Следниот »земјотрес на векот» може да се случи во Чиле

Штета во Талка (Чиле) од земјотрес.

Планетата е во постојан развој. Големите загатки што го сочинуваат, што ги нарекуваме тектонски плочи, се во движење од практично почетокот на времето. Ова е нешто со што човечкото суштество мора да живее. Секој ден има многу земјотреси низ целиот свет; за среќа, само неколку се чувствуваат.

Еден од потенцијалните деструктивни во овој век може да се случи во Чиле, земја каде што е вообичаено да се појават некои од најсериозните.

Тим чилеански и француски научници дошле до овој заклучок во студијата објавена во списанието „Earth and Planetary Science Letters“. Следниот „земјотрес на векот“ може да потекнува од градот Валпараисо, кој се наоѓа на околу сто километри од Сантијаго де Чиле. Со минимална магнитуда од 8,3 поени според Рихтеровата скала, тоа би можело да биде особено опасен настан за оние кои моментално се наоѓаат во земјата.

Чиле е земја во која многу често се случуваат потенцијално разорни земјотреси. Во нашата понова историја, вреди да се напомене онаа што се случи 22 година во Валдивија, кој имаше јачина од 1960 степени, На 11 март 2010 година во Пичилему, исто така со јачина од 8,5 степени точки на Рихтеровата скала или 16 септември 2015 година во Кокимбо со јачина од 8,4 степени. Но, зошто се произведуваат толку многу во овој дел на светот?

Земјотрес во Чиле

Одговорот на ова прашање се наоѓаат во самите тектонски плочи, конкретно, до плочата Наска и јужноамериканскиот. Првиот се спојува под вториот со брзина од околу три инчи годишно, така што се јавува јаз од 4,5 метри што се компензира на секои 70 години, што предизвикува да се појават овие опасни земјотреси.

За да знаете повеќе, можете да направите кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.