Синоптички мапи

 

 

El синоптичка карта (или исто така наречена синоптичка табела) е графички приказ на полето на атмосферскиот притисок на просечно ниво на морето. Изобарите што одговараат на линиите на еднаков притисок ги цртаат метеоролозите на секои 4 хектопаскали во метеоролошките служби на некои земји (горна фотографија) и на секои 5 хектопаскали во други (долна фотографија). Освен изобари фронталните системи и центрите за висок и низок притисок се нацртани на табелата.

 

Ајде сега да погледнеме неколку основни елементи што можат да се идентификуваат во синоптичките мапи:

1. Изобарите

Тие одговараат на линиите што ги спојуваат точките на еднаков атмосферски притисок. Вредноста на атмосферски притисок што претставува секој од нив е означен на линијата. На пример, на црно-белата мапа вредноста на изобар што ги преминува Балеарските острови е 1025 Hpa.

2. Центри со низок притисок

Тие одговараат на распоредот на повеќе или помалку кружни изобари околу центар каде што е атмосферскиот притисок минимална. Обично се обележани со букви B (squall) или L (low press), исто така со T. Тие обично се поврзани со лоши временски услови, со дождови и бури.

3. Центри за висок притисок

Тие одговараат на распоредот на повеќе или помалку кружни изобари околу центар каде што е атмосферскиот притисок максимум. Означено со A (висок притисок) или H (високо притискање). Тие вообичаено се поврзани со добро време.

4. Студените фронтови

Обележани со нерамни линии во сино, тие означуваат напредување на маса од Студен воздух што предизвикува општи дождови и паѓање на температурите во нејзино будење.

5. Топлите фронтови

Обележани со линии што се граничат со полукругови со црвена боја, тие означуваат напредување на маса од топол воздух што предизвикува дождови и покачувања на температурите како последица од тоа.

6. Оклучените фронтови

Назначено со мешавина на симболи на топол фронт и друг на ладен фронт и виолетова. Тие ја означуваат линијата на средба помеѓу ладен фронт и топол фронт. Тие обично се поврзани со обилни дождови.

 

 

Fuente: Ветерцентрале, MetOffice


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Луис dijo

    Путо, лажни информации и измислена ебава будала