Сончев часовник

Сончев часовник

Сигурно некогаш сте виделе а сончев часовник и навистина не знаете како да го користите. Тоа е еден вид инструмент кој е создаден за да се измери текот на времето низ движењето на сонцето. Графичкиот приказ на овој вид часовник ќе биде направен од сенката произведена од стилето познато под името на стилот или гномонот. Со цел да се знае како поминува времето во текот на целиот ден, презентацијата се прави на маса во која се запишуваат различни ознаки. Сенката на стајлетот е именувана по сонцето и се собира на површината што е генерално рамна или цилиндрична.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и историјата на потеклото на сончевиот часовник.

Историја на сончевиот часовник

Овој тип на часовник е познат и по името на сончевиот бирач. Не биле Грците тие што почнале да ја третираат оваа тема, иако нормално овој вид инструмент е осмислен од нив. Во овој случај, ги наоѓаме Египќаните кои, уште во XNUMX век п.н.е., веќе почнаа да ги делат ноќта и денот на еднакви делови. Поделбата на денот и ноќта на еднакви делови започна да се спроведува преку појавата на одредени starsвезди. Ова е начинот на кој тие беа во можност да размислат и да дизајнираат различни начини да го знаат текот на времето.

Проблемот со оваа форма е што не беше пренослив. Некои студии рефлектираат дека пирамидите во Египет веќе биле ориентирани на одреден начин за да можат да го знаат текот на времето. Понатаму, обелизмите дизајнирани во ова време исто така ја исполнија оваа идеја за сончево мерење. Подоцна, со векови подоцна, во грчко и римско време, има многу документи што откриваат докази за производство на часовник.

Како функционира

Сончевиот часовник главно се заснова на сенката фрлена од пенкалото на површината. Бидејќи сонцето има поинаква ориентација, бидејќи Земјата го извршува своето ротационо движење, различните часови на денот можат да бидат зафатени на површина и игла ќе фрли сенка во согласност со времето во кое се наоѓаме.

Треба да размислите за очигледното движење на сонцето во кој било даден ден. Сонцето изгрева на исток, поминува низ југ напладне и заоѓа на запад. Напладне се смета во 12 часот наутро. Наводното движење на сонцето во текот на целиот овој период е постојано движење. Исчезнува на запад и патува повторно на исток, но како што го прави тоа, за нас е ноќ. На овој начин го гледаме тоа целата патека на сонцето има агол од 360 степени за околу 24 часа. Брзината со која се движи стабилно е 15 сексуални минимални степени на час.

Штом го знаеме ова, мора да мислиме дека сонцето го прави очигледното движење ротирајќи се околу оската на земјата. Ако сакаме да знаеме колку е часот според движењето на сонцето, мора да имаме што е можно поверен приказ на ротационото движење на земјата. Стилот на нашиот сончев часовник мора да одговара на наклонот на оската на земјата. Ова значи дека склоноста што овој стил мора да ја има во однос на вертикалата на местото каде што се наоѓаме мора да биде еднаква на географската ширина во која се наоѓаме.

Како да направите сончев часовник

Toе разговараме за потребните упатства за да се направи часовник на часовникот што е можно поедноставен. Во овој случај, изработката на сончевиот часовник започнува со поставување на игла или стил на насока на оската на земјата. Тоа е, приближно г.Ние мора да го поставиме стилот во правец север-југ. За да се осигураме дека овој стил се наоѓа во правилна позиција, ние мора да ја осигураме географската ширина на местото каде што се наоѓаме. Географската ширина на областа каде што живееме може да се научи од а координатна мапа.

Откако ќе го поставиме игла, веќе ја утврдивме нашата географска ширина. Благодарение на оваа географска ширина ја знаеме склоноста со која мора да го поставиме игла. Сега треба само да нацртаме квадрант каде се рефлектира сенката и да ги обележиме часовите во денот. Во квадрантот или таблата ќе поставиме на еден или друг начин видот на сончевиот часовник што сакаме да го изградиме. Тука треба да и ’се даде слободна волја на имагинацијата. Секој вид сончев часовник ќе има различен дизајн според нашите вкусови.

Видови на сончев часовник

Toе анализираме кои се различните видови на сончеви часовници што постојат. Овие типови ќе се разликуваат врз основа на ориентацијата на вашиот квадрант. Ги имаме следниве видови:

  • Екваторијални сончеви часовници: се оние на кои квадрантот е поставен на рамнина паралелна со копнениот екватор. Тука имаме добро дефинирано навалување на стилот и прилично е лесно да се постави оваа рамнина. Треба само да знаеме дека тие имаат наклон од 90 степени на хоризонталата.
  • Часовниците се хоризонтални: дали се оние часовници кои имаат бирач поставен нормално на вертикалата на местото. Лесно е да се конструираат и толкуваат бидејќи обележаното се протега на север и квадрантот нема да биде обележан сите часови на денот.
  • Вертикални сончеви часовници: тие се вид на модел во кој стилот е ориентиран во правец север-југ. Бирачот ги прикажува часовите од денот и бирачот е вертикален. Имајте на ум дека можеме да го ориентираме квадрантот на север или југ, на исток или запад.
  • Други видови на сончев часовникПостојат и други видови сончеви часовници кои се поретки, но можат да бидат исто толку ефикасни. Овде го наоѓаме пасторскиот часовник кој е пренослив, вертикален и мал. Овие часовници го добиле ова име бидејќи овчарите го користеле за да го знаат времето од денот кога требало да го носат добитокот на пасење. Друг вид сончев часовник е часовникот со диптих. Овој часовник се издвојува по тоа што има два квадранти поделени на едниот вертикален, а другиот на хоризонтален. Овие два квадранти се поврзани едни со други со оска. Во овој случај, откривме дека стилот е нишка што останува да се размисли кога ќе ги поставиме двата квадранти нормално. Нормално им треба компас за да можат добро да ги обележат часовите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за сончевиот часовник и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.