Состав на воздухот

Состав на воздухот

Во тропосферата има низа гасови кои ни овозможуваат да живееме и да се развиваме како денес. Оваа серија гасови е позната како воздух. Воздухот е витална компонента на животот на нашата планета. Тоа не е важно само за човечкото суштество, туку и за секој живот на секое живо суштество. Важноста на воздухот не може да се оспори, исто како и важноста на водата. Не секој го знае составот на воздухот што го дишеме и зошто е толку важен.

За тоа сме тука денес. Во оваа статија ќе разговараме за состав на воздухот, функциите што ги има воздухот во развојот на животот и што се случува со загадувањето на воздухот денес.

Состав на воздухот што го дишеме

Воздух од тропосфера

Кога дишеме, не само што го вметнуваме кислородот што ни е потребен за живот и го исфрламе СО2 што не е потребен од телото. Воздухот што го дишеме е составен од низа гасови што се наоѓаат во околината. Очигледно, по формирањето на планетата, составот на воздухот во нашата атмосфера не бил ист. Се трансформира со милијарди години.

На почетокот на своето формирање, примитивната атмосфера немаше содржина на кислород. Во оваа атмосфера не може да се сместат луѓето или скоро која било моментална форма на живот. Само анаеробни бактерии и метаногени, бидејќи во тоа време атмосферата била многу висока во метан.

Сепак, бидејќи кислородот е присутен во атмосферата, тој стана еден од главните и најважните гасови. Сепак, ќе го видиме составот на воздухот во делови:

 • Азот. Овој гас е оној што ја сочинува скоро целата дебелина на составот на воздухот. Тоа е во 78% од атмосферскиот воздух. Важна е бидејќи, иако е инертен гас за нас, тој е суштинска компонента на аминокиселини и нуклеински киселини. Овие елементи се клучни за живите суштества. Човечкото суштество е составено од 3% азот. Тоа е елементот што го дишеме со најголема концентрација во целата тропосфера.
 • Кислород. Тоа е дел од околу 20% од воздухот што го дишеме. Иако азотот е важен, кислородот е најважниот елемент за живите суштества. Неопходно е да бидете во можност да извршите дишење. Овој елемент можеме да го најдеме и во нашето тело, особено во респираторниот систем.
 • Јаглерод диоксид. Иако постојано се зборува дека концентрациите на јаглерод диоксид се зголемуваат како резултат на зголемувањето на ефектот на стаклена градина и климатските промени, тој зафаќа само 0,03% од воздухот. Не дозволувајте оваа информација да ве збуни. Оваа концентрација е повеќе од доволна за да се произведе ова зголемување на температурата на глобално ниво. Тоа е елемент што го исфрламе како отпаден производ за време на процесот на дишење.
 • Вода. Тоа е уште еден витален елемент за човечкиот живот и за скоро секое живо суштество. Во атмосферата се наоѓа и во процент од 0,97%. Во овој случај, го наоѓаме во форма на водена пареа. Неговата концентрација не може да се даде многу безбедна бидејќи многу зависи од тоа каде мериме. Концентрациите на водена пареа во атмосферата се повисоки на ниво на море отколку кога сме подалеку.

Благородни гасови како состав на воздухот

Свеж воздух

Благородни гасови се оние инертни гасови кои не реагираат со ништо и се тотално стабилни. Не сите имаат исто присуство во составот на воздухот, но генерално, тие сочинуваат 1% од сè. Ги имаме овие гасови:

 • Аргон Тоа е благороден гас со најголемо присуство.
 • Неон. Тоа е прилично изобилен гас во универзумот и делува во формирање на воздух.
 • Helio. Има мало присуство во атмосферата, бидејќи нејзината леснотија предизвика испарување.
 • Метан. Тој е еден од најважните стакленички гасови.
 • Криптон. Тоа е благороден гас со мало присуство.

Загадување на воздухот

Загадување на воздухот

Како што споменавме претходно, составот на воздухот не бил ист во текот на целата историја на нашата планета. Покрај тоа, ние не зборуваме за тоа да биде исто во последните векови до денес. Содржина на стакленички гасови енормно се зголеми заради човечката активност. Овие гасови се третираат како загадувачи бидејќи негативно влијаат на развојот на животот и животната средина.

Бидејќи воздухот е витална компонента за опстанок на сите живи суштества, загадувањето што го предизвикуваме го оштетува нашето здравје и генерално го влошува светот во кој живееме. Аерозагадувањето може да се случи на неколку начини. Сепак, најчеста и обилна е онаа предизвикана од човечки активности во кои, главно, можеме да кажеме дека тие се индустрија и транспорт. Поради напредокот на науката и технологијата, секој ден испраќаме повеќе стакленички гасови во атмосферата штетни и штетни доколку дишеме и се изложуваме на нив.

Природата има своја еколошка рамнотежа и, ако концентрациите на овие гасови се природни, сами по себе тие се способни да ја балансираат нивната концентрација и да ја одржуваат стабилна цело време. Меѓутоа, со човечка активност и вишок испуштања во атмосферата, во последните децении беше предизвикано тоа природата не е во состојба сама да ги поправа грешките што ги прават луѓето.

Како резултат на загадувањето на воздухот од присуството на овие штетни гасови, на воздухот што го дишеме му штети и на здравјето на сите живи суштества му се влијае. Важно е да се знае тоа загадувањето може првично да го смени составот на воздухот, така што се појавуваат повеќе токсични гасови отколку што дишеме. Сето ова се претвора во проблеми за здравјето и живите суштества.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за составот на воздухот и важноста на истиот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.