Со Constвездие лав

со constвездието лав на небото

Меѓу сите со theвездија што ги наоѓаме на небото и кои припаѓаат на со theвездијата на зодијакот, го имаме Лавот. На со constвездието лав Сместено е помеѓу со theвездието Девица од лево и Рак од десно. Има неколку главни starsвезди и има неколку поврзани метеорски дождови кои обично се гледаат во зима.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за соelвездието Лав и неговите карактеристики.

клучните карактеристики

starsвезди на небото

Постојат два метеорски дождови поврзани со оваа констелација, Делта-Леонидите, активни од 15 февруари до 10 март и Леонидас, активни од 10 до 23 ноември. Лавот е голема екваторијална констелација што претставува лав. Во месеците околу февруари, се појавува повисоко на небото на полноќ. Нејзината најсјајна starвезда, Регулус, е многу близу до еклиптиката, патеката што Сонцето ја следи на небото секоја година. Секоја година од средината на август до средината на септември, сонцето поминува низ Лав.

Северно од Регулус, лавовската грива е претставена со кривината на втората и третата везда. Далеку од рамнината на Млечниот Пат, најдлабокиот небесен објект во овој небесен регион е Деветтата Starвезда или Слабата Галаксија. Најсветла од нив е Лав Тројката, која е тесна комбинација на три гравитациски врзани галаксии: M65, M66 и NGC 3628.

Во грчката митологија, Лав е признат како немејски лав убиен од Херкул. Неговата кожа беше заштитена со сите оружја, а стрелките на Херкулес се одвраќаа од beверот. Откако го задави чудовиштето, Херкулес ја користеше кожата како наметка.

Како да ја лоцирате со constвездието Лав

со constвездието лав

Меѓу 13-те соelвездија на зодијакот, ова е едно од најпрепознатливите соelвездија на ноќното небо. Повеќето луѓе ја наоѓаат соelвездието Лав прво барајќи уникатна шема во куполата на небото: образец на обратен прашалник. Оваа starвезда или aвездичка се нарекува срп на Лав. Регулус, најсјајната starвезда во Лав, го означува дното на образецот на прашалник наопаку.

Од перспектива на Северната хемисфера, лавот е пријател со убаво време, скокајќи кон небото попладне околу пролетната рамноденица во март. На крајот на март, април и мај се неколку месеци за да се идентификува Лео, бидејќи штом падне ноќта, ова со constвездие може да се види и да се задржи до раните утрински часови. Не заборавајте да барате стил на прашалник наназад.

Триаголната starвезда во источниот дел на Лав претставува лавовски заден дел и опашка. Најсјајната starвезда во триаголникот се вика Денебола, која потекнува од арапски јазик и значи „опашка на лавот“. Како и сите theвезди Oвездите на Лав се враќаат во истата положба на небото четири минути порано секој ден или два часа порано секој месец.

На почетокот на април, со theвездието Лав достигнува врв околу 10 часот (11 часот по локално време) и почнува да тоне под западниот хоризонт околу 4 часот наутро (5 часот по локално време). Околу 1 мај, Лав достигнува кулминација на ноќта околу 8 часот. Локално време (9:00 часот, локално летно сметање на времето). Слично на тоа, на почетокот на мај, моќните лавови почнуваат да се населуваат на запад околу 2 часот по полноќ. Локално време (3 часот наутро во летно сметање на времето). Во јуни, со theвездието Лав може да се види како се симнува од запад попладне.

Главни starsвезди на со theвездието Лав

Да видиме кои се главните starsвезди на со theвездието Лав:

 • Денебола: е светло-бела mainвезда од главната низа, позната и како Бета Леонис, на околу 36 светлосни години од Земјата. Во споредба со Земјата, нејзината маса и радиус се само 75% поголеми од нашето сонце.
 • Зосма: Исто така позната како Делта Леонис, како Денебола Зосма, тоа е главната секвенца бела starвезда лоцирана на околу 58 светлосни години од Земјата, theвездата има маса и радиус околу двапати од сонцето.
 • Хорт: Исто така наречена Тета Леонис, заедно со Денебола и Зосма Чорт, го формира колкот на Лео во форма на блескав триаголник. Како и другите два вида се главните ниски бели starsвезди, тие се оддалечени 165 светлосни години од триото, па затоа ефектот не е соодветен.
 • Регулирајте: Познат и како Алфа Леонис, Регулус не е само најсјајната starвезда во соelвездието, туку и една од најсјајните starsвезди на ноќното небо. Регулус е систем со четири starвезди што се наоѓа на околу 80 светлосни години од Земјата, системот се состои од светлиот Регулус А и три потемни starsвезди. Регулус А е голема сина главна низа starвезда со околу 4 пати поголема маса и радиус на сонцето.
 • AlgiebaИсто така познат како Гама Леонис, тој е систем со две starвездички оддалечен од Земјата околу 130 светлосни години. Системот се состои од две џиновски бинарни starsвезди кои кружат околу 16 милијарди милји во круг (26 милијарди километри).
 • Адхафера: Позната и како Зета Леонис, Адхафера е џиновска бело-жолта starвезда оддалечена околу 270 светлосни години од Земјата, има дијаметар од околу шест пати поголема од Сонцето со околу три пати поголема маса.

Митологија

митологија на соelвездието

Како и разни соelвездија, Лав се базира и на авантурите на грчките митолошки херои и Херкул, синот на Зевс. Откако полудел од неговата маќеа, светиот херој со слеп бес ги убил своите шест деца. Кога се опорави од привремено лудило, Херкулес се обидел да ги искупи своите злосторства за да ги надомести своите постапки. На крајот, Херкул конечно беше оставен на чело на кралот Евристеј, кој му додели низа задачи.

Првиот чекор во овие задачи е да се убие лав кој го тероризираше градот Немеа. Лавот е непознат за Херкулес, тој има златен крзнен крзно, стрелите и мечевите не можат да навлезат. Кога првпат го посети лавчето, Херкулес го откри тоа неговата стрела едноставно се одби од aвер. На неговата втора посета, херојот блокирал еден од двата влеза на студија и влегол вооружен со голем палка, го удрил лавот со својот палка и го задавил.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за со theвездието на Лавот и неговите карактеристики.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.