромеда

Оваа starвезда е втора најсјајна во соelвездието Андромеда. Смета за црвен гигант со големина еднаква на претходната. Познато е под името Мирач. Според некои проценки на астрономите се смета дека се наоѓа на околу 199 светлосни години од нашата планета. Научниците сметаат дека оваа starвезда е веројатно поголема од 100 пати поголема од сонцето.

Гама Андромеда

Ја знаеме оваа starвезда името на Алмах или Аламак. Таа е една од најоддалечените starsвезди во со theвездието и е оддалечена 350 светлосни години од нашата планета. Првично мислевме дека е осамена starвезда, но подоцна откриено е дека станува збор за starвезден систем составен од 4 starsвезди.

Делта Андромеда

Тоа е starвезден систем составен од 3 везди. Најсветлиот од нив е Делта Андромеда денови, портокалов гигант кој има очигледна големина од 3.28. Растојанието од нашата планета е приближно 101 светлосна година.

Епсилон Андромеда

Друга од theвездите кои припаѓаат на со theвездието Андромеда. Станува збор за жолт гигант кој се наоѓа на растојание од 155 светлосни години од нашата планета. Неговата очигледна големина е 4.4. Една од главните карактеристики е дека theвездата кружи на Млечниот пат со елипсовидна орбита. Овој вид орбита предизвикува жолт џин се приближува до сонцето со брзина од 84 километри во секунда.

Небесни објекти

Во ова со constвездие има и некои небесни објекти кои се доста интересни да се знаат. Знаеме дека галаксијата Андромеда е забранета галаксија од спирала, која е приближно двојно поголема од Млечниот пат. Сместено е на растојание од 2.5 милиони светлосни години од планетата земја.

Направени се различни мерења на движењето на галаксијата и се заклучи дека Двете галаксии ќе се судрат за 4500 милијарди години. Целиот овој факт што ќе донесе нова поголема галаксија. Оваа галаксија има 15 сателитски галаксии и секоја од нив се издвојува по тоа што има елиптични галаксии познати како М32 и М15.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за соelвездието Андромеда.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.