Слика од црната дупка во нашата галаксија

слика на црната дупка во нашата галаксија

Пред три години, научната заедница на телескопот Хоризонт на настани (EHT) го изненади светот со првата фотографија од црна дупка снимена во соседната галаксија М87. Сега, истиот тим за прв пат покажа директни визуелни докази за со првата слика на црната дупка во нашата галаксија, користејќи набљудувања од глобална мрежа на радио телескопи.

Во оваа статија ќе ви кажеме како е добиена слика од црната дупка во нашата галаксија и какви реперкусии има таа.

Снимете слика од црната дупка во нашата галаксија

стрелец а

Ова е Стрелец А*, многу променлив извор на зрачење кој постојано се менува. Научниците со години користат алгоритми за да ја реконструираат неговата еволуција со текот на времето како да е „филм“, но тие сега успеаја и ги направија своите неподвижни слики.

Покрај збирот на трудови објавени во специјалното издание на The Astrophysical Journal Letters, тимот за соработка на телескопот на настанот Хоризонт (EHT) ја откри пресвртницата денес на серија истовремени меѓународни прес-конференции ширум светот.

„Ова е првата слика на Стрелец А*, супермасивната црна дупка во центарот на Млечниот Пат. што е 4 милиони пати помасивно од Сонцето. Ние ги обезбедуваме првите директни визуелни докази за нивното постоење“, рече Сара Исаун, астрофизичар од Харвард, истражувачки соработник во Центарот, говорејќи во седиштето на Европската јужна опсерваторија (ESO) во Минхен, Германија.

Резултатите дадоа огромен доказ дека објектот е црна дупка и дадоа вредни индиции за работата на овие џиновски ѕвезди, за кои се смета дека лежат во центарот на повеќето галаксии.

Според повеќе од 300 научници од 80-те центри вклучени во откритието, гигантската дупка „тежи“ околу 4 милиони соларни маси, во регион не поголем од нашиот Сончев систем, 27.000 светлосни години од нашата планета. Од наша перспектива, тоа е со големина на крофна на месечината на небото.

првиот визуелен доказ

фотографија од сликата на црната дупка на нашата галаксија

Сликата е долгоочекуван поглед на масивниот објект во центарот на нашата галаксија. Научниците виделе ѕвезди кои орбитираат околу некои многу големи, компактни, невидливи објекти во центарот на Млечниот Пат. Ова силно сугерира дека небесното тело Саџ А* е црна дупка.

Иако не можеме да ја видиме самата црна дупка бидејќи е целосно темна, блескавиот гас што ја опкружува открива карактеристична карактеристика: темен централен регион (наречен сенка) опкружен со светла структура на прстен. Новиот поглед ја доловува светлината свиткана од моќната гравитација на црната дупка.

„Бевме изненадени што големината на прстенот толку добро се совпаѓа со предвидувањата на општата теорија на релативноста на Ајнштајн“, рече Џефри Бауер, главен научник на проектот EHT на Институтот за астрономија и астрофизика, Academia Sinica, Тајпеј. „Овие невидени набљудувања во голема мера го подобруваат нашето разбирање за тоа што се случува во центарот на нашата галаксија и обезбеди нови сознанија за тоа како џиновските црни дупки комуницираат со нивната околина".

Набљудувањето на таков далечен објект би барал телескоп со големина на Земјата, иако виртуелно или еквивалентно, и тоа е она што ЕХТ може да го постигне. Се состои од осум радио телескопи лоцирани во Чиле, САД, Мексико, Шпанија и Јужниот пол. Во САД, управувана од Европската јужна опсерваторија (ESO) и други меѓународни партнери во пустината Атакама во Чиле, во Европа се издвојува Институтот за милиметриска радио астрономија (IRAM) во Сиера Невада (Гранада).

ЕХТ го набљудуваше Стрелец А* неколку последователни ноќи, собирајќи податоци со часови, слично на користењето на долги експозиции на фотоапаратот. Меѓу радиотелескопите што го сочинуваат EHT, антената ИРАМ на 30 метри долги одиграа клучна улога во набљудувањата, овозможувајќи да се добијат првите слики.

Преку техниката наречена многу долга референтна интерферометрија (VLBI, која користи математички операции наместо леќи), сигналите од сите радио телескопи се комбинирани и нивните податоци се обработуваат со алгоритми и суперкомпјутери за да се реконструира најдобрата можна слика.

Талија Трајану, истражувач во Андалузискиот институт за астрофизика (IAA-CSIC), додава: „Технологијата ќе ни овозможи да добиеме нови слики од црни дупки, па дури и филмови“.

Две слични црни дупки

млечен пат

Во врска со сликата на црната дупка во галаксијата М87 направена во 2019 година, научниците се согласуваат дека двете црни дупки изгледаат многу слично, иако црната дупка во нашата галаксија тој е повеќе од 1000 пати помал и помалку масивен од М87*, кој е оддалечен 55 милиони светлосни години. Џиновската ѕвезда има маса од 6.500 милијарди сонца и дијаметар од 9.000 милијарди километри, што значи дека во неа ќе влезе Сончевиот систем до Нептун.

„Имаме два сосема различни типови на галаксии и две многу различни маси на црни дупки, но во близина на рабовите на овие црни дупки, тие изгледаат изненадувачки слично“, рече Сера Маркоф, копретседател на Научниот комитет ЕХТ и професор по теоретска астрофизика. на Универзитетот во Амстердам. Ова ни кажува дека општата релативност управува со овие објекти одблиску, и дека сите разлики што ги гледаме подалеку се должат на разликите во материјата околу црната дупка. »

Вака Роберто Емпаран, теоретски физичар и професор ICREA на Институтот за космологија на Универзитетот во Барселона, го објаснува тоа за SMC Spain: „Во моментов, можеме да кажеме дека сличноста помеѓу сликата на M87* од 2019 година и тековната слика доаѓа од SgrA * што покажува дека, без оглед на големината на црната дупка, околината најблиску до црната дупка е многу слична. Идните набљудувања ќе ни кажат повеќе за својствата на материјата што ја опкружува црната дупка, и можеби ќе можеме да кажеме дали објектот е навистина она што го предвидуваше теоријата на Ајнштајн, или е поегзотичен „измамник“ или „копирач“.

Се совпаѓаат Гонзало Ј. Олмо, професор на Катедрата за теоретска физика и IFIC на Хибридниот центар на Универзитетот во Валенсија и CSIC, и Диего Рубиера-Гарсија, истражувач на таленти на Катедрата за теоретска физика на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид. „Иако овој објект е илјада пати поголем од објектите што се набљудуваат денес на Млечниот Пат, неговата сличност со нашата „мала“ црна дупка ја покажува општоста на физиката што ги опишува овие објекти“, нагласуваат тие за SMC Spain.

Сепак, денешните резултати се многу потешки од М87*, иако Стрелец А* е поблиску. Тимот мораше да развие софистицирани нови алатки за да го објасни движењето на гасот околу Sgr A*. Додека M87* е поедноставен и постабилен објектив, речиси сите слики изгледаат исто, Sgr A* не е.

„Гасот во близина на црната дупка се движи со иста брзина, речиси исто толку брзо како светлината, во близина на Стрелец А* и М87*“, објасни научникот од ЕХТ Чи-кван Чан од опсерваторијата Стјуард и Одделот за астрономија и податоци на Универзитетот во Аризона, додека на гасот му требаат денови до недели за да орбитира околу поголемиот М87*, многу помалиот Стрелец А* ја комплетира орбитата за неколку минути“.

„Ова значи дека осветленоста и шемата на гасот околу Стрелец А* брзо се менуваат бидејќи EHT соработува за да го набљудува: тоа е малку како обидот да се добие јасна слика за кутре кое брзо си ја брка опашкатапродолжи тој.

Сликата на црната дупка Sgr A* е просек од различните слики што ги извлекол тимот, конечно откривајќи ја џиновската ѕвезда во центарот на Млечниот Пат за прв пат.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за сликите снимени од црната дупка во нашата галаксија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.