Соelвездието Овен

со aвездието Овен

Како што знаеме, низ целото небо обично наоѓаме бројни со constвездија дека тие не се ништо повеќе од група starsвезди што се здружуваат создавајќи специфична форма. Во овој случај, ќе разговараме за со constвездието Овен. Таа е една од 12-те со constвездија на зодијакот. Хороскопската зона е таа небесна сцена низ која се чини дека се движи сонцето. Се вели во кое се чини дека се движи сонцето, бидејќи знаеме дека сонцето е starвезда во фиксна положба. Се повикува само на патеката што се чини дека ја следи од набудувачот на земјата.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, состав и curубопитност на со theвездието Овен.

Состав на со theвездието на воздухот

Тоа е вид на групирање на starsвезди што се наоѓа помеѓу со theвездијата на писки и тауро. И овие две соelвездија спаѓаат во групата која се наоѓа во зодијачката зона. Со Theвездието Овен е добро познато уште од античко време, бидејќи се појавува во theвездениот каталог што го направил Птоломеј и собрал 48 со constвездија. Овој каталог е создаден уште од вториот век по Христа.

За сите оние луѓе кои сакаат да ги визуелизираат соelвездијата на хороскопскиот свод, треба да го барате соelвездието Овен во првиот квадрант на северната хемисфера. Може да се види од скоро секоја географска ширина се додека се наоѓаат над 60 степени јужно. Тој е со средна големина и ја зазема 39-та позиција меѓу 88-те модерни соelвездија кои се подредени по големина. Современите соelвездија се наредени според големината од најголемата до најмалата за да се класифицираат секоја од нив. Површината во небесната сфера на со theвездието воздух е приближно 441 квадратни степени.

Со цел подобро да ја идентификуваме оваа констелација, можеме да видиме кои се соседните соelвездија. Ова се следниве: Персеј (Персеј), Триаголник (триаголник), риби (риби), кето (цетус) и бик (бик). Со Theвездието Овен е едно од најпознатите меѓу астрономите бидејќи предизвикува добро познат метеорски дожд. Како што знаеме, има тушеви со starsвезди толку често на небото. Меѓу овие метеорски дождови произведени од оваа со constвездие, имаме дневни ариетиди во лето, како и епсилонските ариетиди и мајските ариетиди.

Друга причина што е важна е затоа што се пронајдени голем број starsвезди со други планети кои кружат околу нив.

Митолошко потекло

Toе дознаеме кое е митолошкото потекло на ова со constвездие. Theивотното што претставува Овен е овен. Ова е затоа што Овенот потекнува од латински јазик и значи овен. Се веќе познати на вавилонската цивилизација, првично имаше форма на земјоделски работник. Веќе беше во доцниот период на вавилонската цивилизација целата група на starsвезди се поврза со фигурата на овен. Сепак, мора да знаеме дека ова е еден вид асоцијација. Не е баш во облик на овен.

Друга цивилизација што имала знаење за оваа констелација била египетската цивилизација. Египќаните ја поврзаа оваа група на starsвезди со Богот Амун. Разликата беше во тоа што во многу прилики обликот на ова со constвездие беше претставен со глава на овен.

Куриозитет на со theвездието Овен е тоа што пред два милениуми се случи пролетната рамноденица за време на минувањето низ оваа со constвездие. Ова ја направи точката каде што рамноденицата поминува низ соelвездието Овен да има име на точка на Овен или пролетна точка. Во оваа точка каде што пролетната рамноденица се вкрстува со со theвездието, се сметаше и за тоа место каде започна зодијачката зона. Ознаката за оваа точка е задржана до денес, и покрај фактот дека на рамноденицата им претходи. Прецесијата на рамноденицата сега пролетната рамноденица поминува низ соelвездието риби. Во иднина ќе помине низ друга од со theвездијата.

Соelвездие во грчката митологија

Фигурата на Овен е поврзана со овенот што ги спасил Фриксус и Хеле. Според митот што го создал ова со constвездие, овие ликови биле синови на кралот Атаманте и неговата прва сопруга Нефеле. Бидејќи втората сопруга на овој човек чувствуваше огромна омраза и завист кон неа, тој одлучи Измислете план да ги убиете и двајцата. Планот бил да се предизвика глад низ целото кралство, така што тие морале да дадат жртва на боговите за да стават крај на гладот. Theртвата не беше ништо повеќе од убиството на Фриксо и Хеле. Ената му дала до знаење на сопругот дека оракулот на Делфи е оној што и пренел дека треба да ги жртвува Фрикс и Хеле.

Кога кралот Атаманте сакал да ги жртвува своите деца, пристигнал Овен. Има вино испратено од Нефеле, мајката на Фриксо и Хеле. Благодарение на оваа интервенција, тој успеа да ги спаси децата и им ги кажувам на Колхис. Оттогаш, приказната не заврши многу добро Фриксо не можеше да го преживее ова патување.

Stвезди на соelвездието Овен

со constвездието Овен на небото

Ова со constвездие има доста интересни везди. Сепак, трите најважни starsвезди во ова соlationвездие се Алфа, Бета и Гама Ариетис. Вкупно соelвездието има околу 67 везди кои го следат името Баер. И покрај ова, само две од нив имаат очигледна големина која има вредност помала од 2. Да разгледаме детално и кои се карактеристиките на 3-те најважни starsвезди во ова соlationвездие:

  • Алфа Ариетис: е најсветлата од со theвездието Овен. Познато е и под името Хамал. Оддалечени се 66 светлосни години и тоа е џиновска starвезда која има планета околу која кружи околу неа.
  • Бета Ариетис: познато е и под името Шератан. Тоа е бинарна starвезда која има очигледна големина од 2.66. Главната компонента на оваа starвезда е сино-бела starвезда.
  • Гама Ариетис: познато е и со заедничкото име Месартим. Како и кај бета, таа е бинарна starвезда која е составена од две бели starsвезди кои кружат околу заеднички центар со период од 5000 години. Големината на оваа комбинирана starвезда е очигледно 3.86 и се наоѓа на растојание од 164 светлосни години од Сончевиот систем.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за соelвездието Овен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.