Состав на атмосферата на Земјата

Сино небо со облак што ја покрива атмосферата на земјата

Ако планетата е премногу далечна или премногу близу до Сонцето, за неа е многу тешко да има доволно густа атмосфера за да може да го одржува животот. Оној што ја опкружува Земјата, нашиот дом, е а гасовит слој кој дозволил тоа да се случи. Досега не е пронајдена ниедна друга планета што може да се „пофали“ дека живее во неа жители.

Но Кој е составот на земјината атмосфера и зошто е толку важен?

Состав на атмосферата на Земјата

Облаци од невреме

Гасовитиот состав на атмосферата постепено се менуваше во текот на милиони години, како што се развиваше географијата на Земјата. Во моментов, три гасови, азот, кислород и аргон, сочинуваат 99,95% од волуменот на атмосферата; од нив, азотот и аргонот се геохемиски инертни и откако ќе се ослободат во атмосферата, остануваат таму; кислородот, од друга страна, е многу активен и неговото количество се одредува според брзината на реакциите што го поврзуваат атмосферскиот депозит на слободен кислород со редуцирачкиот депозит што постои во седиментните карпи.

Останатите компоненти на воздухот се присутни во толку мали количини што нивните концентрации генерално се изразени во делови на милион по волумен. Тие се како што следува:

 • Неон: 20,2
 • Helio: 4,0
 • Метан: 16,0
 • Криптон: 83,8
 • Водород: 2,0
 • Ксенон: 131,3
 • Озон: 48,0
 • Јод: 126,9
 • Радон: 222,0
 • Јаглерод диоксид: 44
 • Вода на пареа: 18

Овие гасови се појавуваат во суштински постојани пропорции до надморска височина близу 80 км, па затоа се нарекуваат трајни. Сепак, основната улога во временските појави паѓа на променливите гасови, особено водена пареа, јаглерод диоксид, озон и аеросоли.

Вода на пареа

Облачно небо

Водена пареа е гас што се формира кога водата преминува од течност во гасовита состојба. Тоа е исконски елемент на повеќето метеоролошки процеси, ефективен агенс за пренос на топлина и термички регулатор.

Јаглерод диоксид

Тоа е безбоен гас без мирис кој е од витално значење за да има живот на Земјата, бидејќи е главен одговорен за т.н. ефект на стаклена градина. Во моментов, зголемувањето на емисиите на овој гас предизвикува зголемување на температурите.

Озон

Ова е единствениот атмосферски гас што апсорбира скоро целото сончево ултравиолетово зрачење и затоа претставува заштитен плик без кој животот на планетата би бил уништен.

Аеросоли

Тие имаат значително влијание врз транспарентноста на воздухот и извршуваат функции кои се одлучувачки за климата, во основа дејствувајќи како јадра на кондензација од кои се формираат облаци и магла, иако понекогаш тие се причина за сериозно ниво на загадување на воздухот кога нивната концентрација е висока.

Слоеви на атмосферата на Земјата

Земјината атмосфера

Атмосферата на Земјата е поделена на пет слоја. Погусто е на површината, но нејзината густина се намалува со висината сè додека конечно не згасне во вселената.

 • Тропосфера: Тоа е првиот слој и е таму каде што се наоѓаме. Исто така е местото каде што се случува времето. Сместено е на ниво на земја до 10 км надморска височина.
 • Стратосфера: Ако некогаш сте летале со авион со млазен авион, сте го постигнале тоа досега. Озонскиот слој исто така ќе се најде во овој слој. Сместено е помеѓу 10 и 50 километри надморска височина.
 • Мезосфера: што е местото каде што се „палат“ и уништуваат метеоритите. Сместено е помеѓу 50 и 80 км надморска височина.
 • Термосфера: каде што се формираат прекрасните северни светла. Исто така, орбитираат и вселенските бродови. Сместено е помеѓу 80 и 500 км надморска височина.
 • Егзосфера: што е најоддалечениот и најмалку густиот слој кој завршува со мешање со надворешниот простор. Сместено е околу 500 и 10.000 км надморска височина приближно.

Атмосфера и глобално затоплување

Глобалното затоплување и атмосферата

Од индустриската револуција, човештвото продолжи да ги зголемува емисиите на стакленички гасови и други загадувачи во атмосферата, што предизвика раст на глобалната просечна температура 0'6ºС. Можеби изгледа малку, но реалноста е дека е доволно да се фаворизира формирање на сè посилни метеоролошки појави, без разлика дали станува збор за урагани, торнада или суши.

Но, зошто ова навидум незначително зголемување влијае на животот на Земјата толку многу? Па, глобалното затоплување предизвикува загревање на морињата, а во меѓувреме и закиселување. Потоплите океани можат да ги „хранат“ разорните урагани. Исто така, мразот во поларните региони се топи. Тој топење на мразот треба да оди некаде, и секако оди до морето, предизвикувајќи зголемување на неговото ниво.

Освен ако не се преземат мерки за намалување на емисиите на загадувачки гас, до до крајот на векот температурата може да се зголеми за 2 степени, Како минимум.

Значи, се надеваме дека ви е корисно и дека од сега ќе ви биде полесно да ги препознаете различните слоеви, како и составот на Земјината атмосфера и важната улога што тие ја играат за живот на оваа мала плава планета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јоланда dijo

  кој е составот на копнената атмосфера

 2.   Рубен dijo

  Неверојатно е да се знае составот на атмосферата, навистина е фасцинантно како совршен „рецепт“ за гасовите што го овозможуваат животот на земјата е благодарение на далеку супериорната интелигенција

 3.   Александар dijo

  Елемент кој треба да се мери во делови на милион, што не е најрелевантен од овие гасови (Радон е над СО2, меѓу другото), НЕ ги одредува климатските промени. Ова се природни циклуси на земјата во кои имало потопли циклуси од оној што се случува.

 4.   Роберто Кодо Исус dijo

  Кој е механизмот со кој СО2 го изведува ефектот на стаклена градина?