Globalе се појават нови хибриди со глобалното затоплување

Водоземци на терен

Европска крастава жаба (подолу) и Балеарска жаба. Слика - М. Зампилја

Со глобалното затоплување природното живеалиште на еден вид може да се намали до тој степен што ќе мора да биде принуден да се размножува со други, ако сака да избегне истребување, како што е случајот со краставите жаби што можете да ги видите на сликата. Дното е европска крастава жаба, пронајдена скоро на целиот континент, додека горната е балеарска жаба, која живее само на Балеарските острови, Корзика и јужна Италија.

Две генетски различни животни повторно се размножуваат со зголемувањето на температурата на планетата, покажа едно истражување.

Хибридизацијата е феномен што, иако е обично природен, ако се земе предвид влијанието што го имаат човечките суштества на планетата, гледаме дека на одреден начин во моментов ние сме тие што ги принудуваме животните и растенијата да се хибридираат едни со други. Искочување на шумите, топење на столбовите, напредување на пустината и градовите, како и загадување и воведување нови видови, се главните причини за овие хибридизации.

Додека „инвазивните“ видови колонизираат на некоја територија без да се грижат за предаторите, другите видови го одложува својот репродуктивен циклус се додека не се совпадне со првиот. И ова е нешто што, ако се земат предвид климатските проекции, ќе се случува почесто во наредните години, според истражувачите од Одделот за екологија на Универзитетот во Тусон.

Европска крастава жаба, или Буфо Буфо

Видовите најслични едни на други генерално разменуваат дел од својот геном како последица на хибридизација, што резултира во делумно одржливи и плодни примероци; од друга страна, подалечните видови обично не завршуваат со генетска размена. Тоа е тие можат да се родат со малформации или да не се родени.

Но, ако овој процес на хибридизација се случи природно, како што се случуваше сè додека човечкото суштество не започна да има толку големо влијание врз животната средина, тоа носи низа придобивки како што се поголема отпорност на студ или суша.

Можете да ја прочитате студијата овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.