Солстила и рамноденица

земјата што кружи околу сонцето

Знаеме дека Земјата има неколку движења што се движења на ротација и превод. Под ова мислиме дека поради овие движења, постојат солстиците и рамнодениците. Рамноденица е време од годината кога сонцето се наоѓа точно над екваторот, па затоа е позиционирано над зенитот. Ова значи дека денот и ноќта имаат скоро исто времетраење. Спротивното се случува со краткоденецот.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и разлики помеѓу солстиците и рамнодениците.

Кои се солстиците и рамноденицата

солстиците и рамнодениците

Рамноденица

Прво од сите е да се знае кои се солстиците и рамноденицата. Рамноденица е кога сонцето се наоѓа на екваторот и денот трае исто како и ноќта. Тоа е, тие траат приближно 12 часа. Ова се случува двапати годишно, околу 20 март и 22 септември. Ова се совпаѓа со почетокот на пролетта и есента во некои региони.

Ако ја поделиме планетата на две половини, едната е осветлена од сончева светлина, а другата е замаглена. Во едниот го имаме денот, а во другиот ноќта. Линијата на поделба поминува точно преку столбовите. Ова се случува затоа што за време на рамноденицата и двата пола не се навалени кон сонцето. Не се случува секогаш во ист ден. Тие имаат маргина од неколку дена. Ова е затоа што должината на годините не е секогаш иста. Запомнете дека на секои 4 години ако додадете уште еден ден во календарот затоа што тоа е престапна година. За време на рамноденицата, сонцето се наоѓа на една од двете точки на сферата каде што се пресекуваат небесниот екватор и еклиптиката. Ова одговара на круг во иста рамнина како и екваторот. Тоа е да се каже, небесната сфера е проекција на копнениот екватор.

Пролетната рамноденица се случува кога тој се движи само на север во рамнината на еклиптиката и го преминува целиот небесен екватор. Овде гледаме дека пролетната сезона започнува на северната хемисфера. Од друга страна, есенската рамноденица се случува кога сонцето се движи преку небесниот екватор на југ. Тоа го означува почетокот на падот.

Солстилах

Солстиците се настани во кои сонцето ја достигнува највисоката или најниската точка во текот на целата година на небото. За една година на Северната хемисфера има две солстициации. Од една страна, ја имаме летната краткоденица, а од друга страна, зимската краткоденица. Првиот се одржува на 20-21 јуни и зимската краткоденица на 22-22 декември. За време на двете солстициати, сонцето се наоѓа на една од двете замислени линии на Земјата кои се познати како тропски карцином и тропски јарец. Кога сонцето ќе зајде над тропскиот карцином, се случува летната краткоденица и кога се наоѓа во тропскиот дел на Јарецот, започнува зимата.

За време на првата краткоденица тоа е местото каде што го наоѓаме најдолгиот ден во годината, додека вториот е најкраткиот и најдолгата ноќ.

Солстила и рамноденица на лето и зима

положби на сонцето и наклонети зраци

Летна краткоденица

Често се смета дека тој ден, првиот од летната сезона, е најтопол. Но, тоа навистина не мора. Атмосферата на Земјата, земјата по која одиме и океаните апсорбираат дел од енергијата од сончевата starвезда и ја складираат. Оваа енергија се ослободува повторно во форма на топлина; сепак, имајте на ум дека Додека топлината се ослободува од земјата прилично брзо, водата трае подолго.

За време на големиот ден, што е летна краткоденица, една од двете хемисфери прима најмногу енергија од Сонцето на годината, бидејќи е поблиску до кралската starвезда и, според тоа, зраците на споменатата starвезда пристигнуваат подиректно. Но, засега, температурата на океаните и на копното се уште е повеќе или помалку блага.

Долници и рамноденица: зимска краткоденица

четири сезони во годината

Планетата Земја достигнува точка на нејзината патека каде сончевите зраци удираат на површината на ист начин повеќе коси Ова се случува затоа што Земјата е понаклонета и зраците на Сонцето тешко пристигнуваат нормално. Ова предизвикува помалку часови сончева светлина, правејќи го најкраткиот ден во годината.

Постои лоша идеја во општеството воопшто за зимата и летото според растојанието од Земјата до Сонцето. Разбирливо е дека во лето е потопло затоа што Земјата е поблиску до Сонцето, а во зима е постудено затоа што ние најдете подалеку. Но, тоа е тотално спротивното. Повеќе од положбата на Земјата во однос на Сонцето, она што влијае на температурите на планетата е наклонот со кој Сончевите зраци ја погодуваат површината. Во зима, на краткоденица, Земјата е најблиску до Сонцето, но нејзиниот наклон е најголем на Северната хемисфера. Затоа, кога зраците ќе стасаат на површината на земјата премногу наклонети, денот е пократок и се исто така послаби, па затоа не го загреваат воздухот толку многу и е постуден.

Пролетни и есенски рамноденици

Тука мора да ги разликуваме рамнодениците според хемисферата каде што се наоѓаме. Од една страна, северната хемисфера, кога е пролетната рамноденица, ја имаме таа на пол Север еден ден ќе трае 6 месеци, додека на Јужниот пол, ноќта ќе трае 6 месеци. Исто така, морам да имам предвид дека есента започнува на јужната хемисфера.

Како што можете да видите, солстиците и рамнодениците се должат главно на движењето на земјата во однос на сонцето, а температурите и условите на животната средина зависат од наклонот на сончевите зраци. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за солстиците и рамнодениците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.