Соorвездие на Шкорпија

со constвездие скорпија

Знаеме дека на небото има различни видови соelвездија. Станува збор за збир на светлечки starsвезди кои имаат обединети форми и дека зад нив стојат митологија и историја. Во овој случај, ќе разговараме за со scвездие на скорпија. Тоа е со constвездие кое е доста видливо на небото и се наоѓа во близина на центарот на Млечниот пат. Исто така е близу до еклиптичката рамнина како и со другите знаци на зодијакот.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, потекло, митологија и curубопитност на со theвездието Шкорпија.

клучните карактеристики

со constвездија на небото

Таа е една од најлесните соelвездија за лоцирање, дури и ако сте почетник за набудување. Тоа е со constвездие на зодијакот лоциран помеѓу серпентариумот и плоштадот. Најсјајните starsвезди во ова соelвездие цртаат фигура што потсетува на обликот на скорпијата, па оттука и неговото име. Ние мора да знаеме дека зодијакот е регион на небесната сфера каде поминува еклиптиката и каде можеме да најдеме планета. Ова име се однесува на фактот дека со theвездијата што Грците ги виделе одговарале на вистински или митолошки животни. Од таму потекнува името на зодијакот.

Во рамките на со constвездието Шкорпија наоѓаме некои starsвезди посветли од другите, како што е случај во скоро сите соelвездија. Во овој случај, најсјајната starвезда во соlationвездието е позната под името Антарес. Тоа е визуелна бинарна starвезда која се смета за црвена супер џиновска starвезда и има дијаметар 300 пати поголем од сонцето. Ние мора да ја земеме предвид големината на оваа starвезда бидејќи нашето сонце веќе изгледа мало.

Секундарната starвезда на соelвездието Шкорпија има дијаметар само двапати поголем од сончевиот. Сепак, тој е околу 300 пати посветол, па можете да го видите и покрај оддалеченоста. Очигледна визуелна вредност на бинарниот систем е 1,0. Научниците открија екстрасончева планета лоцирана приближно на на околу 12.400 светлосни години од Земјата во со constвездието Шкорпија. Екстрасончевата планета е позната и под името егзопланета и е онаа што кружи околу која било друга starвезда освен нашето сонце.

Затоа, тој е дел од другите планетарни системи различни од нашиот. Постоењето на овие планети се сомневало подолго време, иако не започнале да се откриваат дури во 90-тите години на минатиот век.Благодарение на подобрената технологија и техниките за откривање, откриени се илјада егзопланета. Првата егзопланета што била откриена околу орбитата на главната starвезда со низа била 51 Пегази б, откриена во 1995 година од Мишел Мајор и Дидие Квелоз од опсерваторијата во Geneенева. Оваа планета има маса споредлива со онаа на Јупитер. Оттогаш повеќе од сто планети се откриени од различни меѓународни групи. Некои од овие планети се наоѓаат во со theвездието Шкорпија, како онаа што ја споменавме погоре.

Облик и позиција на со theвездието Шкорпија

со constвездието на скорпијата и нејзините везди

Најсјајната starвезда во Шкорпија од арапите е наречена Квалбул-Аграб, „Срцето на скорпијата“, заради нејзината локација. Грците го нарекоа со многу интересно име Антарес, што значи Контра-Марс. Името се должи на неговата црвеникава боја и фактот дека Марс и оваа starвезда се речиси на исто небо. Откако ќе се има предвид, тоа е црвена starвезда, прилично е лесно да се препознаат штипки и штипење од скорпија. Ова со constвездие е видливо само во текот на летото, дури и на некои места на југ е нецелосно.

Ова соelвездие има голем број starsвезди и 30 од најистакнатите се следниве:

 • Антарес: Како што споменавме претходно, таа е централна starвезда и има црвеникава боја со дијаметар многу поголем од оној на сонцето.
 • Акраб: Познато е и по името Графијас и неговата боја е синкаво-бела.
 • Дашуба: Оваа starвезда има синкаво-бела боја и се наоѓа во предниот дел на скорпијата.
 • Шаула: тоа е starвездата што се наоѓа во убодот на скорпијата и се наоѓа пред друга starвезда која е позната под името Лесат.
 • Маало: Сместено е на 190 светлосни години од нашата планета и неговото име потекнува од Месопотамија.

Митологија на соelвездието Шкорпија

митологија на скорпија

Се разбира, со aвездието мора да биде придружено со своја митологија. Според оваа митологија, за да се ожени со Меропе, ќерката на кралот, искусниот ловец Орион морал да го ослободи островот Хиос од сите постојни диви животни. Гледајќи дека не може да го добие, кралот го прекина бракот. Орион, разбеснет, тој започна да ги убива сите диви животни во светот. Ова ја натера Гаја, божицата на Земјата, да откачи. За да го спречи ова, тој испрати мала, но многу опасна скорпија за да спречи Орион да ја исполни својата цел.

И покрај тоа, Артемида, божицата на ловот, имаше големо воодушевување од Орион и сакаше да го заштити до крај. На овој начин, тој беше во можност да го реши конфликтот на едноставен начин. Секој од нив го постави на различна страна од небото. Затоа, Орион и скорпијата се многу далеку едни од други. Толку е што тие се одделени, што двете не можат да се видат истовремено.

Астролошко значење и curубопитност

Што се однесува до астролошкото значење, луѓето родени под знакот на Шкорпија се полни со самодоверба и имаат цврсти верувања. Со толку голем ентузијазам, тие ќе бидат jeубоморни и ќе се одмаздат. Тие се многу искрени и искрени, па иако понекогаш чувствуваат болка, нивните мислења можат да бидат многу вредни. Елементот на Шкорпија е вода.

Да видиме кои се главните куриозитети на ова со thisвездие:

 • Тоа е соelвездието со поголем број starsвезди отколку што има големина помала од 15.
 • Многу пати се спојува со Месечината и покрај нејзината јужна локација. На овој начин, успева да понуди шоу високо ценето од оние кои се посветуваат на фотографирање на небото.
 • Припаѓа на избраната група на starsвезди дистрибуирани според соодветните starsвезди со своето име

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за соelвездието скорпија и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.