Соларна бура

карактеристики на сончевата бура

Сигурно некогаш сте чуле за соларна бура и во филмовите и во медиумите. Тоа е еден вид феномен што може сериозно да влијае на нашата планета доколку се појави. Најголемото сомневање што го создава овој вид феномен е дали Земјата е во опасност да биде нападната од оваа соларна бура.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме каква е сончевата бура и какви последици би имала на нашата планета.

клучните карактеристики

планетата земја во опасност

Сончевата бура е феномен што се случува поради активноста на сонцето. Сонцето и неговата активност се мешаат во магнетното поле на Земјата иако theвездата е многу далеку од нашата планета. Постојат многу луѓе кои веруваат дека соларните бури не можат да предизвикаат вистинска штета, иако во некои прилики се покажа дека можат. Овие појави се јавуваат како резултат на сончеви ракети и исфрлања на коронални маси. Овие ерупции генерираат сончев ветер и рафали на честички кои патуваат во правец на нашата планета.

Откако ќе влезе во магнетното поле на Земјата, може да се генерира геомагнетна бура што може да трае неколку дена. Во рамките на сончевата бура имаме магнетна активност на површината на сонцето и тоа може да предизвика сончеви дамки. Ако овие сончеви дамки се поголеми, тие можат да предизвикаат соларен пламен. Сите овие активности честопати се полни со астма од сонцето. Кога се исфрла оваа плазма, се јавува вториот феномен познат како исфрлање на коронална маса.

Поради растојанието помеѓу Земјата и Сонцето, нормално трае околу 3 дена за да пристигнат честичките. Ова е една од причините зошто можете да го видите Северна светлина. Сонцето има циклуси од 11 години и научниците веруваа дека врв каде што имаат најголема соларна активност е во 2013 година. Една од најсериозните соларни бури што се регистрирани се случила во 1859 година и е позната благодарение на настанот Карингтон. Оваа соларна бура предизвика сериозни електромагнетни проблеми низ целата планета. Северните светла може да се видат на места каде што не може да се наведува нормално. Големи проблеми се појавија и во електромагнетните уреди.

Други поблаги соларни бури се случија во годините 1958, 1989 и 2000 година. Оваа бура имаше помало влијание, но се случија затемнување и оштетување на сателитите.

Ризици од сончева бура

соларна бура

Ако овој феномен е голем, може да ја прекине електричната енергија на планетата. Еден од најсериозните ефекти што може да го има е тоа што ќе ја збрише електричната енергија низ целиот свет. Би било потребно да се сменат сите жици за да може повторно да има светло. Исто така, сериозно влијае на комуникацијата и сателитите. Не можеме да негираме дека човечките суштества најмногу зависат од сателитите. Денес користиме сателити за сè. Сепак, сончевата бура може да уништи или да престане да работи сателитите.

Исто така, може да влијае на астронаутите кои се во вселената со различни студии. Сончевата бура може да ослободи големи дози на зрачење. Зрачењето е штетно за нашето здравје. Може да доведе до рак и проблеми во идните генерации. Проблемот со зрачењето е неговата изложеност и количината. Сите во поголема или помала мера се изложени на одредена количина на зрачење како резултат на апарати и електроника. Сепак, секој што има подолго изложување на големи количини на зрачење, најверојатно ќе се појави од некои од овие болести.

Многу животни се чувствителни на промени во магнетното поле на Земјата, па сончевата бура може да предизвика нивно дезориентирање. Animивотни како птици кои се водени од магнетното поле на земјата за да ги извршат своите миграции, Тие би можеле да се дезориентираат и да умрат, загрозувајќи го опстанокот на видот.

Друг ризик од оваа појава е тоа што може да остави цели нации без електрична енергија со месеци. Ова би предизвикало сериозна штета на економијата на државите и може да потрае со години да се врати на истата точка како и денес. Ние станавме толку зависни од технологиите што целата наша економија се врти околу нив.

Што би се случило кога најголемата соларна бура би се случила денес?

насилни соларни бури

Со оглед на тоа што веќе видовме дека соларните бури се способни да ги прекинат комуникациските и енергетските мрежи и да предизвикаат прекини на електричната енергија, може да се каже дека денес имавме бура слична на онаа што се случи во 1859 година, животот ќе беше парализиран од полн За време на бурата Карингтон, северните светла беа снимени во Куба и Хонолулу, додека јужните аурори можеа да се видат од Сантијаго де Чиле.

Се вели дека блесоците на зората биле толку големи што весникот можел да се чита само со светлината на зората. Додека многу од извештаите за невремето во Карингтон останаа само куриозитети, ако нешто вакво денес се случеше, високо-технолошките инфраструктури може да бидат парализирани. Како што споменавме претходно, човечкото суштество стана целосно зависно од технологиите. Нашата економија е тесно поврзана со неа. Ако технологијата престане да работи, економијата застанува.

Некои експерти велат дека електричните нарушувања толку силни како оние што ја оштетиле телеграфската опрема (позната како Интернет во тоа време) сега ќе бидат многу поопасни. Соларните бури имаат три фази, иако не сите треба да се појават во невреме. Првото нешто е што се појавуваат сончеви ракети. Ова е местото каде што Х-зраците и ултравиолетовата светлина го јонизираат горниот слој на атмосферата. Така се јавува мешање во радио комуникацијата.

Подоцна доаѓа бура од зрачење и може да биде многу опасно за астронаутите во вселената. Конечно, третата фаза е фаза во која има избор на коронална маса, облак од наелектризирани честички што може да трае со денови за да стигне до атмосферата на Земјата. Кога ќе стигне до атмосферата, сите честички што доаѓаат од сонцето комуницираат со магнетното поле на Земјата. Ова предизвикува силни електромагнетни флуктуации. Постои загриженост за последиците што може да ги има на ГПС, на сегашните телефони, авиони и автомобили.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за сончевата бура.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.