Сончевиот систем

Сончев систем

Сончевиот систем тоа е неизмерно по големина и не можеме да го надминеме сето тоа во животот што го имаме. Не само што има сончев систем во универзумот, туку има и милиони галаксии како нашата. Сончевиот систем припаѓа на галаксијата позната како Млечен пат. Составен е од Сонцето и девет планети со нивните соодветни сателити. Пред неколку години беше одлучено дека Плутон не е дел од планетите затоа што не ја исполнуваше дефиницијата за планета.

Дали сакате длабоко да го знаете Сончевиот систем? Во овој пост ќе разговараме за карактеристиките, што го составува и која е неговата динамика. Ако сакате да дознаете за тоа, продолжете да читате

Состав на сончевиот систем

Планети на Сончевиот систем

Комо Плутон повеќе не се смета за планета, Сончевиот систем е составен од Сонцето, осум планети, планетоид и неговите сателити. Не само што се овие тела, туку има и астероиди, комети, метеорити, прашина и меѓупланетен гас.

До 1980 година се сметаше дека нашиот сончев систем е единствениот што постои. Сепак, некои starsвезди беа пронајдени релативно блиски и опкружени со плик од материјал што орбитира. Овој материјал има неодредена големина и е придружен со други небесни објекти како кафеави или кафени џуџиња. Со ова, научниците сметаат дека мора да има бројни сончеви системи во универзумот слични на нашите.

Во последниве години, бројни студии и истраги успеаја да откријат некои планети кои орбитираат околу еден вид Сонце. Овие планети се откриени индиректно. Тоа е, среде истрага, планетите се пронајдени и дијагностицирани. Одземањата сугерираат дека ниту една планета од пронајдените не може да живее интелигентен живот. Овие планети кои се далеку од нашиот Сончев систем се нарекуваат Егзопланети.

Нашиот соларен систем се наоѓа на периферијата на Млечниот пат. Оваа галаксија е составена од многу краци и ние сме во едно од нив. Раката таму каде што се наоѓаме се нарекува Рака на Орион. Центарот на Млечниот пат е оддалечен околу 30.000 светлосни години. Научниците се сомневаат дека центарот на галаксијата е составен од огромна супермасивна црна дупка. Се вика Стрелец А.

Планети на Сончевиот систем

Поделба на планети според нивниот вид

Големината на планетите е многу разновидна. Само Јупитер содржи повеќе од двапати материја од сите други планети заедно. Нашиот сончев систем произлезе од привлечноста на елементите на облакот што ги содржеше сите хемиски елементи што ги знаеме од периодичниот систем. Атракцијата беше толку силна што се сруши и сите материјали се проширија. Атомите на водород споени во атоми на хелиум преку нуклеарна фузија. Така се формираше Сонцето.

Во моментов наоѓаме осум планети и Сонцето. Меркур, Венера, Марс, Земја, Јупитер, Сатурн, Уран и Нептун. Планетите се поделени во два вида: внатрешноста или копнената и надворешноста или Јовијан. Меркур, Венера, Марс и Земјата се копнени. Тие се најблиску до Сонцето и се солидни. Од друга страна, останатите се сметаат за планети подалеку од Сонцето и се сметаат за „Гасовити џинови“.

Во однос на состојбата на планетите, може да се каже дека тие ротираат во иста рамнина. Сепак, џуџестите планети се вртат под значителни агли на навалување. Авионот каде што орбитираат околу нашата планета и останатите планети се нарекува еклиптична рамнина. Понатаму, сите планети се вртат во иста насока околу Сонцето. Кометите како Хали, се вртат во спротивна насока.

Можеме да знаеме какви се тие благодарение на вселенските телескопи, како Хабл:

Вселенски телескоп Хабл
Поврзана статија:
Вселенски телескоп Хабл

Природни сателити и џуџести планети

Орбита на сончевиот систем

Планетите на Сончевиот систем имаат сателити како нашата планета. Тие се нарекуваат „месечини“ за да се претстават на подобар начин. Планетите што имаат природни сателити се: Земјата, Марс, Јупитер, Сатурн, Уран и Нептун. Меркур и Венера немаат природни сателити.

Постојат бројни џуџести планети кои се со помала големина. Се Церес, Плутон, Ерис, Макемаке и Хаумеа. Можеби е прв пат да ги слушнете, бидејќи овие планети не се вклучени во наставните планови и програми на институтот. Во училиштата тие се фокусираат на проучување на преовладувачкиот Сончев систем. Тоа е, сите оние елементи кои се најрепрезентативни. На повеќето џуџести планети им беа потребни нови технологии и дигитални фотоапарати за да бидат откриени.

Главни региони

Галаксии

Сончевиот систем е поделен на различни региони каде се наоѓаат планетите. Го наоѓаме регионот на Сонцето, оној на Астероидниот појас лоциран помеѓу Марс и Јупитер (кој содржи мнозинство астероиди во целиот Сончев систем). Имаме и ние појасот Кајпер и расфрланиот диск. Сите предмети над Нептун се целосно замрзнати од неговите ниски температури. Конечно се среќаваме облакот од орт. Тоа е хипотетички сферичен облак од комети и астероиди пронајдени на работ на Сончевиот систем.

Од почетокот, астрономите го поделија Сончевиот систем на три дела:

  1. Првата е внатрешна зона каде се наоѓаат карпестите планети.
  2. Потоа, имаме отворено подрачје во кое се сместени сите гасни гиганти.
  3. Конечно, предметите што се над Нептун и се замрзнати.

Сончев ветер

Хелиосфера

Во многу наврати сте чуле за можни електронски грешки што можат да бидат предизвикани од сончевиот ветер. Тоа е река од честички кои го напуштаат Сонцето постојано и со голема брзина. Неговиот состав е од електрони и протони и го опфаќа целиот Сончев систем. Како резултат на оваа активност, се формира облак во форма на меур што покрива сè што е на својот пат. Наречена е хелиосфера. Надвор од областа каде што стигнува до хелиосферата, се нарекува хелиопауза, бидејќи нема сончев ветер. Оваа област е 100 астрономски единици. За да добиете идеја, астрономска единица е растојанието од Земјата до Сонцето.

Како што можете да видите, нашиот соларен систем е дом на многу планети и објекти кои се дел од универзумот. Ние сме само мала дамка од песок среде огромна пустина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.