Со constвездие на девици

Големи goвезди на Девицата

Како што веќе разговаравме во други статии, со theвездијата на небото се група светли starsвезди кои имаат форми и кои своето име го имаат преку хороскопските знаци. Една од најпознатите соelвездија на зодијакот е Со constвездие на девици. Ова соelвездие го прима ова име во множина за големиот број starsвезди што го сочинуваат и големината на осветленоста на секоја од нив.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и митологија на со theвездието Девица.

клучните карактеристики

митологија на соelвездието девици

Девицата е 2º јужно од овој круг. На јужната хемисфера, Девицата е есенско соelвездие се наоѓа помеѓу 30º и 40º северно од Кентаури. Спика, една од нејзините главни starsвезди, е приближно во средината на лакот 100º, што се протега меѓу првите два еклиптички индикатори на зодијакот: Антарес (од Шкорпија) и Регулус (од Лав).

Со Theвездието Девица е едно од најголемите соelвездија во небесната купола, со квадрат од скоро 1300º, надминато само од со theвездието Хидра на 1303º, се наоѓа на небесниот екватор и е видливо во двете хемисфери од февруари до август. Тоа е исто така најголем знак на зодијакот, така што сонцето останува во него повеќе од 40 дена, особено 45 дена, што е најдолг сончев месец. Карактеристика на Девицата е дека е многу близу до северниот пол на нашиот Млечен пат или галаксија, што значи дека имаме отворен прозорец кон небото, со поглед на Млечниот Пат и топчести starвездени јата.

Од друга страна, не беа забележани полиња богати со starвезди или starвездени јата. Неверојатно е да можете да го замислите царството на огромни галаксии со телескоп и неколку starsвезди. Девицата е ограничена со со theвездијата Буте и Кома Беленица, со Лав на исток, кратер на југ, Корвус и Хидра на запад и Вага и Сепенс Капу на запад.

Со Theвездието Девица е лесно да се набудува во нашата северна хемисфера и може да се користи како индикатор за идентификување на други соelвездија. Девицата содржи голем број далечни галаксии, од кои некои се видливи од телескопи до телескопи со средна големина. Сонцето поминува низ оваа со constвездие од 16 септември до 30 октомври.

Во редоследот на зодијакот, ова со constвездие се наоѓа помеѓу Лавот на запад и рамнотежата на исток. Тоа е огромно со constвездие (второ со constвездие на небото по Хидра) и многу старо. Девицата, исто така, означува со constвездие на зодијакот, што одговара на секторот на 30 ° од еклиптиката што го преминува сонцето од 24 август до 22 септември.

Митологија на соelвездието Девица

со constвездија на небото

Во митологијата, со theвездието Девица се однесува на божицата Иштар, која отишла во пеколот да ја претвори својата loveубов во theубовник на богот Тамуз, кој се нарекува жетва. Кога божицата отишла во пеколот да го најде својот overубовник, таа не можела да замине, што резултирало во пуст свет. Додека божицата Ишатар беше заробена во пеколот и луѓето гледаа во тажен и пуст свет, големите богови решија да ја ослободат. Овој митски настан е поврзан со настан што се случил во Грција.

Случен во историјата на Персефона, настанот бил киднапиран од Адот и спроведен затоа што мајката на Персефона била киднапирана, а Деметра спречила жетвата да предизвика нејзино уништување.

Овој мит е јасно поврзан со вегетативниот циклус на растенија: сеење семе на есен; ртење, во пролет и плодни и берба во лето. Двете главни starsвезди: Увото „Спица“ и гроздоберот „Вендијамитрикс“ ги означуваат времињата на жетвата на житни култури и жетва, соодветно и се поврзуваат со потеклото на овој мит.

Со Theвездието на Девицата е женско, а порано од своето потекло потекнува од асирско-вавилонската култура, тесно поврзана помеѓу плодноста и чистотата, чистотата.

Главни starsвезди на соelвездието Девица

со constвездие девица

Со Theвездието Девица е составено од група на многу светли starsвезди како што се зачин, завијаја, порима и виндемијатрикс. Секој од нив има посебна осветленост и боја, но тие заедно даваат со aвездие убавина. Ајде да видиме кои се секоја од главните starsвезди во соelвездието Девица:

Спица

Таа е најсјајната starвезда и нејзината форма наликува на фигура што претставува обична жена која оди кон Еквадор. Елиптичната е на север и се наоѓа на 2 степени на југ. Спика се наоѓа помеѓу Антарес или Шкорпија и Регулус или Лав, познати како прво-димензионални индикатори во долната и горната граница, што е, точно во центарот на 100c лак.

Оваа starвезда на Спика е позната како „Спајк“, димензијата на нејзината боја е 1 затоа што е од сина до сино-бела.

Завијава

30 е starвезда која има слаба визуелна дефиниција. Има големина од 3.8 и нејзината осветленост е поврзана со жолта нијанса што се чини дека е облачно или бледо. Значењето што експертите за астрономија и го дадоа на оваа starвезда е агол.

Порима

Тоа е starвезда чие име е претстава на римската божица Порима. Има големина од 2.8 и има жолто-бела боја.

Виндемиатрикс

Оваа starвезда го има своето име што доаѓа од зборот жетварот. Тоа значи дејствување на гроздоберот. Има големина од 2.8 и има тотално жолта боја.

Што се однесува до планетата што ја претставува соelвездието Девица, ние ја имаме планетата Меркур. Бидејќи иргото е шести или знак на зодијакот, на лицето што го има овој знак му дава страст за секој детал и ентузијазам во ситуации кога другите луѓе сметаат дека е незначителен. Затоа ја прави планетата да придонесе за емотивната организација на луѓето.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за со theвездието Девица, нејзините карактеристики и митологијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.