Сливови

сливови

Во областа на геологијата и географијата а сливот оваа голема важност. Тоа е депресија во земјата опкружена со повисока земја. Во оваа област, целата вода што паѓа во неа, вклучувајќи ја и врнежите и стопениот снег, се спојува во една. Во област со низок терен што одговара на излезот од сливот. Тука се формираат реките, езерата, утоките и се излеваат во морињата и океаните.

Во оваа статија ќе ви кажеме за важноста на хидрографскиот басен, неговите карактеристики и геологија.

клучните карактеристики

гвадалкивир

Многу реки имаат свој слив, кој ја исцеди целата земја. На пример, целата дренажна област на реката Амазон ја сочинува нејзината дренажна област, како што тоа го прави дренажната област на реката Нил е вашата хидролошка област за одводнувањеНа Тие се главниот природен систем задолжен за собирање и транспорт на вода и седименти.

"Линијата" што ги одделува и разликува соседните сливови се нарекува "басен", што не е ништо повеќе од серија геолошки структури со значителна висина за да се избегне конвергенција на водите на сливот. Бреговите, планините, ридовите и пукнатините се типични слоеви што можат да ги одделат водите.

Басените се разликуваат по големина, но можат да бидат толку мали, колку што опфаќаат повеќето области на една земја и се протегаат на неколку квадратни километри. Причината за ова е што сливот нема само една река, но и неколку притоки, кои се поврзани со други поголеми или помали водни тела.

Многу пати мала река се надополнува со голема река или се поврзува со поток или езеро, така што количината на вода во сливот ќе се зголеми. Така, голем слив се состои од главен тек и сите негови притоки, но секоја притока има и мал слив. Пример: Сливот на реката Мисисипи се состои од 6 помали сливови. Сливот на Амазон е најголемата река бидејќи тој и сите негови притоки имаат дренажна површина од повеќе од 7 милиони квадратни километри.

Сливот е главниот природен систем одговорен за собирање и транспорт на вода и талог во реките, потоците и другите водени патишта. Количината на течност што тече зависи од врнежите што настануваат, капацитетот на апсорпција, инфилтрација и заситеност на почвата, обликот на земјиштето (рамно, коси, итн.), Транспирација на растенијата, испарување и други фактори. Што повеќе, прекумерната употреба на површинските води од страна на луѓето ќе ја намали количината на вода во сливот.

Видови сливови

Постојат различни видови сливови во зависност од нивната морфологија и каде се наоѓаат. Ајде да видиме кои се главните:

 • Речен сливНа Тие се области исцедени од реките и нивните притоки, како во примерот споменат погоре. Сепак, постојат и други видови сливови
 • Структурен сливНа Тие се формираат со поместување на тектонските плочи. Тие се почести во сушните региони.
 • Внатрешен слив. Неговата вода не тече кон морето или океанот, но има тенденција да испарува или да се провлекува до земјата. Овие структурни басени имаат внатрешни дренажни системи.
 • Слив на езероНа Тектонските басени пронајдени во долините се блокирани од остатоци, карпи или други супстанции кои го спречуваат испуштањето вода, со што се заглавуваат во остатоците и формираат езера.
 • Седиментен сливНа Тие се структурни хидролошки басени со тенки вдлабнатини составени од слоеви од карпи и органски материјали.
 • Океански басен. Тие одговараат на големите вдлабнатини на кои се наоѓаат светските океани, така што во секој океан има слив

Загадување и важност

загадена вода

Загадувањето и урбанизацијата се некои од сериозните закани што им се закануваат на светските сливови. Сливот има фундаментална улога во одржувањето на екологијата и животот на организмите, вклучително и луѓето. Водата е еден од најважните природни ресурси во светот и е неопходна за потрошувачка на сите луѓе.

Загадување, урбанизација и прекумерна експлоатација на ресурсите (животински и растителни видови на водите, минерали, итн.) на нејзините води претставуваат сериозни закани што ја загрозуваат нивната истрајност на земјата. Многу влади воспоставија групи за управување со сливот, но вистината е дека кој се обидува да се грижи за водата, исто така помага да се заштити сливот.

Сливот е важен за развојот на екосистемите и човековите активности. Која е важноста на сливот? Ние ви прикажуваме неколку примери:

 • Primero, го регулира протокот на вода, така што неговото присуство го намалува ризикот од природни катастрофи како што се поплави или лизгање на земјиштето.
 • Покрај тоа, го регулираат квалитетот на водата и се извор на свежа вода, храна за целиот биодиверзитет што ја населува земјата.
 • Бидејќи протокот на вода во сливот е многу брз, можеме да добиеме хидроелектрична енергија за извршување на нашите активности.
 • Конечно, не можеме да не ја споменеме убавината на сливот на реката, што често е дел од нашите слободни активности.

Формирање и структура на хидрографски басени

Во циклусот на вода, дождовницата се собира во мали канали кои формираат падини за да формираат хидролошки басени, отворајќи многу канали со кратко траење. Дел од дождовницата испарува или навлегува, а другиот дел циркулира по падината. Кога сливот е доволно голем, површинскиот проток и подземниот проток можат да произведат постојан проток на вода, формирајќи комплетен хидролошки басен.

Сливот е поделен на неколку делови. Ајде да видиме кои се тие:

 • Горниот слив: тоа е областа каде што се наоѓа изворот на главната река во области со падини и планини.
 • Среден слив: Тоа е област што одговара на долината на реката, каде што во целина цик -цак.
 • Долен слив: Тоа е ниската зона каде реките губат брзина, сила и талог сите собрани материјали, формирајќи рамнини.

Се надевам дека со овие информации можете да дознаете повеќе за тоа што е сливот, кои се неговите карактеристики и важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Престани dijo

  Оваа публикација е интересна, продолжете да го збогатувате нашето знаење.