Сè што треба да знаете за снегот

Паѓа снег

Снегот е онаа што се нарекува замрзната вода што преципитираше. Тоа не е ништо повеќе од вода во цврста состојба што паѓа директно од облаците. Снегулките се составени од ледени кристали кои, како што се спуштаат на површината на земјата, покриваат сè со прекрасно бело ќебе.

Ако сакате да знаете како се формира снег, зошто паѓа снег, видовите снег што постојат и нивниот циклус, продолжете да читате

Општини

Формирање снег

Како паѓаше снегот го познава како невада. Овој феномен е чест во многу региони чии главни карактеристики лежат на ниска температура (обично во текот на зимската сезона). Кога снежните врнежи се обилни, тие имаат тенденција да ги оштетуваат градските инфраструктури и да ги прекинуваат секојдневните и индустриските активности во многу наврати.

Структурата на снегулките тоа е фрактално. Фракталите се геометриски форми кои се повторуваат во различни размери, генерирајќи многу curубопитен визуелен ефект.

Многу градови имаат снег како главна туристичка атракција (на пример, Сиера Невада). Благодарение на обилните снежни врнежи на овие места, можете да вежбате различни спортови како што се скијање или сноуборд. Покрај тоа, снегот нуди пејзажи слични на соништа, способни да привлечат многу туристи и да создадат големи профити.

Како се формира?

Како се формира снег

Зборувавме за тоа како снегот е силна туристичка атракција и дека остава прекрасни пејзажи во нејзина фаза. Но, како се формираат овие снегулки?

Снег се мали кристали замрзната вода кои се формираат во горниот дел од тропосферата со апсорпција на капки вода. Кога овие капки вода се судираат, тие се здружуваат и формираат снегулки. Кога снегулката има тежина поголема од отпорноста на воздухот, таа паѓа.

За да се случи ова, температурите во формирањето на снегулката треба да бидат под нулата. Процесот на формирање е ист како и со снег или град. Само разликата помеѓу нив е температурата на формирањето.

Кога снегот паѓа на земјата, тој се таложи и се таложи. Сè додека температурата на околината останува под нулата степени, таа ќе трае и ќе се чува. Ако температурата се зголеми, снегулките ќе почнат да се топат. Температурата на која се формираат снегулките е обично -5 ° C. Може да се формира со малку повисока температура, но почесто е од -5 ° С.

Општо земено, луѓето го поврзуваат снегот со екстремен студ, кога вистината е дека повеќето снежни врнежи се јавуваат кога земјата има температура од 9 ° C или повеќе. Ова е затоа што не се зема предвид многу важен фактор: влажноста на околината. Влажноста е фактор на условување за постоење на снег на одредено место. Ако климата е многу сува, нема да има врнежи од снег дури и ако температурите се многу ниски. Пример за ова се Сувите долини на Антарктикот, каде има мраз, но никогаш снег.

Постојат моменти кога снегот се суши. Станува збор за оние моменти во кои снегулките, формирани со влажноста на околината, минуваат низ маса на сув воздух што ги претвора во еден вид прав што не лепи никаде и што е идеален за оние спортови на снег.

Акумулираниот снег по снежни врнежи има различни аспекти во зависност од тоа како се развиваат метеоролошките дејства. Ако има силни ветрови, топење на снег и сл.

Облици на снегулка

геометрија на мраз кристал

Снегулките обично се мерат нешто повеќе од еден сантиметар, иако големините и композициите зависат од видот на снегот и температурата на воздухот.

Ледените кристали доаѓаат во безброј форми: призми, шестоаголни плочи или познатите starsвезди. Ова ја прави секоја снегулка единствена, иако сите имаат шест страни. Колку е пониска температурата, толку е поедноставна снегулката и помала по големина.

Видови снег

Постојат различни видови на снег во зависност од начинот на паѓање или генерирање и од начинот на складирање.

Мраз

Мраз се формираше на растенијата

Тоа е еден вид снег што се формира директно на земја. Кога температурите се под нулата и има голема влажност, водата на површината на земјата се замрзнува и доведува до мраз. Оваа вода се акумулира главно на лицата каде дува ветер и е способна да ја пренесе водата до растенијата и карпите што се на површината на земјата.

Може да се формираат големи пердувести снегулки или цврсти анкрустации.

Леден мраз

Замрзнат мраз на полето

Разликата помеѓу овој мраз и претходниот е дека овој снег доведува до дефинитивни кристални форми како што се ножеви на меч, свитоци и чаши. Неговиот процес на формирање е различен од конвенционалниот мраз. Таа е формирана преку процес на сублимација.

Снег во прав

Снег во прав

Овој вид снег е најчест познат по бидете меки и лесни. Тоа е оној кој ја изгубил кохезијата поради разликите во температурата помеѓу краевите и центрите на кристалот. Овој снег овозможува добро лизгање на ски.

Зрнест снег

зрнест снег

Овој снег се формира со континуиран циклус на топење и замрзнување претрпено од области каде што температурата е ниска, но има сонце. Снегот има густи и заоблени кристали.

Изгубен снег

скапан снег

Овој снег е почеста во пролет. Има меки и влажни слоеви кои немаат голема отпорност. Може да предизвика влажни снежни лавини или лавини на плочи. Обично се наоѓа во области каде врнежите се помали.

Снег со кора

снег со кора

Овој тип се формира кога површинската топена вода се замрзнува и формира цврст слој. Условите што доведуваат до формирање на овој снег се топлиот воздух, површната кондензација на водата, инциденцата на сонцето и дождот.

Нормално, слојот што се формира е потенок и се крши кога ски или чизми ќе поминат над него. Сепак, постојат ситуации во кои дебел, корички слој кога врне и водата се провлекува низ снегот и замрзнува. Оваа краста е многу поопасна поради тоа колку е лизгава. Овој вид снег е почест во области и време на дожд.

Плочи на ветер

снег со плочи за ветер

Ветерот дава ефект на стареење, кршење, набивање и консолидација на сите површни слоеви на снегот. Консолидацијата работи најдобро кога ветерот носи повеќе топлина. И покрај тоа што топлината што ја носи ветрот не е доволна за топење на снегот, тој е способен да го стврдне со трансформација. Овие плочи на ветер што се формираат може да се скршат ако најниските слоеви се слаби. Ова е кога се формира лавина.

Фирншпигел

фрншпигел

Ова име е дадено на оној тенок слој на про transparentирен мраз кој се наоѓа на многу снежни површини. Овој мраз произведува рефлексија кога сонцето сјае. Овој слој се формира кога сонцето го топи површинскиот снег, а потоа повторно се зацврстува. Овој тенок слој мраз создава мини стаклена градина со тоа што предизвикува топење на долните слоеви.

Верглаш

снег од верглас

Тоа е тенок слој на про transparentирен мраз што се произведува кога водата замрзнува на врвот на карпата. Мразот што се формира е многу лизгав и го прави искачувањето многу опасно.

Фузија празнини

топење на празнините во снегот

Тие се шуплини кои се формираат поради топењето на снегот во некои области и можат да достигнат многу променливи длабочини. На рабовите на секоја дупка, молекулите на водата испаруваат и во центарот на дупката, водата е заробена. Ова формира течен слој што, пак, предизвикува повеќе топење на снегот.

Penitentes

покајнички за снег

Овие формации се случуваат кога празнините на фузијата стануваат многу големи. Покајаните се столбовите што се формираат од пресекот на неколку шуплини. Се формираат колони кои добиваат изглед на покајник. Тие се јавуваат во големи области со голема надморска височина и мали географски широчини. Покајаните достигнуваат поголем развој на Андите и Хималаите, каде што можат да измерат повеќе од еден метар, што го отежнува одењето. Колоните имаат тенденција да се наведнуваат кон сонцето на средниот ден.

Одводни канали

одмрзнување и одводнување канали

Таа се формира кога започнува сезоната на одмрзнување. Дренажните мрежи се формираат предизвикани од истекување на вода. Вистинскиот проток на вода не се јавува на површината, но во снежното ќебе. Водата се лизга во внатрешноста на мразот и завршува во дренажните мрежи.

Одводните канали можат да предизвикаат лавини и да го отежнат скијањето.

Дини

снежни дини

Дините се формираат со дејство на ветерот на снежната површина. Сувиот снег зафаќа ерозивни форми со мали бранови и неправилности.

Корнизи

Снежен корниз

Тоа се акумулации на снег на гребените што претставуваат посебен ризик, бидејќи тие висат формирајќи нестабилна маса што може да се оддели со минување на луѓе или со природни причини (на пример, силен ветер). Тој е способен да формира лавини, иако нејзината опасност е присутна само со самото паѓање.

Со оваа информација, сигурно ќе можете многу потемелно да го познавате снегот и да го препознаете типот на снег што постои во тој момент, следниот пат кога ќе одите на снежно место.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.