Скапоцени камења

кристали од скапоцени камења

Денес ќе разговараме за еден од материјалите што доаѓаат од цревата на нашата планета и кои припаѓаат на најпосакуваната група на материјали во светот. Станува збор за скапоцени камења. Тие се материјали кои имаат екстремна убавина и бројни значења на кои им се припишуваат големи физички и ментални придобивки заради верувањата и легендите кои ги придружуваат овие камења.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и споредба на скапоцени камења.

Кои се скапоцените камења

скапоцени камења

Прво на сите е да се знае на што се припишува концептот на скапоцени камења. Станува збор за тоа минерални, неминерални и карпести материјали што се користеле за производство на разни додатоци во индустријата за накит, занаети и како украсен камен а чие потекло е земјината кора. Благодарение на овие камења можете да направите прстени, нараквици, ланци, приврзоци, ѓердани итн.

За материјалот да се смета за скапоцен или полускапоцен камен, тој мора да исполнува одредени карактеристики и својства. Во сите овие карактеристики ќе ја вклучиме цврстината, убавината, бојата, осветленоста, издржливоста и реткоста. Не е изненадување што колку е поретко скапоцен камен, толку повеќе пари ќе вреди на пазарот. Друго име дадено на овие материјали е скапоцен камен, накит и талисман.

Тие потекнуваат од карпи, минерали, стакло или други природни производи што можат да се полираат или исечат за да се создадат висококвалитетни слатки. Ние не бараме да купиме прстен со висок квалитет, ќе бараме оној што има добар камен со добри карактеристики. Некои од нив се користат и за имитација на неколку недели откако имаат сличен изглед, но немаат исто совршенство и убавина.

Општо земено, повеќето од нив имаат тенденција да бидат тврди и, иако можат да имаат меки минерали, им се дава естетска вредност за нивната убавина и реткост.

Класификација на скапоцени камења

рубин

Како што се очекуваше, во зависност од потеклото и карактеристиките, може да се класифицираат скапоцени и полускапоцени камења. Природно, тие се класифицирани во минерални неоргански камења, органски камења и минералоиди. Ајде да видиме кои се карактеристиките на секоја од нив:

 • Неоргански минерални камења: се сите оние кои се сметаат за неоргански минерали. Тие главно се карактеризираат со тоа што имаат дефинирана хемиска формула и специфична кристална структура. Овие неоргански минерални камења се формирани во природата. Тие обично се најчести и изобилни по природа. Тоа е една од причините зошто тие обично имаат нешто пониска цена и не се толку ценети.
 • Органски скапоцени камења: се оние кои не се сметаат за минерали. Причината за ова е што тие се формирани од биолошко дејство на живо суштество. На пример, имаме килибарски камен кој се формира со ладење со години на смола од антички дрвја. Како што може да очекувате, овој вид скапоцен камен е многу повреден од оние што се почести. И, мора да поминат илјадници и илјадници години за смолата да се кристализира на овој начин. Бисер е уште еден пример за органски скапоцен камен. Формирана е благодарение на биолошкото дејство на остригите.
 • Минералоидни скапоцени камења: Сите тие се материјали што не се минерали бидејќи немаат кристална структура или добро дефиниран хемиски состав. Тука ја наоѓаме групата опали и обсидијани.

Карактеристики и карактеристики

кристално

Одличен начин да ги класифицирате сите скапоцени камења е да го сторите тоа според нивните бои, карактеристики и својства. Toе видиме некои од карактеристиките што ги прават овие материјали уникатни. За материјалот да се смета за скапоцен камен, тој мора да исполнува одредени карактеристики и својства што го прават нешто со карактеристични квалитети на природен начин. Ајде да видиме кои се овие карактеристики и својства:

 • Убавина: убавината ја дава нејзината форма и нејзината боја. Исто така, има врска со транспарентноста или осветленоста. За да направите скапоцен камен да има висока убавина, од суштинско значење е да вклучите хемикалија во нив. Прилично е важно да можете да го направите привлечно за списокот на купувачи.
 • Издржливост: Издржливоста има врска со можноста да се спротивстави на гребење со друг или против каков било удар или притисок. Можете исто така да ја цените отпорноста на овој материјал користејќи разни хемикалии и секојдневната употреба со која обично се соочува.
 • Боја- може да се смета како најважна карактеристика што мора да ја имате за да имате голема вредност. Меѓу најбараните скапоцени камења ги имаме оние што имаат убави зелени, црвени и сини бои. Најмалку посакувани се бели, про transparentирни и црни. Исто така, мора да ги земам предвид личните вкусови на секој од нив.
 • Осветленост: се однесува на можноста да ја рефлектираат светлината од нивните лица или површина. Тие вообичаено се вклучени во рефлексија, прекршување, расејување и обликување на светлината што доаѓа од околината. Ако скапоцен камен е способен да дозволи светлината да поминува низ кристалот, тој се смета за камен со повисок квалитет. Колку е понетранспарентно, толку пониско ќе чини и ќе се продава по пониска цена.

Реткост

За реткоста, ние ќе посветиме еден пасус или нешто подолго, бидејќи тоа има врска со тежината на каменот што треба да се најде кога тоа се бара со текот на годините. Бескорисно е камен да е висок во сите карактеристики споменати погоре, ако не може да се најде. Овие скапоцени камења се обично уникатни и не е важно која е цената, Треба да го процените процесот што се спроведува за да можете овие камења да ги претворите во накит.

Колку е поретко каменот и потешко е да се најде, тој обично е поскап и посакуван. Човечкото суштество отсекогаш сакало да го има најтешкото. Тоа е една од причините зошто најретките скапоцени камења во светот се дистрибуираат меѓу малку луѓе. Само оние луѓе се во можност да платат колку чини.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за скапоцените камења и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.