„Смртта на зимата“ ја алармира научната заедница

Зима

Слика - слика од екранот

Што се случува со зимата? Вистината е дека се чини дека тие стануваат потопло на глобално ниво, но ситуацијата може да се влоши според Пол Беквит, климатолог од Универзитетот во Отава во Канада. И, тоа е што презентираше нови податоци со кои се покажува дека промените во млазните текови на Северната хемисфера може да предизвика сериозни проблеми во светското производство на храна.

Значи, можеме да завршиме да зборуваме за »зимска смрт», Но, не само на оваа сезона, туку и на пролетта, летото и есента.

На видеото што специјалистот го објави на својот Јутјуб канал, се прикажува како воздушните струи на Северната хемисфера, кои се влажни и топли, минуваат низ екваторот, па затоа се приклучуваат кон струите на Јужната хемисфера, кои се постудени и посува. Ова е толку сериозен проблем што експертот не се двоумеше да не пречека на Климатскиот хаос, но исто така во своето видео коментира дека »ние мора да прогласиме глобална вонредна состојба за климата".

Од друга страна, екологистот Роберт Скриблер тој тврди дека ова нарушување на климата главно се должи на климатските промени предизвикани од човекот. Сезоните во годината како што ги познаваме тие би можеле да исчезнат ако сегашната состојба не се промени, а со нив и зимата кога топлината ја обвива областа што треба да има клима типична за зимата.

Дали ќе завршиме шпанска зима во кратки ракави? Можеби звучи малку чудно, барем за момент, но вистината е дека има и такви што го мислат тоа до 2100 година глобалната просечна температура може да се искачи за 3 степени, дека тоа во Шпанија може да има уште некои во некои точки.

Во секој случај, најдоброто нешто е секогаш да се спречи, не мислите ли?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.