Галаксијата Сомбреро

сомбреро галаксија

Како што знаеме, постојат бројни видови галаксии низ универзумот. Секој тип на галаксија има уникатни карактеристики и посебен облик. Во овој случај, ќе разговараме за Галаксијата Сомбреро. Позната и како галаксија Месие 104, галаксијата Сомбреро, оддалечена речиси 30 милиони светлосни години, го добила своето име по својата необична форма и е една од најпознатите леќести галаксии.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за галаксијата Сомбреро, нејзините карактеристики и куриозитети.

Што е галаксијата Сомбреро?

Карактеристики на Sombrero Galaxy

Галаксијата Сомбреро е леќеста галаксија оддалечена 28 милиони светлосни години од Земјата. Од нивото на земјата се набљудува од работ, и може да се реши голем прстен исполнет со темна прашина и истакнато добро дефинирано јадро, но многу пати не изгледа добро дефинирано со голо око, а некои работи се мали. Телескоп ќе го направи трикот.

Таа е леќеста галаксија, односно е во облик на леќа и нема спирали, бидејќи не произведува ѕвезди. Се состои од јадро со издлабен диск околу него, иако со многу темна прашина. Неговиот дијаметар е од 50.000 до околу 140.000 светлосни години. Неговата привидна големина (како што се гледа од Земјата) е 9 x 4 лачни минути, една петтина од 30-те на Месечината и маса од повеќе од 800.000 сонца, или двојно поголема од Млечниот Пат.

Неодамнешното истражување на НАСА покажа дека галаксијата Сомбреро е најсветла во радиус од 10 Mpc. Нејзините ѕвезди се екстремно светли и се класифицирани како група II од типот, бидејќи се знае дека се многу стари, но ѕвездите во темната прашина околу нив се млади.

Понатаму, оваа галаксија е дом на изненадувачки број на глобуларни јата; во неговиот радиус има околу 2.000 кластери, меѓу 25.000 и 70.000 светлосни години; сосема различно од 200-те кластери што го сочинуваат Млечниот Пат

Други студии сугерираат дека можеби има супермасивна црна дупка во неговиот центар, со маса од околу 1.000 милиони сонца (250 пати поголема од центарот на Млечниот Пат), што ја натера да ја напушти Земјата со неверојатна брзина, поточно 1000 км. /s, што го прави видлив Центарот на универзумот со најголем волумен и маса.

Повеќе за галаксијата Сомбреро

месиер 104

име

Гледајќи ги сликите на галаксијата или гледајќи ја преку телескоп, станува јасно зошто се нарекува галаксија Сомбреро. Тоа е затоа што кога се гледа, може да се реши само работ на дискот, со навалување од околу 6 степени и неговата истакната испакнатост составена од голем број ѕвезди, тие формираат нешто што личи на мексиканска капа.

Сепак, научното име што астрономите го користат за да го наречат не е галаксијата Сомбреро, туку успеале да го идентификуваат со неколку имиња:

  • Месиер 104
  • Месиер објект 104
  • M104
  • NGC 4594

Се нарекува Месиер затоа што прв се приклучил на каталогот Месие по неговото создавање.

Место

Се наоѓа помеѓу соѕвездијата Девица и Корвус, веднаш до Спика (дел од Девица), која се користи за лоцирање на галаксијата Сомбреро. Неговото десно воздигнување е 12 часа, 39 минути, 59,4 секунди, а неговата деклинација во однос на рамнината на Млечниот Пат е -11° 37´23¨ Лесно е да се види со едноставен телескоп, но не се смета дека е јатото Девица (збирката) бидејќи е појужно од него.

Откривање на галаксијата Сомбреро

набљудување на галаксијата сомбреро

Галаксијата за прв пат беше откриена време во 1781 година и објавено во мај 1783 година од истиот научник кој го открил, Французинот Пјер Мешаин. Тоа беше првото небесно тело додадено во каталогот на Месие по објавувањето на каталогот Месие и независно беше откриено од Германецот Вилхелм Хершел на 9 мај 1784 година, една година по објавувањето.

Сепак, францускиот астроном Шарл Месие не ја додал на својата лична листа како галаксија, туку ја опишал како слаба маглина, подоцна зажалил и ја нарекол галаксија, давајќи и ја ознаката М104. Се изврши крштевка.

Астрофотографија

Постојните снимки од оваа галаксија се направени со два исклучително важни телескопи добро познати во астрономската заедница, вселенскиот телескоп Хабл и вселенскиот телескоп Субару.

Фотографиите се направени во видлива и инфрацрвена светлина, па дури се програмирани да откриваат детали невидливи со голо око, комбинирајќи фотографии од ист тип (видливо-видливо/инфрацрвено-инфрацрвено) и од различни типови (видливо-инфрацрвено) за да добиете што повеќе детали што е можно.

Други карактеристики на Sombrero Galaxy

Гледана од страна, оваа спирална галаксија, каталогизирана како галаксија NGC 4594, е истакната со темна лента што се чини дека ја преполовува нејзината должина, составена од масивни темни облаци. Галаксијата Сомбреро е двојно поголема од нашата. Кога би можеле да гледаме на нашето на ист начин, би било слично на она во капата. Галаксијата е во соѕвездието Девица, иако не се смета за член на јатото Девица.

Неодамнешните студии ја прават најсветлата галаксија во радиус од 10 Mpc, со соодветна апсолутна величина од -22.8.2. М104 е со ширина помеѓу 50.000 и 140.000 светлосни години.. Има маса од околу 800.000 милиони сонца. М104 е исто така богат со системи на глобуларни јата, со големи телескопи кои гледаат најмалку неколку стотици топчести јата, проценети на 2000 или повеќе, многу повеќе од бројот на ѕвездени јата кои орбитираат околу Млечниот Пат. Неодамнешните слики покажуваат дека галаксијата има голем галактички ореол.

Причините го вклучуваат големото јато на ѕвезди кон централниот регион на галаксијата и истакнатиот раб на темна прашина што ја опкружува галаксијата, гледано од страна од наша перспектива. Милијарди древни ѕвезди се одговорни за огромниот централен сјај на М104, а повнимателниот поглед на прстенот открива сложени структури кои астрономите сè уште не ги разбираат. Исто така, се чини дека има црна дупка од 109 соларна маса во центарот. Новото истражување со помош на инфрацрвениот телескоп Спицер сугерира дека М104 можеби е, всушност, џиновска елиптична галаксија која во минатото, пред околу 9 милијарди години, ја зароби материја која формираше диск вграден во него кој еволуираше во она што го гледаме денес.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за галаксијата Сомбреро и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.