Маргарет Салас

Истражувачката Маргарита Салас

Во светот на науката и истражувањето имало жени кои напредувале многу и напредувале огромно. Една од нив е Маргарет Салас. Заедно со нејзиниот сопруг, таа започна развој на молекуларна биологија во Шпанија. Неговите студии се фокусираа на бактерискиот вирус Phi29 и ни овозможија да знаеме како работи ДНК. Благодарение на неговите упатства знаеме дека тие се трансформираат во протеини и како протеините се поврзани едни со други за да формираат функционален вирус.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите биографии и научни прилози на Маргарита Салас.

Биографија на Маргарита Салас

Шпански научници

Исто така, оваа жена се дефинира како едноставна и вредна личност. Тој е lубител на модерното сликарство и скулптура. Меѓу нејзините доблести таа има потреба да биде искрена и нејзините омилени пејзажи се лабораторијата зад астуришкото село. Тој секогаш тврди дека лабораторијата е местото каде што можете да заборавите на остатокот од светот. Роден е во 1938 година во град на брегот на Астурианија, наречен Канеро. Во врска со вашата обука, нивните родители беа многу јасни дека нивните деца треба да завршат универзитетска диплома.

Тој немал никаков вид дискриминација во однос на неговиот брат, бидејќи тие биле тројца браќа. Маргарита Салас влегла во колеџ за калуѓерки на тригодишна возраст и продолжила сè додека не завршила средно училиште. Во центарот имаа прилично комплетна обука и во хуманистичките науки и во науките. Иако и двајцата му се допаѓаа, тој започна да навлегува подлабоко во обука за наука. Тој избра да оди во Мадрид за да студира селективен курс кој вклучува физика, хемија, математика, биологија и геологија. Сите овие предмети требаше да бидат положени за да се добие диплома по хемија.

Маргарита не беше воодушевена од геологијата и не и требаше оваа гранка за да може да прави медицина. Сè што студирал му дозволил да ги заврши и двете студии и конечно се одлучил за хемија. Тоа беше добар избор, бидејќи ја виде возбудата од минување часови во лабораторијата за органска хемија. Една од неговите најпознати фрази е онаа на «Научната струка не е родена, создадена е».

Маргарита Салас се сретна со Северо Очоа и тој му предложи да го придружува на конференцијата за истрагата. Во овој говор од експерти, друга акција за биохемија. Во четвртата година од степенот се сретнал со оној што би бил theубовта на неговиот живот, наречен Еладио Вижуела. Тој е интелигентен, убав и интересен човек со повеќе интереси. Во тоа време, дипломата беше многу описна и нејзиниот сопруг Еладио сакаше генетика. И двајцата веднаш се допаднаа и на крајот на дипломата станаа момчиња.

Студии и истражувања

соби во маргарита

Еладио започнал да се занимава со докторат по генетика во истиот центар за биолошко истражување како и неа. Сепак, сфати дека типот на генетика што го проучува е всушност оној што најмногу му се допаѓа. Тој беше заинтересиран за генетика поприлагодена на биохемијата, а јадрото на студијата беше молекуларно. Следствено, тој го замоли заедно да ја направат тезата. Тие се венчаа во 1963 година и тие беа во можност да ја извршат тезата благодарение на една деценија која се состоеше од 12000 стари пезети.

На крајот од целата работа што ја развиваа во лабораторијата на Солс, тие одлучија да го следат советот што им го даде Северо Очоа. Тие се преселија во лабораторијата што ја имаше во Newујорк и беа во можност да ги остварат своите желби благодарение на стипендиите и финансиската поддршка што им ја дадоа. Во оваа лабораторија, таа никогаш не се чувствувала дискриминирана затоа што е жена. Сите папагали го имаа признанието што го заслужуваа. По неколку години во оваа лабораторија тие одлучија да се вратат во Шпанија за да можат тука да развијат молекуларна биологија. Тие беа свесни дека може да се најдат во област каде што научниот интерес е помал и тогаш е невозможно да се испита. Во оваа ситуација, тие би се вратиле во САД.

Првото важно прашање што го покренаа беше изборот на темата на работата за тоа што сакаа да истражат и унапредат. Тие не само што имаа намера да продолжат со истрагите што ги имаа во лабораторијата на Очоа, бидејќи во Шпанија не можеа да се натпреваруваат со овој центар. Така, тие го избраа фагот Phi29, кои беа мошне сложени морфолошки. Овој фаг не е ништо повеќе од вирус кој инфицира бактерии. Оваа студија му се чинеше доста интересна, бидејќи станува збор за вирус што ги донесе првите придонеси во молекуларната генетика во XNUMX-тите.

Целта на обете беше откривање на сите механизми што ги користеле вирусите за нивна морфогенеза. Тоа е, како честичките на вирусот се формирале од компонентите. Знаеме дека главните компоненти се протеини и генетски материјал. Освен исполнување на целта, им требаше странски капитал. Со оглед на тоа што Шпанија немаше пари за истражување, Северо Очоа ги натера да финансираат за да бидат единствените истражувачи во лабораторијата што требаше да ги опремат малку по малку.

Придонесите на Маргарита Салас во науката

истражување и наука

Во Шпанија, Маргарита Салас се чувствува дискриминирана затоа што е жена. Во лабораторијата тој немаше проблем со докторантите, но од надворешната страна на лабораторијата беше само сопругата на Еладио Вишуела. Ова беше ужасно нефер, бидејќи и таа имаше свои заслуги. За да се стави крај на оваа дискриминација, во XNUMX-тите започна истрагата за вирусот на африканска свинска чума. Истражувањето Phi29 беше исклучиво под раководство на Маргарита. На овој начин таа можеше да покаже дека сама може да го спроведе истражувањето без потреба од Еладио и стана научник со свое име, а не само „жена на“.

Познато беше дека станува збор за вирус и не играше за човекот, туку ги заразува бактериите Bacillus subtilis. Првото нешто што може да се открие благодарение на Маргарита Салас е дека ДНК има есенцијален протеин прикачен на своите краеви за да може да започне да го удвојува. Тоа беше прв пат да се најде таков протеин врзан за ДНК на живо суштество. Сето ова беше откритие во новиот механизам за репликација на генетскиот материјал. Благодарение на овие откритија, беше можно да се користи модел за анализа на други вируси кои исто така имаат ваков вид протеини. Сите овие видеа обично имаат полошо ракување, така што овој напредок беше доста релевантен.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за Маргарита Салас и нејзината биографија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.