Соelвездие близнаци

со constвездие близнаци

Денес ќе разговараме за една од најважните соelвездија на зодијакот поради неговата важност и локација. Станува збор за со constвездие близнаци. Сместено е околу 30-30 ° северозападно од Орион. Орион е најистакната констелација на небото и највпечатлива, па затоа Близнаците не се многу тешки за визуелизација. Има бројни приказни во грчката митологија кои вреди да се знаат.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за карактеристиките, локацијата и митологијата на со theвездието Близнаци.

клучните карактеристики

зимски соelвездија

Тоа е третата најрелевантна соelвездија во зодијакот. Сместено е на околу 30 степени северозападно од Орион. Орион е најзабележителното соelвездие на небото и највпечатливо соelвездие. Се нарекува „космички ловец“. Близнаците се карактеризираат со голема група starsвезди кои се чини дека се близу една до друга или се блиску една до друга во човечката перцепција и визија, иако тажната реалност е дека тие се оддалечени од неколку светлосни години или воопшто не се поврзани.

Античките астрономи одлучија да ги поврзат овие starsвезди со замислени линии. На овој начин тие создадоа разни обрасци, предмети и фигури и им ги дадоа имињата на со theвездијата, поради што Близнаците се родија како знак на поларитет.

Се вели дека ова со constвездие е видливо само во текот на три сезони во годината. Овие се, главно, есен и зима во кои може да се забележат во станиците на северната хемисфера. Сепак, во лето може да се забележи на јужната хемисфера од тогаш Тоа е со constвездие кое е прекрстено со други светли starsвезди. Веднаш штом ќе се забележи, можно е да се ценат неговите две најсјајни starsвезди, кои се нарекуваат Кастор и Полукс. И двајцата имаат скоро исто ниво на осветленост и е богато со starsвезди, комети и некои украси достојни за набудување. Тоа е една од причините зошто со theвездието Близнаци е едно од зодијаците што им припаѓа на луѓето кои се опишани како независни и индивидуалистички.

Локација и состав на соelвездието Близнаци

starвезден кластер

Со Theвездието Близнаци се наоѓа на околу 30 степени северозападно од Орион, ловечката соelвездие на универзумот. Меѓу карактеристиките што најмногу го привлекуваат вниманието на овој вид соelвездија, наоѓаме некои како што се следново:

  • Двете starsвезди кои се најрелевантни се најсветли и најважни. Непознато е по име Кастор и Полукс. Благодарение на оваа втора starвезда е откриена планета што е надвор од орбитите на Сонцето. А, theвездата има интензивна маса поголема од трипати поголема од планетата Јупитер. Theвездата Кастор е дискриминирана како повеќекратна starвезда, која е составена од 6 компоненти.
  • Ова соelвездие има исклучително светли бели starsвезди во некои од нејзините орбитални периоди. Исто така е една од со theвездијата на зодијакот и е трета по важност според релевантноста.
  • Се наоѓа на околу 30 степени северозападно од Орион, ловечката со ,вездие на универзумот.

Митологија на соelвездието Близнаци

митологија на соelвездието близнаци

Се вели дека името Близнаци потекнува од повикот на две многу палави и спротивни близнаци Кастор и Полукс. Тие обично се појавуваат како две млади голи деца. Во толкувањето на ова со constвездие во римската митологија, тие се поврзани со Ромул и Рем, тие биле легендарни креатори на Рим во тоа време.

Се претпоставува дека близнаците излегле од јајцата на кралицата Спарта, наречена Леда. Откако се спарил со Зевс во лебедовата држава, Кастор бил убиен кога бил мал, а Полукс се одмаздил за смртта на неговиот брат. Во моментот кога Зевс се спушти на земјата за да му даде дар на вечен живот, Полукс го отфрли велејќи дека не сака да живее вечно без брат покрај себе. Така, Зевс сакаше да му угоди на Полукс и му дозволи да се менува помеѓу царството на боговите и царството на мртвите за да може да го посети својот брат.

Сепак, Посејдон ги претвори близнаците во чувари и водичи на морнарите, поради што starsвездите на Полукс и Кастор секогаш се наоѓаат на или над јарболот.

Астрологија

Во астрологијата, Близнаците се еден од знаците на ветрот. Призната е како една од најинтелигентните и аналитички совездија на Зодијакот, затоа што две глави се подобри од една и уште повеќе две сосема спротивни луѓе. Оваа констелација има многу добри карактеристики, додека лошите се присилни и радикални. Себичноста и индивидуализмот можат да се истакнат во нивните лоши карактеристики. Што се однесува до позитивните луѓе, тие се многу приемчиви и интелигентни и имаат големо влијание врз нивната околина со голем капацитет да се прилагодат на неа.

Во овој знак доминира Меркур, од кои најистакнато е двојноста на мислата. Поради оваа причина, тој е опремен со способност за мудрост, бидејќи луѓето родени во овој знак ќе можат јасно да се разберат себеси. Сепак, карактерот на предметот во кој доминира овој знак е често сложен, необичен и променлив. Тие се многу елегантни и iteубезни, весели и имагинативни и често имаат корист од можноста да го добијат она што го сакаат.

Starвездени јата

Во со theвездието Близнаци можеме да најдеме таканаречени отворени openвездени јата или галактички јата. Овие се starвездени јата составени од молекуларни облаци и расфрлани низ галаксијата.

Тие се многу жешки starsвезди кои се собираат во голем број. Отворените starвездени јата може да се најдат само во спирални галаксии. Тие се клучни кога се проучува формирањето на starвезди на Млечниот Пат, бидејќи овие starsвезди се на иста возраст.

Со Theвездието Близнаци има и формации наречени маглини. Една од највпечатливите поради својата форма е маглината Ескимо. Го има ова оригинално име, бидејќи се гледа како лице на лице кое ја покрива главата со качулка, исто како што прават ескимите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за соelвездието Близнаци и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.