Смртоносните топлотни бранови ќе станат почести

Топлотните бранови стануваат се почести

Климатските промени се сè поочигледни, сè повеќе и повеќе штетни, нејзините ефекти се сè поразителни, сепак, напорите за нивно намалување не се спроведуваат, или барем не се доволни како што треба.

Како што знаеме од други прилики, климатските промени ја зголемуваат фреквенцијата и интензитетот на топлотните бранови и сушите, Сепак, во медиумите не го слушаме зборот „климатски промени“ или „глобално затоплување“, туку само зборуваме за повеќе или помалку интензивен и траен топлотен бран. Што ќе се случи ако ова продолжи?

Топлотните бранови се зголемуваат

екстремните температури предизвикуваат смрт

Глобалното затоплување и климатските промени се јавуваат главно како резултат на зголемувањето на емисиите на стакленички гасови што ги испуштаат луѓето од индустриската револуција. Се проценува дека 74% од светската популација ќе биде изложена на смртоносни топлотни бранови до 2100 година. Ова се проценува со параметрите во кои емисиите на гас продолжуваат да се зголемуваат со иста стапка како и во моментов. Ова е објавено во британското списание Nature.

Истражувањето, развиено од Универзитетот Хаваи (САД), предвидува дека, дури и ако овие емисии бидат драстично намалени, околу 48% од населението ќе биде под влијание на наглото зголемување на температурата. На овој начин, ние ги исцрпуваме нашите опции за во иднина. Во денешно време, топлотните бранови се многу штетни за голем дел од популацијата (особено за постарите лица). Затоа, ако продолжиме вака, шансите дека ќе треба да се спротивставиме на топлотните бранови ќе бидат сè помалку.

Топлотните бранови предизвикуваат илјадници смртни случаи низ целиот свет секоја година. Голем проблем поврзан со топлотните бранови е сушата. Колку потопло имаме и колку повеќе часови сонце, толку повеќе вода испарува и помалку водни ресурси. Значи, влијанието на топлотните бранови е многу поголемо кога има суши.

Ако емисиите на стакленички гасови продолжат со оваа стапка, просечните глобални температури ќе продолжат да растат сè повеќе и нема да има Париски договор што може да го запре.

„Човечкото тело може да функционира само во тесен опсег на телесни температури од околу 37 степени Целзиусови. Топлотните бранови претставуваат значителен ризик за животот на луѓето, бидејќи високите температури, влошени од висока влажност, можат да ја зголемат телесната температура и да создадат услови тоа го загрозува животот“, Додава Мора, еден од експертите задолжени за студијата.

Бидејќи оптималната температура е 37 степени, нашиот метаболизам не може да ја растера топлината што се создава кога температурата на околината е поголема од 37 степени. Затоа, ваквите високи температури се ризик по здравјето, бидејќи може да се појави натрупаност на топлина во телото што предизвикува штета.

Смртни случаи и високи температури

екстремни топлотни бранови

Студијата спроведе истрага за сите смртни случаи што предизвикаа епизоди на топли бранови од 1980 година. Идентификувани се повеќе од 1.900 случаи во различни делови на светот каде високите температури предизвикаа смртни случаи. Имаше 783 смртоносни топлотни бранови и откриле праг на температура и влажност во кој, оттаму, ефектите врз здравјето се смртоносни. Областа на планетата каде временските услови ќе го надминат тој праг 20 или повеќе дена во годината е зголемена во последните години, а научниците веруваат дека таа ќе продолжи да расте дури и со намалувањето на емисиите на стакленички гасови.

Примерите дадени од експерти вклучуваат топлотен бран што ја погоди Европа во 2003 година и предизвика приближно 70.000 смртни случаи, оној што ја зафати Москва (Русија) во 2010 година и уби 10.000 луѓе, или оној на Чикаго во 1995 година, кој достигна 700 жртви. Во моментов, Околу 30% од светската популација е изложена на овие смртоносни услови секоја година.

Ова е она што предизвикува климатски промени и секој пат кога напорите за нивно намалување се помалку.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.