Скандинавските алпи

планински глечери

На скандинавските алпи Најважните припаѓаат на Скандинавскиот полуостров и се наоѓаат во североисточна Европа. Целата оваа област е составена од Норвешка, Шведска и дел од Финска. Скандинавските планини биле добро познати низ историјата секогаш кога се упатувале на нордиските земји. Околу 25% од целиот полуостров е во рамките на Арктичкиот круг. Тоа е планински венец што се протега низ целиот Скандинавски полуостров од северо-исток кон југо-запад за 1700 километри.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и геологија на скандинавските Алпи.

клучните карактеристики

викинзи во алпите

Тоа е планински венец што се протега низ целиот Скандинавски полуостров и има вкупна должина од 1700 километри. Поделена е во 3 групи во зависност од тоа што ќе одделите. Од една страна, Киолените се одговорни за одвојување на Шведска и Норвешка, планините Дофрини ја делат Норвешка, а Тулиите се во јужниот регион. Сето ова е дел од скандинавскиот планински масив што постоел пред 400 милиони години. Тековниот планински венец што ги формира Скандинавските Алпи е формиран поради судирот помеѓу континенталните плочи на Северна Америка и Балтикот. Сето ова се случи пред приближно 70 милиони години.

Скандинавските Алпи не се истакнаа по својата висина, туку по својата убавина и богатство во биодиверзитетот. Најголеми височини се планините Глитертинд, високи 2452 метри и Галдахпиген, високи 2469 метри, обете на територијата на Норвешка. Името на полуостровот потекнува од Сканија, кој е антички термин што Римјаните го користеле во своите букви за патување. Овој термин се однесува на нордиските земји. Со површина од 1850 км од север кон југ, 1320 м од исток кон запад и површина од над 750000 квадратни км, Ова е најголемиот полуостров на европскиот континент.

Скандинавските Алпи и полуостровот

скандинавските алпи

Целиот полуостров е опкружен со разни водни тела. Од една страна, го имаме Баренцовото Море во северниот дел, Северното Море во југозападниот дел каде вклучени се теснецот Категат и Скагера. Kattegat сигурно стана супер позната поради многу популарната серија Викинзи. На исток е Балтичкото Море кое го вклучува Ботнискиот Залив, а на запад е Норвешкото Море.

Целиот регион е опкружен со островот Готланд во кој има автономни острови Аланд. Диетата е онаа што се наоѓа помеѓу Шведска и Финска. Целиот овој регион е богат со железо, титаниум и бакар, поради што е многу богат уште од античко време. На бреговите на Норвешка Откриени се наоѓалишта на нафта и природен гас. Присуството на овие наслаги е тесно поврзано со античката структура на тектонските плочи и магмата што можеше да навлезе помеѓу плочите.

Скандинавските Алпи и целиот полуостров се одлични со планинска територија. Половина од областа беше покриена со ридски терен што му припаѓаше на античкиот Балтички штит. Балтичкиот штит не е ништо повеќе од карпеста формација настаната пред околу 400 милиони години и тоа главно беше формирана од кристални метаморфни карпи. Овие кристални метаморфни карпи настанале како резултат на побрзото ладење што се случило како резултат на исфрлена магма од плочите. Повеќето од скандинавските Анди се наоѓаат во Норвешка, додека во Шведска сите планински области се концентрирани на западот на земјата. Од друга страна, финските врвови се оние со помала висина.

Како iosубопитност, овој полуостров има голема разновидност на географски формации кои вклучуваат брегови, глечери, езера и фјордови. Фјордовите се во облик на V, бидејќи се создадени со глацијална ерозија и окупирани од формите на морето. Фјордовите во Норвешка се најамблематичните и оние што можат да се видат во серијата Викинг. Ако одиме на северозапад на регионот, можеме да ги видиме скандинавските Алпи кои се нарекуваат и планини високи над 2000 метри. Тие не се познати само по нивната висина, туку и како обележја што се одбележуваат северно од границата меѓу Норвешка, Шведска и Финска.

Постојат повеќе од 130 планини кои надминуваат 2.000 метри во висина. Тие се дистрибуираат во 7 области познати како: Јотунхајмен, Брехајмен, Рајнхајмен, Доврфјел, Рондане, Сарек и Кебнекаизе. Повеќето од планините се концентрирани во Јотунхајмен, во Јужна Норвешка.

Главни скандинавски алпи

биодиверзитет на скандинавските алпи

Да видиме кои се главните скандинавски алпи според територијата.

Норвешка

Највисоките врвови на целиот скандинавски полуостров се наоѓаат во Норвешка. Всушност, десетте највисоки планини и се дистрибуираат помеѓу окрузите Опланд и Сонг ог Фјордан. Планината Галдахпиген, со 2469 м, е највисокиот врв во Норвешка и Скандинавскиот полуостров. Второто место го зазема планината Глитертинд со 2465 м на својата највисока точка. Пред тоа се сметаше за највисока точка, но тоа е затоа што мерењата што беа направени сметаа како глечер што беше на врвот на природниот врв. Со текот на годините, глечерот се топи и веќе беше можно добро да се утврдат мерењата и да се нарача.

Шведска

Во Шведска има 12 врвови кои надминуваат 2000 метри во висина. Огромното мнозинство од нив се наоѓаат во националниот парк Сарек и во северниот регион на Кебнекаизе го истакнува врвот Кебнекаизе со 2103 метри. Тоа е највисокиот врв земајќи ги предвид сите глечери што го покриваат. Ако овие глечери не беа таму, највисокиот врв ќе беше Кебнекаизе Нордтопен

Финска

Ако одиме на врвовите на Финска, скоро сите се наоѓаат под 1500 метри надморска височина и најистакнатите се наоѓаат во финскиот Лапланд. Тука се издвојува Планината Халти е висока 1324 метри и е највисока. Сместено е во Норвешка и дели планинска формација, Финска.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за скандинавските Алпи и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.